İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kadın
 3. Lohusa Nedir?

Lohusa Nedir?

Lohusa

Lohusa Nedir: Annelerin doğuma kadarki süreçte, vücudunda yaşadığı değişikliklerin doğumdan önceki halini almasına kadar geçen süreye lohusa denir. Yaklaşık 40 gün süren lohusalık döneminde vajina, karın duvarı, göğüsler, perine ve rahim bölgesinde ciddi değişiklikler yaşanmaktadır. Bununla beraber anne adaylarının bu dönemde dikkat etmesi gereken pek çok durum bulunmaktadır.

Lohusa Kelime Anlamı

Yeni doğum yapmış kadın.

Örnek Cümle: “Annemin lohusa yatağı, evin cepheye doğru, sonundaki ön odada idi.” – Y.K Karaosmanoğlu (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Lohusalık Dönemi

Doğum sonrası dönem olarak adlandırılan lohusalık halinde annelerin bazı konularda dikkatli olması gerekmektedir. Ayrıca bebekler için de dikkat edilmesi gereken faktörler yer almaktadır. Lohusa’nın tanım kısmında daha çok hangi bölgelerin etkilendiğinden bahsetmiştik. Şimdi bu bölgeleri daha kapsamlı bir şekilde inceleyelim.

Rahimdeki Değişiklikler

Hamilelik döneminde rahim bölgesi 1000 gr ağırlığa kadar çıkabilmektedir. Doğumdan sonraki ilk 6 haftalık süreçte ise 50 kg’a kadar düşmektedir. Doğumun gerçekleşmesinin ardından rahim bölgesinin en üst kısmı, annenin göbek hizasında hissedilmektedir. Bununla beraber doğumun ardından ilk 2 haftalık süreçte ağırlığında ciddi azalmalar hissedilmeye başlanır. Birçok lohusada, rahim bölgesi karnın iç bölgesine döndüğü için bu belirginlik ciddi seviyede düşmektedir.

Yine doğumdan sonraki 1-2 haftalık süreç içinde rahim boyutu da hamilelikten önceki boyuta göre büyük olabilmektedir. Ancak bir süre sonra gebelikten önceki halini almaya başlar. Doğumdan sonraki 15. günün ardından endometrium adı verilen bölgede rahimdeki kanama kontrol altına alınır ve ardından düz kaz hücreleri kasılmaya başlar.

Doğum süreci tamamlandıktan sonra rahim kasılmaları başlayacağı için ciddi miktarda kanama devam eder. Bu kanamanın ilk süreçte vajinal akıntılarla beraber gerçekleştiği bilinmektedir. Yenilenme ve iyileşme sürecinde akıntının miktarı azalmaktadır. Lohusaların yaklaşık %15’inde vücudun fizyolojik yapısına bağlı olarak kanamanın miktarının azalması 6 haftayı bulabilmektedir. Doğum sonrası kanama süreci şu şekilde sıralanabilir;

 • İlk gün kanama kırmızı renkte ve yoğundur.
 • Daha sonraki günlerde pembe ve ardından kahverengi bir akıntıya dönüşür.
 • günden sonra rengi beyazlaşır.

Vajina Bölgesindeki Değişiklikler

Lohusalık döneminde vajinanın iyileşmesi ve tekrar şekillenmesi sürecinde küçülme durumu yaşanır. Fakat vajina boyut olarak doğum öncesindeki büyüklüğe tekrar geri dönememektedir. Emzirme gibi bir durumla karşılaşmayan lohusalarda vajinanın tekrar oluşabilmesi için 3 haftalık bir zaman dilimi söz konusudur. Emziren lohusalarda ise bu süre 10 haftaya kadar çıkabilmektedir.

Rahim Ağzındaki Değişiklikler

Rahim ağzı yani serviks, doğumdan kısa bir süre sonra gebelik öncesi durumuna dönmektedir. Fakat ilk hali gibi bir şekle yenide ulaşamamaktadır. Bununla beraber rahim ağzı doğumdan 1 hafta kadar sonra kapanmaktadır.

Perineum’daki Değişiklikler

Perineum yani apış arası bölgesi, doğum esnasında kesilmiş, yırtılmış ya da gerilmiş olabilir. Genişlemiş olan genital organlar lohusalık döneminde 15 güne kadar yenilenmektedir. Ayrıca bölgedeki kas dokusu da yenilenmeye başlar.

Yumurtalıklardaki Değişim Süreci

Yumurtalıkların normal duruma dönmesi genel olarak lohusanın emzirip emzirmemesine göre değişmektedir. Emziren bayanların bu değişim süreci daha uzun sürmektedir. Emzirmeyen bayanların yumurtalıkları doğumdan yaklaşık 27 gün sonra eski halini almaktadır.

Emziren bayanlarda ise bu durum, adet haline ve bebeğin hangi sıklıkta emzirildiğine bağlı olarak değişmektedir. Emziren annelerin yumurtalıklarındaki adet döngüsü yaklaşık olarak 36 hafta sonra eski haline dönebilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Straplez Nedir?

Göğüslerde de lohusalık döneminden sonra değişiklikler yaşanmaktadır. Bu değişimler daha çok anne sütünün salgılanmasıyla ilgilidir.

Lohusalıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lohusalık döneminde annelerin dikkat etmesi gereken pek çok durum vardır. Karın masajı, ayağa kalkma, dinlenme ve tuvalete gitme gibi aktivitelerin dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Doğumun ardından karın bölgesine rahimi kontrol etmek ve kanamayı azaltmak için dairesel hareketlerle masaj yapılabilmektedir. Rahim bölgesinin daha kısa sürede küçülerek toparlanmasını sağlayan bu masaja uzun süre devam edilmemelidir. Ayrıca sezaryanla doğum yapmış bayanlarda masaj süreci ağrılı geçebilir. Bu yüzden doktor onayı ile tercih edilmelidir.

Bu dönemde tuvalete gitme sürecine de dikkat edilmelidir. Hangi doğum türü olursa olsun annelerin ilk 8 saat içinde idrara çıkması gerekmektedir. Bu yüzden hastanın mutlaka ayağa kaldırılması gerekir. Ayrıca doğumdan sonra vücudunda sonda olan hastaların da ilk 8 saat içinde sondalarının çıkarılması ve idrara götürülmesi gerekmektedir.

Anneler, ayağa kalkma ve dinlenme süreçlerinde de dikkatli olmalıdır. Öncelikle normal doğum gerçekleştiren anneler kendini iyi hissettiği zaman ayağa kalkabilir. Sezaryen ile doğum yapan anneler ise doktorun uygun gördüğü zamanda ayağa kalkarak kısa süreli yürüyüşler yapabilir. Lohusalık döneminde hareket etmek, bağırsaklar için çok yararlıdır ve kan dolaşımını artırmaktadır.

Loğusa kadınlar doğumdan sonraki ilk 40 günlük sürede istirahat etmelidir. Gündüzleri de dâhil olmak üzere uyku düzenini sağlamalı ve bu saatlerde de uyku haline girilmelidir. Ayrıca ev işleriyle ilgili çok hafif uygulamalar yapılabilir. Tüm bu süreçlerle beraber annelerin 38 derece ve daha üzerindeki ateşlenme durumlarında direkt olarak hastaneye başvurması gerekmektedir.

Lohusalıkta Banyo Yapılabilir mi?

Lohusalık dönemiyle ilgili olarak, normal doğum yapmış olan bayanlar kendini iyi hissettiği zaman banyo yapmaya başlayabilir. Ayrıca küvet kullanmadan ayakta ılık duş almak gerekmektedir. Vücuttaki dikişler banyodan sonra özenle kurutulmalıdır. Eğer sezaryen ile doğum yapılmış ise ikinci gün itibariyle karın bölgesindeki yara kapatılarak duş alınabilir.

Lohusalık Döneminde Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?

Uzmanlar, doğumdan sonraki cinsel ilişkinin en az 6 haftadan sonra başlaması gerektiğini belirtmektedir. Çünkü ilk 6 haftadan sonraki dönemde doğum sonrası kanama tamamen durur ve rahim ağzı da kapanır. Bununla beraber dikiş ve yırtıklar iyileşmeye başlar.

Normal doğumun ardından vajinal kaslarda elastikiyet kaybı yaşanmaktadır. Bu durum cinsel ilişki sırasındaki zevki azaltmaktadır. Lohusalık dönemindeki cinsel uyarılma daha çok bu nedenle yaşanmaktadır.

Tüm bu nedenlere bağlı olarak lohusalık döneminde cinsel ilişkiye ara verilmeli ve annelerin hormon ve vücut fonksiyonlarının eski haline gelmesi beklenmelidir.

Lohusalık Depresyonu Nedir?

Bayanların annelik duygusuyla tanışmasının ardından vücudunda yaşadığı hormonal değişiklikler ile çevresel faktörler, lohusalık depresyonuna neden olabilmektedir. Bu durum genel olarak her annede yaşanır ve çeşitli belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Lohusa depresyonunun belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Panik atak
 • Mutsuzluk hali
 • Sürekli ağlama isteği
 • Aşırı sinirlilik hali
 • Unutkanlık
 • Duyarsızlık
 • Annelerin kendini dışlanmış hissetmesi
 • Hafızada zayıflık

Loğusa depresyonuna sebep olan bazı psikolojik faktörler de vardır Bunlar;

 • İlk kez gebe kalınması
 • Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk hali
 • Bebeğin doğmasıyla beraber ortaya çıkan sorumluluklar
 • Evlilikte yaşanan sorunlar
 • Tiroit bozuklukları
 • Bebeğim tüm sorumluluğunun anne tarafından üstlenilmesi gibi durumlar, bu depresyonun psikolojik nedenleri arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Östrojen Hormonu Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. vay be hep duyardım lohusa kadınlar gibi dolaşıyosun etrafta lafını felan.. Demek lohusa kadın denilen şey buymuş gayet yararlı bi paylaşım teşekkürler.