İlginizi Çekebilir
fizik nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Kuantum Nedir?

Kuantum Nedir?

kuantum fiziği

Kuantum Nedir: Atom ve parçacıklarının birbirleriyle olan ilişkilerini inceleyen bir bilim dalı olarak adlandırılan Kuantum, bir Fizik terimidir. Atom parçacıklarının açıklanması sürecinde yetersiz bilgilere sahip olunmasından kaynaklı doğan bu kavram, 1900’lü yıllarda ciddi bir ivme kazanmıştır. Tam olarak dünyaya duyurulması 1920’li yıllarda gerçekleşmiş ve elektron, proton ve kuark gibi terimlerin de ortaya çıkmasını sağlamıştır

Kuantum Kelime Anlamı

Bir dalganın olası değerlerinin alt değer kümelerinden biri. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Kuantum Teorisi

1900 yılında Fizikçi Max Planck tarafından yapılan çalışmaların ardından ‘kuanta’ adı verilen matematiksel denklemler oluşturulmuştur. Bundan sonra, 1918 yılında Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülen kuantum teorisi, birçok bilim adamının ilgisini çekmiş ve çalışmalarını kuantum teorisi üzerine yoğunlaştırmalarına yol açmıştır.

Klasik bir şekilde incelenen fizik kavramında, aslında her şey belirli bir kurala göre incelenmektedir. Ancak Kuantum’u fizikten ayıran durum, bu düşünce tarzında her şeyin belirsiz olduğunun savunulmasıdır. Görelilik kavramında hız, uzunluk, zaman ve buna benzer kavramlar göreceli iken Kuantum teorisinde bu kavramların hiçbir şekilde ölçülmesi söz konusu değildir. Ayrıca gündelik hayatta elde edilen bazı teorileri de kabul etmemektedir.

Kuantum Fiziğinin Genel Özellikleri

1803 yılında Thomas Young tarafından yapılan deneylerle beraber dalga ve parçacık kavramları gündeme gelmiştir. Çift çarık deneyi tasarlanırken 2 adet metal levha ve ışık görüntüsü kullanılmıştır. Yapılan bu deney sonucunda ortaya çıkan desenler sayesinde ışığın dalga özelliğinin olduğu kanıtlanmıştır.

Bu yıldan sonra yapılan deneylerde ışık hızının değerleri saptanmaya çalışılmıştır. Elektromanyetik dalgaların hızı hesaplanmış ve ışık kavramının bir dalga olduğu sonucuna varılmıştır. Bu dalgaya da elektromanyetik dalga adı verilmiştir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Homojen Nedir?

Kuantum fiziğinin temellerinin atılmasına neden olan deney karacisim ışınımı olarak bilinmektedir. Bu deneyde ısıyla beraber herhangi bir cismin yaydığı ışık frekansının aynı olduğu ortaya çıkmıştır. Kuramsal anlamda ışık frekansının ayrıca sonsuza kadar devam edebileceği düşünülmüştür.

Kuantum’da Belirsizlik İlkesi

Kuantum fiziği detaylı olarak araştırıldığında belirsizliği savunduğu görülmektedir. Bu anlamda örnek vermek gerekirse, bir elektron dalgasının aynı anda nereye gidebileceğini ya da tam olarak nerede olduğu bilinemez. Bu tür durumları anlayabilmek adına elektronun net olarak tespit edilmesi gerekmektedir. İşte bu ilke Kuantum’un belirsizlik ilkesi olarak adlandırılır.

Elektronu tespit etme sürecinde aslında nerede olduğu bulunabilir ancak nereye gittiği saptanamadığı için bu fizik kuramını savunanların sürekli olarak belirsizlik kavramına göre hareket ettiği bilinmektedir. Ayrıca doğada kendiliğinden gelen bir belirsizliğin olduğu da bu kurama göre savunulmaya devam edilmektedir.

Kuantum Düşünce Kavramı Nedir?

Üst nitelikli düşünce tarzı olan kuantum düşünce, imgesel ve sözel tüm oluşumları içermektedir. İnsan bedeninin sadece enerjiyle hareket ettiğini savunan bu düşünce kavramında ayrıca çevremizde olup biten her şeyin enerji olarak insanları etkilediği savunulmaktadır. Kuantum teorisi ayrıca atomik olarak gerçekleşen tüm olaylardaki enerjiyi açıklamak için kullanılmaktadır. Bu anlamda ele alınan kavramlar daha çok farkındalık, enerji, sıçrama, etiketler, evren ve benlikten birlik bilincine geçiş olarak adlandırılmıştır. Asıl önemli olan durumun, insanların her şeyi enerji ile açıklaması gerektiği ve farkındalıklarını kullanarak geçmişle olan bağlarını koparmasıdır. Kuantum’un ayrıca benlikten birliğe geçiş sürecinde ‘BEN’ kavramı olmamakla beraber her şeyin birleşik olduğu savunulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Pi Sayısı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap