İlginizi Çekebilir
Obezite Nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Leke Nedir, Leke Nasıl Oluşur, Leke Tedavisi Nedir?

Leke Nedir, Leke Nasıl Oluşur, Leke Tedavisi Nedir?

Cilt lekesi nedir, nasıl oluşur, tedavisi nasıl yapılır ve ne kadar sürede geçer? Leke ile ilgili ayrıntılar için yazımızı inceleyebilirsiniz.

cilt-lekeleri

Cilt lekesi insan vücudunda birçok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Özellikle ilerleyen yaşlarda yaşlılığa ve güneş gibi faktörlere göre oluşan cilt lekeleri en yaygın nedenleri arasında gösterilebilir. Normal cilt renginden daha farklı bir tonda belirgin lekelerin ortaya çıkması hemen hemen her yaş grubunda görülebilir. Özellikle genç yaş grubunda bu tip lekelere sahip olanlar ciddi psikolojik sıkıntılara düşebilir.

Cilt lekelerinin birçok farklı çeşidi ve nedeni bulunmaktadır. En yaygın neden yaşa bağlı olarak oluşan lekelerdir. Leke tedavisi için günümüzde gelişen teknolojinin de yardımıyla birçok alternatif yöntem kullanılabilmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Ortaya Çıkar?

Leke oluşumu genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yaşa bağlı olarak:

  • Yanlış ve düzensiz beslenme,
  • Genetik yatkınlık,
  • Hava koşulları (çevresel faktörler),
  • Hastalıklar vb.

Lekelerin ortaya çıkmasında etkili olan temel faktörler arasında sayılabilir. İnsan cildine rengini pigment melanin adı verilen etken bir madde vermektedir. Cildin epidermis adı verilen üst tabakasında yer alan bu madde uygun koşullarda cilt yüzeyine dağılamadığı için yer yer lekeler, benler veya çiller ortaya çıkabilir.

Melanin maddesinin dengeli biçimde verilememesi nedeniyle oluşan bu lekeler ciddi renk farklılıklarını ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediği takdirde bu lekeler farklı sorunlara yol açabilir.

Leke Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Leke tedavisi yöntemleri arasında bilinen en yaygın yöntem lazer ve peeling yöntemleridir. Uzman bir dermatolog tarafından teşhis konulduktan sonra en uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Uzman kontörlü olmadan bu tedavi yöntemlerine başvurmanız tavsiye edilmez. Leke tedavisi yöntemleri:

  • Lazer Tedavisi: Cildin üst tabakası lazer işlemi ile fraksiyonel lazerlerle soyulur. Q anahtarlı lazerler ile yoğunlaştıtılan ışık kaynakları IPL cihazları ile kullanılır. Lekenin özelliklerine göre farklı tip lazer uygulamaları yapılabilir.
  • Kimyasal Peeling Tedavisi: Özel kimyasal maddeler glikolik asitler cilde uygulanır. 2 – 6 hafta arasında seanslar halinde işlem uygulanabilir.
  • Mezoterapi: Leke giderici ürünlerin cilt altına enjeksiyon yöntemi ile yerleştirilmesidir. Peeling ve lazer tedavileri ile birlikte kullanılabilir.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Lenf Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Leke tedavisi için cilt tipiniz, leke özellikleri ve seviyesi belirleyici etkendir.

Bir önceki yazımız olan Kemik Kırılması Nedir? başlıklı makalemizde kemik kırılması hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap