İlginizi Çekebilir
zombi nedir
 1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
 3. Küresel Isınma Nedir?

Küresel Isınma Nedir?

küresel ısınma nedir

Küresel ısınma atmosfere salınan sera gazlarının atmosferdeki sıcaklık ortalaması artması olayı olarak özetlenebilir. Küresel ısınma dünyamızdaki iklimlerin değişmesinde ve ekosistemin zarar görmesine neden olmaktadır. Birçok fabrika araba sanayi doğaya bilinçsiz bir şekilde karbon salınımı yapmaktadır. Bu karbon salınımı güneşten dünyamıza gelen ışınların yansıdıktan sonra tutularak tekrar atmosferi geçmesine engellemektedir. Atmosferi geçmeyen ışınlar ise havanın ortalama sıcaklığının yükselmesine neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı küresel ısınma dünyanın ortalama sıcaklık miktarının değişmesine neden olmaktadır. Bir kronolojik sıralama şeklinde küresel ısınmanın artışına baktığımız zaman son yıllardaki artan sıcaklık değeri neredeyse dünyanın bin yıllık olarak ortalama sıcaklık değerini artışından daha fazla artmıştır. Bu kadar yüksek artışın olma nedenlerinin başında doğaya salınan karbonlar neden olmaktadır. Yeteri kadar denetimin olmaması, fabrikaların bacalarına filtrelerin olmaması ya da yetersiz gelmesi doğanın kirlenmesine ve küresel ısınmanın artmasına neden olmaktadır. Birçok canlı türü bu sebepten dolayı artık dünyamızda yer almamaktadır. Nesli tükenmiştir. Küresel ısınmanın artması birçok facianın açığa çıkmasına da neden olmaktadır.

Küresel Isınmanın Dünyamıza Vermiş Olduğu Zararlar

 • Isınan hava buzulların erimesine neden olmaktadır.
 • Buzulların erimesi ise dünyadaki su kütlelerine seviyelerinin yükselmesine neden olmaktadır.
 • Yükselen su seviyesi birçok toprak parçasını su altında bırakacaktır.
 • Canlıların yaşayışlarını sürdürebilecekleri sıcaklık toleresinin üzerinde sıcaklıkların seyretmesi birçok canlının ölmesine neden olacaktır.
 • Birçok ülke topraklarının büyük bir kısmını sular altında kalaktır.
 • İklim değişiklikleri olacak dört mevsim birbirine karışacaktır.
 • Yağışlar yeteri kadar olmadığı için tatlı su kaynakları büyük ölçüde azalacaktır.
 • Ozon tabakasının işlevsiz kalmasından kaynaklı olarak güneş ışınlarının zararlı etkilerini adsorbe edebilecek bir sistem kalmayacaktır.
 • Ekolojik döngü zarar görecek dünyadaki bitkilerde bundan zarar görecektir.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Likör Nedir?

Bunun Önüne Geçmek İçin Neler Yapılabilir?

Dünyadaki ortalama sıcaklık yaklaşık olarak 1,5 derece kadar ısınmış durumdadır. Çok küçük bir miktar gibi dursa da vermiş olduğu tesir çok büyüktür. Bu sebepten dolayı bütün ülkelerin karbon miktarını azaltmaya yönelik çalışmaları olması gerekmektedir. Kişisel olarak araçlarımızın doğaya vermiş olduğu zararı en aza indirmek için toplu taşıma araçlarını tercih etmeliyiz. İleriki zamanlarda küresel ısınma da azaltma adına petrol ürünü yakmayan araçlar yani elektrikli veya farklı alternatifler ile çalışan araçlar daha çok kullanılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kozmopolit Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap