1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Liberal Paradigma ve Özellikleri

Liberal Paradigma ve Özellikleri

Liberal Paradigma ve Özellikleri
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Liberal paradigma, 17. yüzyılda ABD’de ortaya çıkmıştır. Liberalizmin temel üyelerini ise eşitlik, akılcılık, rıza, serbest piyasa, özgürlük ve bireycilik oluşturmaktadır. Liberal çoğulcu paradigma olarak da adlandırılan bu düşüncede basın özgürlüğü ve eşit rekabet savunulur. Ayrıca liberal paradigmaya göre toplumda birden çok düşüncenin var olması, çoğulculuğu temsil etmektedir. Ancak azınlığın düşünceleri de yaygın düşünceler arasındadır.

Liberal paradigmaya göre medya denetimi, serbest düşünce pazarında oluşmaktadır. Denetimin sağlanmaması halinde yargının müdahale etme hakkı vardır. Bunlara ek olarak medyanın görevleri, gerçeğin bulunmasına yardımcı olmak, yorumlamak, bilgi vermek ve eğlendirmektir. Haberlerin oluşum süreci ise serbest ve özgür haber akışı içinde oluşmaktadır. Yasama, yürütme ve yargıdan sonra basın kuvvetinin olduğuna inanılır. Liberal paradigma ayrıca profesyonel gazetecilik ilkelerini benimsemektedir. Haberler dengeli olmakla beraber nesnel ve tarafsızdır.

Liberal çoğulcu paradigmalarda haberlere ilişkin dört ana hipotez vardır. Bunlar;

  • Medya, kendinden bekleneni sunabilecek potansiyele sahiptir.
  • Tarafsızlık ve nesnellik söz konusudur.
  • Haberler olgusal olmalıdır.
  • Medya, kamusal alanın temsilcisidir.

Bu tezler arasında olan olgusal haber kavramı, gerçeklerin tahrip edilmeden ve çarpıtılmadan bağımsız bir şekilde sunulması gerektiğini savunur. Haberlerin içinde gerçeğin tam anlamıyla sunulması adına inandırıcılığın da artırılması gerekmektedir. Bununla birlikte basın özgürlüğü, çoğulculuğun ayrılmaz bir parçasıdır.

Bir önceki yazımız olan Eleştirel Paradigma ve Özellikleri Nelerdir başlıklı makalemizde paradigma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Feminizm Nedir?

Yorum Yap