1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Libido Nedir?

Libido Nedir?

libido nedir kelime anlamı

Libido Nedir: İnsanların yaşama gücünün ve davranışlarının temelini oluşturan cinsel içgüdülere libodo denir. Ayrıca insana doğumla verilen cinsel arzulara da libido adı verilmektedir. Libido Latin dilinde şehvet, arzu, istek, cinsel talep gibi anlamlara gelir.

İlk kez Sigmund Freud tarafından ortaya konulan bu terim, günümüzde geniş bir yer tutmaktadır. Libido görüşüne göre bireylerin yaşamı en çok cinsellik içgüdüsüne göre değerlenmektedir. Cinsellik de aynı zamanda libido adı verilen benliğe bağlı olarak gelişir. Ayrıca genel olarak cinsel özlem şeklinde tanımlanan bu kavram hem dirilik hem de ruhsal güç öğelerini birleştirmektedir.

Düşünceye göre insanlığın en doğal yolu cinsel ilişki ile gerçekleşir. Yani cinsellik hem insan ilişkilerine hem de insan etkinliklerine yön vermektedir. Çocukluk döneminden gelişmeye başladığı savunulan libido birçok yaratıcı etkinliğe de kaynaklık etmektedir. Teknik, bilim ve sanat gibi alanlar, bu etkinlikler arasındadır.

Libido Kelime Anlamı

İnsanın davranışlarının temelini oluşturan cinsel içgüdü.
Örnek Cümle: “Daha evlenirken yaşamlarının libidoları belliydi.” – N. Cumalı (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Libido Kelimesinin Kökeni

Libido kelimesinin kökeni Latin dilindeki libd kelimesinden gelmektedir. Bu kelime şehvet anlamında kullanılmaktadır. Modern tanımına göre libido, insanın cinsel davranışlara yönelik duyduğu seviyenin derecesi olarak ifade edilmektedir. Bu bağlamda libidosu düşük olan kişilerin cinsel yaşama uzak durdukları, libidosu yüksek olan kişilerin ise cinsel hayata düşkünlüklerinin olduğu belirtilmektedir. Libido kadınlarda ve erkeklerde farklı seviyelerde seyrederken, zamana göre libido seviyelerinde dalgalanmalar görülmektedir. Libido sabit bir değer değildir. Bir ay yüksek iken, diğer ay düşük seyredebilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Deizm Tarihçesi

Erkeklerde kadınlar ile kıyaslandığında libidonun daha hızlı bir şekilde yükselebildiği saptanmıştır. Bu durum kadınların duygusallığı ile de ilgilidir. Kadınların cinsel birleşme istekleri öncesinde bu isteğin oluşturulma süreci daha uzundur. Ayrıca kadınların mekân ve zaman seçimleri daha hassastır. Mekânı incelediğinde kendisini güvende ve rahat hissetmeyen kadınların libidolarının az oldukları görülmektedir.

Genellikle erkekler için mekân ve zaman kavramları libido seviyesinin azalmasına etki etmemektedir. Libido kavramı ünlü psikanalizci Sigmund Freud’un üzerinde durduğu bir kavram olsa da, günümüzde anlamı sadece cinsellik ile sınırlı kalmıştır. Libidoyu tam anlamak için Sigmund Freud’un libidoya yaklaşımına da bakmak gerekir. Libido’nun diğer anlamları aşağıdaki gibidir;

-Libido, insanın davranışlarının temelini oluşturan temel içgüdüdür.

-Libido, cinsel istektir.

-Libido, cinsel bakımdan hoşlanılan kişi ile cinsel bir birliktelik yaşama yönünde duyulan bir istektir.

-Libido, kişinin yaratıcı etkinliklerine yön veren, içten gelen, cinsellik temalı, güçlü bir dürtüdür.

İlgili Yazı

Sigmund Freud ve Libido Kavramı

İlgili Yazı

Libido Neden Düşer?

İlgili Yazı

Libido Nasıl Yükselir, Libido Yükseltme Tavsiyeleri

İlgili Yazı

Kadınlarda ve Erkeklerde Libidoyu Sağlayan Hormon Hangisidir?

Bir önceki yazımız olan Devşirme Sistemi Nasıl Bozuldu? başlıklı makalemizde devşirme sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap