İlginizi Çekebilir
Roman
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Mezopotamya’da Bilim Nasıldı?

Mezopotamya’da Bilim Nasıldı?

mezopotamyada bilim

Mezopotamya’daki bilimsel faaliyetler daha çok alan hesaplama, su kanalları hazırlama, ölçme ve değiş tokuş gibi matematik ve astronomi bilgileriyle gerçekleştirilmiştir. Mezopotamya astronomisi aynı zamanda modern astronominin temellerini atmıştır. Genelde dini inançlara ve mitolojiye dayandırılan bu tür çalışmalar, Mezopotamya’da matematiksel astronomi olarak ele alınmıştır.

Evrenin yer ve gök arasında olduğuna inanan Mezopotamyalılar gezegenlerle beraber 12 takım yıldızı hakkında araştırmalar yapmıştır. Mars, Jüpiter, Satürn, Merkür ve Venüs’ün tutulma düzlemi yakınında dolaştığını saptayan Mezopotamyalılar aynı zamanda ay yılı takvimi ve hicri takvimin temellerini atmıştır. 1 günü 12 saate bölmüş, saati de 60 dakikaya bölerek bir 1 dakikanın 60 saniye olduğunu hesaplamışlardır. Sıralanan 5 gezegen ile beraber Ay ve Güneşi de hesap ederek 1 haftanın 7 gün olduğu kabul edilmiştir. 7 günlük hafta süreci daha sonra Romalılar aracılığıyla Avrupa’ya taşınmış ve buradan da dünyaya yayılmıştır.

Mezopotamya’da dikkat çeken bir diğer özellik, 60 tabanlı rakam sistemidir. Konumsal olan bu sistemde, bir rakamın sayı içerisindeki yerine göre farklı değerler alması durumu söz konusudur. Buradan anlaşılacağı üzere daha sonraki yıllarda harf rakam sisteminin kullanan Roma ve Yunanlılardan ileri düzeyde oldukları bilinmektedir. Cebir’in kurucusu olan Mezopotamyalılar gelişmiş bir rakam sistemine sahiptir. Bu sayede cebir konusunda çok daha kapsamlı çalışmalar yapılabilmiştir. 1. ve 2. derece denklemleri sınıflandırabilen Mezopotamyalılar aynı zaman gruplar için farklı çözüm formülleri geliştirmiştir. Son olarak geometride analitik problemler üzerine yoğunlaşmış ve bu tür problemleri de cebir yoluyla ele almışlardır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Mitolojide Deniz Kızı

Thales teoremini dik üçgenler için bulup kullanmaları, cebirle geometri arasındaki bağı ortaya çıkarmaktadır. Öte yandan daireyi 360 dereceye bölen ve bunu formül olarak hazırlayan yine Mezopotamyalılar olarak kabul edilmiştir. 60 tabanlı sayı sistemini oluşturan Sümerler daha sonra resim ve işaret dilinden yararlanarak çarpım tablosunu da kullanmıştır. Alan hesaplamaları için 3,125 değerini kullanan Sümerlerden sonra Babillerin de bilim alanındaki çalışmaları devam etmiştir.

İlgili Yazı

Mezopotamya Nedir?

İlgili Yazı

Mezopotamya Tarihi

İlgili Yazı

Mezopotamya Uygarlıkları Hangileridir?

İlgili Yazı

Mezopotamya Uygarlıklarında Yazı ve Dil

İlgili Yazı

Mezopotamya Uygarlıklarında Dini İnanış

İlgili Yazı

Mezopotamya Uygarlıklarının Yaşam Şekli Nasıldır?

İlgili Yazı

Mezopotamya Uygarlıklarında Hukuk Sistemi

İlgili Yazı

Mezopotamya’da Tıp Nasıldı?

İlgili Yazı

Mezopotamya’da Mimari ve Sanat Ne Durumdaydı?

Bir önceki yazımız olan Mezopotamya’da Tıp Nasıldı? başlıklı makalemizde mezopotamya hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap