İlginizi Çekebilir
Rönesans
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Mecelle’nin Özellikleri

Mecelle’nin Özellikleri

Mecellenin özellikler

Tamamen dinsel kurallara göre hazırlanmış olan bu kanun kitabı, gerçek bir yasa olarak kabul edilmemektedir. Yasa koyucu özelliği olan padişahın iradesini yansıtmaktadır. Bununla beraber Mecelle daha çok uyulması zorunlu olan ve yasa niteliğinde olan hukuki dayanak şeklinde tabir edilmiştir.

Toplamda 16 kitap olan Mecelle, 1851 maddeden oluşmaktadır. Kitaplardan en önemlileri kefalet, kiralama, rehin, gasp, şirketler, satışlar ve yargılama üzerinedir. Maddelerin çoğunda düzenlenen konular, örneklerle desteklenmiştir. Sistematik olarak genelden özele doğru hazırlanmıştır. Mecelle’nin son dört kitabında ise medeni kanuna yer verilmemiştir. Daha çok hukuksal yargılamalar üzerinde kanunlar eklenmiştir. Mecelle’deki medeni hukukun en önemli kısımlarını oluşturan aile, miras ve kişi hukuku yeniden düzenlenmiş ve son düzenleme süreci İslam hukukuna devredilmiştir.

Mecelle, tüm mezhep ve dinlerde uygulanmaya çalışılmıştır. Kapsamına girmeyen konularda Müslümanlar için Şer’iye Mahkemelerine yetki verilmiştir. Diğer dinler için ise ruhani mercilere yetki aktarılmıştır.

İlgili Yazı

Mecelle Nedir?

İlgili Yazı

Mecelle Kanunu Tarihçesi

İlgili Yazı

Mecelle’ye Neden İhtiyaç Duyulmuştur?

İlgili Yazı

Mecelle’nin Hazırlanma Süreci

İlgili Yazı

Mecelle Kitapları Nelerdir

İlgili Yazı

Mecelle’nin Şerhleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Sosyal Nitelik Taşıyan Mecelle Hükümleri Nelerdir

İlgili Yazı

Mecelle Ne Zaman Kaldırıldı?

Bir önceki yazımız olan Mecelle Kitapları Nelerdir başlıklı makalemizde mecelle hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Devşirme Sistemi Nedir?

Yorum Yap