İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Küspe Nedir?

Küspe Nedir?

Küspe nedir? Balıkçılıkta küspe nasıl kullanılır? Hayvancılıkta küspe nasıl kullanılır? Küspe nerelerde kullanılır? Gibi soruların ayrıntılı cevaplarını bu makalemiz de bulabilirsiniz.

iyonlasma-enerjisi-5

Bitkisel tohumun yağır çıkarılır ve bu yağdan posa artakalır.  Küspe iyi bir hayvan yemidir. Bazı küspeler çeşitli besin değerleriyle güçlüdür. Örneğin pamuk tohumlarının en iyi besin değeri proteindir. Protein bakımından zengin olan pamuk tohumu koyunları besler. Küspenin balıkçılıktan hayvanların yemine kadar büyük bir alanda kullanılan bitki artıklarıdır. Çiftçiler ve balıkçılar ucuz oldukları için bu ürünü çok sık kullanırlar. Genel olarak hayvan yemi olarak kullanılır. Ancak gübre veya yakacak malzeme niyetine de kullanılabilir. Küspeler sindirilmesi zor besinlerdir. İçerisinde çok miktarda selüloz olduğundan sindirilmesi çok zordur. Bu nedenle genelde başka maddeler tarafından karıştırılarak hayvanlara verilir ve işin bu kısmı daha doğrudur.

Balıkçılıkta Küspe Nasıl Kullanılır?

Balıkçılar küspeleri avlanma esnasında kullanırlar. Ancak bu durum yasaktır. Balıklar küspelere hemen atlarlar çünkü balıklar küspeyi çok severler. Özellikle tatlı suda yaşayan balıklar için vazgeçilmezdir. Bu nedenle tatlı su balıklarına avlanmada kullanılır. Ancak balık avlarken küspe ile avlamak bir genelge ile yasaklanmıştır.  Bunun en büyük nedeni yazları suyun çekilmesiyle ortada kalan küspe parçalarının etrafına dolanan olta iğnesini etrafta dolaşan hayvanların yemesidir. Bu şekilde hayvanlar ciddi zarara uğraması nedeniyle balıkçıların küspe ile avlanması yasaklanmıştır.

Hayvancılıkta Küspe Nasıl Kullanılır?

Çiftçiler kışın hayvanlara yem vermede kullandığı çok kötü kokulu bir besindir. Ancak maliyeti oldukça ucuz olduğu için çiftçiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Hayvanlar ile birlikte süt üretiminin kalitesi artmaktadır. Ancak etin kalitesi düşer. Şeker pancarı küspesi en çok kullanılan türlerinden birisidir. Şeker pancarı küspesi Trakya bölgesinde üreticiler tarafından fabrikaya satılmaktadır. Satılanlardan artakalanları kışın hayvanlara verilir. Ancak nemden uzak kalması için naylonların içinde güvenli bir yerde saklanır. Küspe hem sulu hem de kurutulmuş olarak satılır veya özel olarak preslenmiş şekilde satılır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Kantar Nedir?

Küspe Nerelerde Kullanılır?

Ayrıca küspeler yakıt olarak da kullanılabilir. Meyvelerin artığı oldukları için içindeki enerji sayesinde yakıt olarak kullanılabilir. Yakıt olarak kullanılan maliyet üzerinden ciddi tasarruflar elde edinilebilir. Küspe hem maliyet hem de yararları ile çiftçiler için oldukça iyi bir tasarruf kaynağıdır.

Bir önceki yazımız olan Kantar Nedir? başlıklı makalemizde kantar nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap