İlginizi Çekebilir
jurnal
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Lodos Nedir?

Lodos Nedir?

Lodos

Lodos Nedir: Güneybatı yönünden esen rüzgârlara lodos denir. Türkiye’de yoğun olarak Ege, Doğu Akdeniz ve Marmara bölgesinde esmektedir. Bununla beraber belirli zamanlarda Adriyatik Denizi’ni de etkileyen lodos rüzgârı, beraberinde taşıdığı toz ve mineraller nedeniyle bireyler üzerinde birçok etkiye yol açmaktadır.

Lodos Kelime Anlamı

  1. Güneyden ya da güneybatıdan esen ve bazen de yağış getiren yerel rüzgar, boz yel, kaba yel. Bu rüzgârın estiği gün ya da zaman.
  2. Güneybatı 225’lik yön.

Örnek Cümle: “Dinmiş lodosların uğultusu içinde / İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı” – Orhan Veli Kanık (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Lodos Rüzgârının Özellikleri

Lodos, güneybatı yönünden esen bir rüzgârdır. Sıcak rüzgârlar kategorisinde yer almakla beraber daha çok yağmurdan sonra etkisini gösterir. Bununla beraber havanın ısınmasını sağlar. Lodosun en önemli özelliği, kış aylarındaki karların aniden eriyerek sel oluşumlarını engellemesidir. Yaz mevsiminde ise bunaltıcı sıcakların oluşmasına sebep olmaktadır. Ayrıca bazı zamanlarda şiddetli fırtınaları tetikleyici bir özelliğe sahiptir.

Türkiye’nin batı kesimlerini de etkisi altına alabilen bu sıcak rüzgârın hızı bazen 130 km’ye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca denizciler için oldukça tehlikeli olan Lodos, görüş mesafesini yüzde 10’a kadar düşürebilmektedir. Kış mevsimlerinde sıcak estiği için sel ve su taşkınlarına sebep olabilmektedir. Ülkemizde Marmara, Ege ve Batı Akdeniz bölgesindeki deniz ulaşımını da etkilemektedir. Ortalama sıcaklık değeri 9 ile 12 derece arasındadır.

Lodos Nereden Eser?

Lodos rüzgârı belirttiğimiz üzere güneybatı yönünden esmektedir. Sıcak bölgelerden esmesi nedeniyle ılık bir rüzgar türü olarak da bilinir. Bu rüzgârların esmesiyle beraber yağmur oluşumu da gözlemlenmektedir. Çünkü Lodosun yağmur taşıyıcı bir etkisi vardır. Kış aylarında aniden kuzeye doğru esen rüzgar nedeniyle sert sıcaklık düşüşleri yaşanmaktadır.

Lodos Sırasında Hava Nasıl Olur?

Lodosta hava, rüzgârın etkinliği, yerleşim biriminin konumu ve rüzgârın oluşum biçimine göre farklılık göstermektedir. Yani güney bölgesinde deniz olan bir yer ile kara olan yerler arasında farklı bir hava yaşanabilir. Örneğin İstanbul gibi ülkenin güney ya da batı bölgesindeki kesimlerinde Lodosun etkisi kış aylarında sıcak ve ılıktır. Yaz aylarında ise aşırı nemlilik durumu ortaya çıkar. Karadeniz bölgesine baktığımızda ise kışın Lodoslu havalarda kuru ve sıcaklık faktörleri söz konusudur. Ayrıca denizden ya da karadan esmesine bağlı olarak nem farklılıkları ortaya çıkmaktadır.

Lodosun İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir?

İnsanların ruhsal ve bedensel sağlığı, ekolojik olaylardan etkilenebilmektedir. Bu bakımdan sis, nem oranı ya da hava sıcaklığı gibi değişiklikler, insanların fizyolojik ritminde etki yaratır. Lodosla beraber kişilerde baş ağrısı, halsizlik ve konsantrasyon gibi durumlar ortaya çıkabilir. Rüzgarlar ruh ve beden sağlığını etkilerken aynı zamanda olumsuz olan bazı durumları da meydana getirmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Narsisistik Kişiliğin Klinik Yansımaları Nelerdir?

Lodos Uyuşukluğa Neden Olur: Yapılan incelemelerde Lodos rüzgarının bireylerdeki halsizlik ve yorgunluğu artırdığı belirlenmiştir. Rüzgarın estiği zaman aralıklarında dışarıya çıkarken bol miktarda su tüketildiğinden emin olunmalıdır. Ayrıca uzmanlar bu tür zamanlarda her sabah bir bardak greyfurt suyunun tüketilmesi gerektiğini aktarmaktadır.

Lodos Uyku Sistemini Etkiler: Lodos rüzgarı, insan organizmasının en temel sistemlerinden olan uyku durumunu etkilemektedir. Uykusuzlukla beraber halsizliği de tetikleyen bu rüzgarın insan davranışlarına doğrudan etkisi bulunmaktadır. Yani ani hava değişikliklerinde uyku ritmi bozulur ve bireylerde buna bağlı olarak hüzün, sinirlilik ve öfke düzeni de bozulabilmektedir.

Lodos İştah Değişikliklerine Neden Olur: Lodos rüzgarı, insan organizmasını etkilediği için hormonsal değişimlere sebep olabilmektedir. Bazı bireylerde vücudun su toplayarak şişkinliğe, bazı bireylerde ise iştah azalmalarına neden olmaktadır. Lodoslu havalarda bu nedenle sağlıklı beslenmek önemlidir.

Lodos ve Baş Ağrısı: Rüzgâr eserken taşınan mineral ve tozlar nedeniyle migren hastalığı tetiklenebilmektedir. İnsanlarda baş ağrısını tetikleyebilen bu rüzgârın inatçı baş ağrılarına sebep olabilmektedir. Daha çok kadınlarda görülen bu problemin çözümü için bol su tüketimi yapılmalı ve baş ağrısına iyi gelen besinlerden faydalanmalıdır.

Lodos ve Solunum Güçlüğü: Lodos rüzgarı çeşitli solunum problemlerini beraberinde getirmektedir. Bazı kişilerde nefes darlığına sebep olan bu rüzgar ayrıca kronik rahatsızlığı olanlar için ciddi bir tehlike arz edebilir. Solunum güçlüğü çeken bireylerin bu süreçte havası kirli ve kapalı olan ortamlardan uzaklaşması gerekmektedir.

Lodos ve Göz Kanlanması: Bu tür hava olaylarına duyarlı olan kişilerin damar sistemleri etkilenebilmektedir. Lodos, damar geçirgenliğini etkilediği için ağrılara sebep olabilir. Metabolizmaya göre göz kanlanması gibi durumlar da yaşanabilmektedir. Bu yüzden herhangi bir göz hastalığı olan kişilerin Lodoslu günlerde dışarıya çıkmaması tavsiye edilmektedir.

Son olarak Lodosun bireylerdeki depresif ruh halini artırdığı bilinmektedir. Hormonal yapıyı ciddi anlamda etkileyen bu rüzgar, normal olmayan davranışların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Depresyon, öfke krizi ve buna benzer durumlarla ilgili olarak Lodos sırasında herhangi bir sorun yaşamamak için güvenli ortamlarda bulunmak önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Caferilik Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap