İlginizi Çekebilir
IP ADRESİ NEDİR?
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Mekatronik Nedir?

Mekatronik Nedir?

mekatronik

Mekatronik Nedir: Mekatronik kavramı ilk kez 1969 yılında Japonya’da ele alınmıştır. Genel olarak elektrik, elektronik, makine, teknolojik ürün ve bilgisayar mühendisliğinin birleşimini ifade eden Mekatronik artık tüm dünyada önemli bir yere sahiptir. Buna ek olarak ülkemizde de Mekatronik Mühendisliği bölümü üniversitelerde açılmış ve ciddi bir talep görmüştür.

Mekatronik Kelime Anlamı

Elektrik, mekanik, elektronik ve bilgisayar sistemlerinin bir arada bulunduğu disiplin biçimi. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Kavram Olarak Mekatronik

Elektronik ile mekanik kelimelerinin birleşimiyle ortaya çıkan bu kavram, popüler bilim olarak kabul edildiği için kullanım alanı bir hayli fazladır. Görüntü işleme teknolojisi, robotik sistemler, ürün imalatları, akıllı makine tasarımları, mekanik analiz ve tasarım alanında kullanılmaktadır.

Mekatronik Mühendisliği

Daha çok ürün tasarımıyla ilgili bir kavram olan Mekatronik, mühendislik kavramını da ortaya çıkarmıştır. Kuramsal anlamda bir kavram olduğu için uygulamaya döküldüğünde de ciddi bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Aslında mühendisliğin kanıtlanmış olan tüm kavramlarının uygulamaya dönüşmüş hali olduğu bilinmektedir. Bu noktada Mekatronik; bilgisayar, elektrik ve elektronik ile makine teknolojilerinin tamamını kapsamaktadır.

Eğitim süreciyle başlayan Mekatronik daha sonra uygulamaya dönüşerek mühendislik halini almakta ve daha pek çok konuyu ilgi alanı olarak belirlemektedir. Bu bölümü üniversitede okuyabilen öğrenciler de daha sonra Mekatronik mühendisi ünvanını alırlar.

Mekatronik Mühendisi Ne İş Yapar?

Mekatronik mühendisi, yukarıda sıraladığımız teknolojilerin kullanımında uzman olan ve her türlü tasarımı yapabilen kişidir. Ayrıca tasarımları denetlerken başarılı bir şekilde yönlendirebilmektedir. Ek olarak bu tür mühendislikler arasında iletişim kurabilen, yenilikçi, ekonomik düşünebilen ve profesyonel bir şekilde ürünleri kullanabilen kişidir.

Tüketici ya da müşterilerin taleplerine göre hareket eden Mekatronik mühendisi ayrıca herhangi bir ürünü tasarıma dönüştürmek istediğinde bazı yeteneklerini kullanabilmektedir. Ek olarak karşılaşılan tüm teknolojik sorunları ortadan kaldırabilen ve ilgi alanına giren her ürünün üretim sorunlarını ortaya çıkarabilen kişidir Mekatronik mühendisi.

Mekatroniğe İhtiyaç Var mı?

Tarihsel çizgide 1980’li yılların ardından endüstriyel ürünlere ihtiyaç duyulmuştur. Aslında var olan ürünlerin hem üretiminde hem de tasarımında devrim niteliğinde değişimler yaşanmıştır. Tüm bu değişimlerle beraber endüstriyel ürünlerin işlev ve nitelikleri de değişmiştir. Durum böyle olunca ve teknolojinin aşırı hızlı gelişmesiyle beraber kaliteli ve ekonomik ürünlere olan ihtiyaç artmıştır. Özellikle de elektronik ürün bazında Mekatroniğe her zaman ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz. Bu süreçte sadece ürünler değil, tüketicilerin talepleri de değişkenlik göstermeye başlamıştır. İşte bu yüzden mühendislik mesleğinde de değişim aranmış ve bu kavram ortaya çıkmıştır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Yandex Nedir?

Mekatronik gelişmeler denildiğinde akla ilk olarak Asya ülkeleri gelmektedir. Aslında bu ülkelere ek olarak ABD ve diğer Avrupa ülkelerinin de ciddi çalışmalar gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Türkiye’de de bu anlamda yatırımlar yapılmakta ve akademik anlamda desteklenmektedir. Tüm bu bilgilerle beraber Mekatroniğe her zaman ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz. Zaten elektronik ve bilgisayarlı sistemlerin kullanıldığı her ülkede bu kavramın olması ve kendini geliştirmesi gerekecektir.

Türkiye’de Mekatronik Eğitimi Ne Zaman Başladı?

Ülkemiz bu kavramla 1993 yılında tanışmıştır. Ancak çok yavaş bir gelişim gösterdiği için ülke çapında yaygınlık kazanması 2000’li yılları bulmuştur. Hala sınırlı kapasitede olsa da hem lise hem üniversite hem de lisansüstü eğitimler için tercih edilebilmektedir.

Mekatroniğin Geleceği Hakkında

Dünya geneline baktığımızda kısa sürede gelişim gösteren Mekatronik, gelecek için de umut vaad etmektedir. Aslında teknolojiyle birlikte ilerleyen bu kavramın eğitim sistemlerinde tercih edilmeye başlanmasından sonra uygulama alanları da genişlemiştir. Bununla beraber geleceğin mesleği olarak adlandırılan Mekatronik, farklı bilim dallarıyla birlikte değişimler yaşayarak ilgi alanını genişletebilecektir. Bu ilgi alanlarına bakacak olursak; opto- Mekatronik, internet tabanlı gelişen Mekatronik, eğlence Mekatroniği, tıbbi Mekatronik ve askeri Mekatronik gibi kavramları bundan sonra çok sık duyacak gibiyiz.

Bir önceki yazımız olan CD Rom Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap