İlginizi Çekebilir
Replika
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Meteor Nedir?

Meteor Nedir?

Meteor

Gökyüzünde pek çok gök cismi bulunmaktadır. Meteor da bunlardan birisidir. Meteor gezegenlerin arasında dolaşan büyüklü küçüklü taş parçalarıdır. Meteorlar parçalanmış gezenlerden ve asteroit parçalardan oluşmaktadır. Meteorlar uzay boşluğunda hareket etmektedirler. Meteorlar dünyanın çekim alanında girdiğinde atmosfere ulaşabilir ve dünyamızda kötü sonuçlar oluşturabilirler. Küçük çaplı meteorların fazla zararı yoktur ama büyük çapta meteorlar dünyamıza girdiklerinde çok ciddi hasarlar meydana getirebilirler. Geçmişe baktığımızda pek çok meteorun dünyamıza düştüğünü ve düşme sonucu derin yarıklar oluşmuştur. Bu yarıklar krater olarak adlandırılır. Dünyamıza düşen en büyük meteorlar;

  • Amerika’da bulunan Arizona sınırları içinde Barringer Krateri
  • Afrika’da Gana sınırları içinde bulunan Bosumtvi Gölü
  • Kanada’da bulunan Deep Bay Koyu
  • Afrika Sahara Çölü’ne düşen Aorounga Krateri
  • Avustralya merkezindeki Gosses Bluff Krateri

Meteor’un Oluşumu

Dünyamıza düştüğünde büyük etkiler oluşturabilen meteor diğer bir adıyla göktaşı oluşumu şu şekilde olmaktadır. Meteor oluşumu hakkında araştırma yapan bilim adamları bu olayı şu şekilde açıklamışlardır; Dünyamız bildiğimiz üzere Güneş etrafında dönmektedir. Bu dönüş saniyede 30 km hızla olmaktadır. Dünyamız bu dönme esnasın meteor denen bu taşlara rastlar. Bu kaya parçaları da aynı hızda dolanmaktadır. Yerkürenin dönüş esnası sırasında Yerküre’ye yakın olan taşlar yer çekimi etkisiyle hızlanır ve yer atmosferinin içine dalar. Bu dalma sırasında küçük olan meteorlar yanar ve toz olur. Büyük olanlar ise yeryüzene düşebilir. Bu şekilde meteor oluşur.

Meteorların Düşmesi İle Kraterler Oluşur

Meteorların dünyanın dönme hareketi sırasında yerküreye yakınlaşmasıyla hızlanarak yakınlaşması atmosfer içine kadar bu taşların girmesini sağlar. Küçük boyutta olanlar sürtünme ısısı ile yanar ve parçalanır. Yeryüzüne dökülür. Demir ve nikel gibi taşlar parçalanmaz. Hızlı bir şekilde saplananlar meteor taşlarını oluşturur. Bu taşlar günümüzde çok değerli taşlar sınıfına girmektedir. Meteorların bir kısmı atmosferde yok olur. Bazıları da büyüklüklerine bağlı olarak yok olmazlar. Özellikle çok büyük olanları yeryüzüne inerek büyük yarıklar açabilmektedir. Bu şekilde büyük meteorların yeryüzüne düşmesiyle oluşan yarıklar krater olarak adlandırılır. Bu kraterler yeryüzü şekillerinden meteor düşmesi sonucu oluşmuş yapılardır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Elektrik Motoru Nedir?

Bir önceki yazımız olan Ay Tutulması Nedir? Ay Tutulması Nasıl Oluşur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap