1. Ana Sayfa
 2. Haberler
 3. Mantolama Nedir?

Mantolama Nedir?

Mantolama nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir? Mantolamayı kim yapabilir? Mantolama bilgileri yazımızda mevcuttur.

Mantolama
1

Mantolama çeşitleri ve günümüzde yaygın kullanımı ile birçok kişinin merak ettiği işlemlerden biridir. Binaların sıcak ve soğuğa karşı korunması amacıyla bina dış cephesinin yüzeyinin özel malzemeler ile kaplanması işlemine mantolama denir. Bir başka ifade ile binaların giydirilme işlemi olarak ifade edilebilir. Tanım itibari ile ısı yalıtımı ile özdeşleşen mantolama, aynı zamanda yerleştirme, takma vb. anlamlara gelmektedir.

Binalarda mantolama ile ısı yalıtımının sağlanması ve enerji tasarrufunun en iyi şekilde sağlanması adına mantolama işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Özellikle kış aylarında binalarda ısı kaybını büyük ölçüde engelleyen mantolama işlemi, enerji tasarrufu konusunda ev sahiplerine avantaj sağlamaktadır. Binalarda yaklaşık olarak %25 ve %50 arasında bir tasarruf sağlayan mantolama işlemi tüm binalar için oldukça elzem bir işlemdir.

Mantolamanın Faydaları Nelerdir?

Mantolama faydaları ve binalara uygulanış biçimlerine göre farklı faydalara ve avantajlara sahiptir. Isı yalıtımını sağlamak ve enerji tasarrufunun sağlanması adına binalarda mantolama işlemenin mutlaka yapılması gerekmektedir. Uygulama alanlarında %50 oranına kadar bir verim sağlayan mantolamanın diğer faydaları arasında:

 • Bina dış cephesinin yalıtılarak ısı köprülerinin oluşmasını engeller,
 • Isı farklarından kaynaklanan çatlak ve aşınmaları önler,
 • Yoğuşma riskini en aza indirerek ısı ve su yalıtımına yardımcı olur,
 • Yakıt tüketimini desteklediği için çevre kirliliğini dolaylı olarak engeller,
 • Bina sağlığı için büyük fayda sağlar,
 • %25 – %50 oranında tasarruf sağlar.

Mantolama yaptırmak hem tasarruf açısından hem de bina sağlığı açısından oldukça faydalı bir işlemdir.

Mantolama Malzemeleri Nelerdir?

Mantolama malzemeleri dış cephe kaplama işlemlerini yapacak kişilerin tercihlerine göre değişiklik gösterebilir. Isı geçişleri için dirençli özel teknik malzemelerin mantolama için kullanılması gerekmektedir. Mantolamada kullanılan temel malzemeler arasında:

 • Taşyünü, camyünü, EPS, XPS vb.
 • Cam içeren yalıtım malzemeleri,
 • Hava kanalları ve tesisat için polietilen köpük, kauçuk vb.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Yunan Genelkurmay Başkanı: 'Türkler Kayalıklarımıza Çıkarsa Yerle Bir Ederiz, Hükümetimiz de Aynı Görüşte'

Malzemeler tercih edilebilir. Mantolama için daha birçok farklı malzeme ve ürün bulunmaktadır. Dış cephe kaplama işlemleri aynı zamanda bina giydirme işlemi olarak da ifade edilmektedir. Enerji tasarrufunun sağlanması ve kış aylarında yakıt tüketiminin azaltılması adına oldukça avantajlı bir yöntemdir.

Bir önceki yazımız olan Cem Uzan Davayı Kazandı: Türkiye, Hakkında 2 Milyar Dolarlık Dava Açmıştı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yorum Yap