İlginizi Çekebilir
çini sanati nedir ?
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Likör Nedir?

Likör Nedir?

Likör nedir, nasıl yapılır, çeşitleri ve özellikleri nelerdir? Likör hakkında bilgiler için yazımızı okuyabilirsiniz.

likor-nedir

Likör yapımı genellikle aromatik tatlandırıcılarla karıştırılan ve şekerli, meyve veya bitkilerden ve bunlardan elde edilen çeşitli içkilere karıştırılması ile elde edilen bir tür alkollü içecektir. Aynı zamanda çikolatalarda ve farklı birçok alanda likör kullanımına rastlamak mümkündür. Genellikle:

  • Brandy,
  • Cin,
  • Rom,
  • Vodka,
  • Viski vb.

İçkilerle harmanlanan likör, oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Bailey’s, Bennedictine gibi bilinen ürünler genellikle orta çağda manastırların vazgeçilmez ve gizli tıbbi karışımları olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde tıbbi amacıyla değil doğrudan kokteyl yapımında veya tek başına içilen içkiler ile tüketilmektedir.

Likör kokteyl olarak kullanılabileceği gibi sek olarak da tüketilebilen bir maddedir. İçimi ve kullanımı hakkında birçok farklı teknik ve tarif bulunmaktadır.

Likör Çeşitleri ve Özellikleri

Likör çeşitleri oldukça geniş bir perspektif altında incelenebilir. Günümüzde bir çok kişinin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan likörler; baharat, meyve aromalı ve alkol ilaveli olmak üzere çok farklı başlıklar altında değerlendirilmektedir. Başlıca likör çeşitleri arasında:

  • Meyve suyu ve meyve aromalı likörler: Kayısı, şeftali, kiraz, kivi, portakal, erik, ahududu, armut, mandalina, çilek vb. likörler olarak sınıflandırılabilir.
  • Baharat likör çeşitleri: Nane likörü, anason likörü vb.

Yer almaktadır. Likörün alkol oranı oldukça düşüktür. Genellikle %20 – 30 arasında olan alkol oranı ile yapılan karışıma ve türüne göre farklı oranlara sahip likörlerde mevcuttur. Viski ile yapılan likörlerin büyük bir bölümü alkol oranı bakımından daha fazladır. Bu yönüyle likör hızlı sarhoş edici bir özelliğe sahiptir.

Likörün Tarihçesi

Likörün alkol oranı ve tadı nedeniyle tarih içinde çok defa kullanılmış ve bir dönem manastırlarda tıbbi amaçlarla kullanılmıştır. İlk defa orta çağ ve Rönesans dönemlerinde rahipler tarafından üretilerek tüketiminin yaygınlaştığına inanılmaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Yakamoz Nedir?

Likör hakkında bilinen en yaygın hikaye ise D.O.M Benedectine likörüdür. Benedictine rahiplerinin kilesinin bahçesinde yetiştirdikleri bitkileri harmanlayarak bu likörü keşfettikleri düşünülmektedir. Dünya genelinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan likör ayrıca çikolatada da kullanılan bir üründür. Türkiye’de likörlü çikolataların yaygın biçimde tanınmasında Türkiye’den Almanya’ya giden gurbetçilerin dönüşte hediye olarak bu çikolataları getirmesi oldukça etkilidir.

Bir önceki yazımız olan Pay ve Payda Nedir? başlıklı makalemizde pay ve payda hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap