İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Mezopotamya Nedir?

Mezopotamya Nedir?

Mezopotamya Nedir?
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Ortadoğu’da Fırat ve Dicle nehirleri arasında kalan bölgeye Mezopotamya denir. Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Basra Körfezi’ne kadar olan bölgeye ilk çağlarda verilen bu isim, günümüze kadar pek çok medeniyetin doğduğu alandır. Bölgedeki toprakların verimli olması, göç yolları üzerinde bulunması, elverişli bir iklime sahip olması ve medeniyetlerin buradaki ırmaklardan sulama ihtiyacını karşılaması nedeniyle tarihsel dönemde birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

Günümüzdeki yerine bakıldığında ise Kuzeydoğu Suriye, Irak, Güneybatı İran ve Güneydoğu Anadolu topraklarından oluşmuştur. Büyük bir bölümü Irak ülke sınırları içinde kalan bu bölge ayrıca asırlar boyu kavimlerin savaştığı bereketli topraklara sahiptir. Düz bir bölge olan Mezopotamya bu nedenle tarihsel süreçte sürekli istilalara uğramıştır. Ayrıca taş bakımından fakir olan bu bölgeden az sayıda eser çıkmıştır. Fakat yazı bilimi geliştiği için Mezopotamya’dan Tufan Hikayesi, Yaradılış Manzumesi ve Gılgamış Destanı gibi önemli eserler çıkmıştır.

İlgili Yazı

Mezopotamya Uygarlıkları Hangileridir?

İlgili Yazı

Mezopotamya Uygarlıklarında Yazı ve Dil

İlgili Yazı

Mezopotamya Uygarlıklarında Dini İnanış

İlgili Yazı

Mezopotamya Uygarlıklarının Yaşam Şekli Nasıldır?

İlgili Yazı

Mezopotamya Uygarlıklarında Hukuk Sistemi

İlgili Yazı

Mezopotamya’da Tıp Nasıldı?

İlgili Yazı

Mezopotamya’da Bilim Nasıldı?

İlgili Yazı

Mezopotamya’da Mimari ve Sanat Ne Durumdaydı?

Bir önceki yazımız olan Oryantasyonun Yararları Nelerdir? başlıklı makalemizde oryantasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Devşirmeyle Kurulan Askeri Birlikler Nelerdir?

Yorum Yap