İlginizi Çekebilir
çed raporu nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Devlet
  3. Liyakat Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Liyakat Nedir?

Liyakat nedir kelime anlamı

Liyakat Nedir: Bir kimsenin, kendisine verilen iş için güven duyulmasını sağlayan niteliğine liyakat adı verilmektedir. Yeterlilik ilkesi olarak da isimlendirilen liyakat, verilmiş olan bir görevi başarı ile yapabilme yetisidir. Arapça’da ‘lyk’ kökünden gelen bu sözcük kamuda, özel sektörde ve personel alımlarında sıkça kullanılmaktadır.

Üzerine bırakılan bir işi yapabilme kabiliyeti ya da o işe layık olma seviyesi olarak da tanımlayabileceğimiz liyakatı bazı somut durumlarla ölçebiliriz. Bunlar; Kişinin önceki görevlerindeki deneyimleri, almış olduğu akademik eğitimi, iş performansı, görevlendirildiği işle ilgili bilgi ve becerisi, çalışma ortamında kurum kültürüne uyum ve iş arkadaşları ve sosyal çevresiyle iletişim kurabilme yeteneğidir.

Bu somut kriterlerin yanında tabi soyut kriterler de vardır. Bunlar da kişinin psikolojik yapısı, üzerine aldığı görevin sorumluluğunu taşıyabilmesi, duygusal dayanıklılığı ve bilişsel yeterliliği gibi ölçülemeyen kriterlerdir.

Ülkemizin bürakratik yapısında liyakat kavramı çok önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple de gerek anayasamızda gerek kanunlarımızda gerekse de yönetmeliklerimizde çoğu defa liyakat kavramına atıfta bulunulmuştur.

Aşağıda yer alan “Anayasa’da ve 657 Sayılı DMK’da Liyakat İlkesi” konu başlığımızdan daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Liyakat Kelime Anlamı

“Bir kimsenin, kendisine iş verilmeye uygunluk, yaraşırlık durumu, değim.”

1. Örnek Cümle: “Her birimiz kendi liyakatimize göre, üzerimize bir vazife almalıyız.” – Y.K. Karaosmanoğlu

2. Örnek Cümle: “Liyakat ve namusa dayanan zenginliğe düşman değilim.” – M. Kaplan (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

İlgili Yazı

Liyakati Sağlayan Temel Öğeler Nelerdir

İlgili Yazı

Anayasa’da ve 657 Sayılı DMK’da Liyakat İlkesi

Bir önceki yazımız olan HAGB Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Liyakati Sağlayan Temel Öğeler Nelerdir

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)