1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Mezopotamya’da Mimari ve Sanat Ne Durumdaydı?

Mezopotamya’da Mimari ve Sanat Ne Durumdaydı?

Mezopotamya’da Mimari ve Sanat Ne Durumdaydı?
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Mezopotamya’daki Sümer ve Asur eserleri günümüzde de mevcuttur ve oldukça güzel yapıdadır. Öncelikle bu bölgedeki yapıların çoğunda hayvan motifleri dikkat çekmektedir. Daha çok ejderha, boğa, aslan ve diğer yabani hayvanların yer aldığı mimari eserlerin yanı sıra Mezopotamya şehirleri genel bir metropolü andırmaktadır. Bu sayede krallar saltanatlarını sergilemeye çalışmış ve saraylarla ilan etmiştir. Her sarayın girişinde hayvan gövdesiyle beraber kralın başının birleştirildiği heykeller yer almıştır. Kralı yüceltmek için yapılan eserlerin amacı, kralın gücünü göstermektir.

Mısır eserlerinde olduğu gibi savaş sahnelerinin yer aldığı Mezopotamya sanatında hiçbir detay gözden kaçırılmamıştır. Bu sayede tek boyutlu olarak çizilmiştir. Tanrı tasvirlerinin yanı sıra hayvan unsurları da insan unsurlarıyla birleşmiştir. Bölgede sanattan söz edildiği zaman ilk olarak Zigguratlar akla gelir. Tapınma amacıyla kullanılan bu tapınaklarda ayrıca yıldızları gözlemleme gibi faaliyetler de yapılmıştır. Zigguratların üst kısmı düz olmakla beraber oval, kare veya dikdörtgen platformlar üzerine kurulmuştur.

Mezopotamya’daki en eski Zigurat, milattan önce 2100’lü yıllarda yapılan Ur Tapınağı’dır. Sümer mimarisinin yanı sıra Akad’lara ait özellikler barındıran bu tapınakta oda sistemi tercih edilmiştir. Oda sistemli tapınakların Sümer anlayışına sahip olduğu bilindiği gibi tapınaklardaki geometrik düzen dikkat çekmektedir. Ur’da bulunan Ningal Tapınağı’nda geometrik düzenler kullanılmış ve hem Sümer hem de Akad krallığına ait mimari özellikler kullanılmıştır.

En ünlü Ziggurat ise Babil’de bulunan Marduk Tapınağı’dır. Akad Kralı Sargon’un yaptırdığı bu tapınak oldukça yüksek ve gösterişlidir. Anıtsal anlamda ciddi bir karaktere sahip olan bu tapınak ayrı binalardan oluşmaktadır. Astronomi ve yıldız biliminde de kullanılan bu tapınaklar, antik çağlardan sonra da kullanılmaya devam edilmiştir. Babiller döneminde şehircilik bakımından da pek çok bina yapılmıştır. Dekorasyon konusunda Sümerlerin renkli fayans figürlerini kullanan Babiller, genç Babil sanatını bu şekilde oluşturmuştur.

İlgili Yazı

Mezopotamya Tarihi

İlgili Yazı

Mezopotamya Uygarlıkları Hangileridir?

İlgili Yazı

Mezopotamya Uygarlıklarında Yazı ve Dil

İlgili Yazı

Mezopotamya Uygarlıklarında Dini İnanış

İlgili Yazı

Mezopotamya Uygarlıklarının Yaşam Şekli Nasıldır?

İlgili Yazı

Mezopotamya Uygarlıklarında Hukuk Sistemi

İlgili Yazı

Mezopotamya’da Tıp Nasıldı?

İlgili Yazı

Mezopotamya’da Bilim Nasıldı?

Bir önceki yazımız olan Mezopotamya’da Bilim Nasıldı? başlıklı makalemizde mezopotamya hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap