İlginizi Çekebilir
büstiyer
  1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Microblading

Microblading Nedir: Kalıcı makyaj uygulamaları arasında bulunan ve dünya genelinde kullanılan kaş çizme yöntemine microblading denir. Bir diğer ismi “kaş kontürü”dür. Yarı kalıcı özelliktedir ve genelde Japon tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Microblading Uygulamasında Ön Hazırlık Süreci Var mı?

Microblading uygulamasına başlamadan önce kaş üzerinde herhangi bir makyaj ve buna benzer ürünler kullanılmamalıdır. Çünkü, yeni kaş şeklinizin çizilme sürecinde işlemi yapacak kişinin başarıyla uygulamayı tamamlaması için bu şarttır. Microblading’ten en az 72 saat önceye kadar cildi hassaslaştırıcı ürünlerden uzak durulmalıdır. Bununla beraber kan inceltici ilaçların da 72 saat öncesinden kullanılmaması gerekmektedir.

Uygulamadan önceki en önemli konulardan biri renk seçimidir. İşlemi yaptıracağınız yerde çok farklı alternatifler olacaktır. Bu anlamda karışık renklerle beraber gerçek kaş renginizi yansıtan renklere yönelebilirsiniz. Ancak kaşın tam rengini tutturmak oldukça zordur. Yine de işlem öncesinde sizlerle paylaşılacak olan katalog üzerinden en uygun seçimi yapabilirsiniz.

Microblading Kimlere Uygulanmaz?

Kaş kontörü işlemi şeker hastalarına, hamile kadınlara, pıhtılaşma ve kanama bozukluğu olan hastalara ve psikolojik rahatsızlığı olan bireylere uygulanmamaktadır.

Microblading Nasıl Uygulanır?

Microblading işleminde, kalıcı makyaj tekniğinde tercih edilen iğnelerden 3 kata kadar daha ince iğneler kullanılmaktadır. Tüy gibi vuruşlar yapılarak oldukça doğal görünüm kazandıran bu işlemde, gerçek kaş rengine uyum sağlayan kontür uygulaması yapılmaktadır.

Öncelikle bu işlemi yaptıracak olan kişilerin yüz bölgesi için ideal kaş şekli bulunarak kaş bölgesine çizim yapılmaktadır. Yeni kaş şeklinin ortaya çıkarılması yaklaşık 1 saat sürmektedir. Kaşın doğal bir formda olması bu şekilde sağlanmaktadır. Yapılacak kaş çizme işleminden sonra uygulama gerçekleştirilecek bölgeye anestezi kremi sürülmektedir. Microblading’in acısız ve rahat bir şekilde yapılabilmesi için krem uygulamasının mutlaka olması gerekiyor.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Bakire Ne Demek?

Bu işlemlerin ardından hazırlanan bölgeye kaş görünümünde iğne yardımıyla yeni çizgiler çekilir ve işlem devam ederken fazla boyalar kaş bölgesinde birikir. Bu boyalar silindikten sonra yeni kaş şekli ortaya çıkar.

Microblading’ten sonra işlemi yaptıranların çoğu zaman yoğun kaşlara sahip olma gibi bir beklentisi olmaktadır. Ancak bu beklenti tek bir uygulama ile gerçekleşmemektedir. İki adımlı bir aşama olan Microblading’in ilk sürecinde keskin görünümlü çizgiler zamanla yumuşamaktadır. Her cilt tipi için farklılık gösteren bu durum, kuru ve normal ciltlerde kalıcılığını korurken, yağlı ciltlerde daha az kalıcı özelliktedir.

Microblading Sonrası Bakım

Microblading uygulamasından sonra herhangi bir kötü görünüm oluşmamaktadır. Yani işlemin ardından gündelik yaşama devam edilebilir. Kaşların Microblading’ten sonraki iyileşme süreci de her kişinin cilt yapısına göre farklılık göstermektedir ancak ortalama 30 gün içerisinde bu süreç tamamlanmış olacaktır.

30 günden sonra kaşlarda boş kalan ya da beğenilmeyen yerler için düzeltme işlemi yapılabilmektedir. Bu süreçten sonraki ilk 10 gün herhangi bir makyaj ve cilt bakım ürünü işlem yapılan bölgede kullanılmamalıdır.

Tam iyileşme sağlamak için uygulama bölgesine dokunmamanız ve bölgeyi kaşımamanız gerekmektedir. Bakım yapmak isteyenler bir pamuk veya kulak çubuğu yardımıyla bölgeye krem sürebilir. Düzeltme işleminden sonraki 10 gün içinde herhangi bir spor aktivitesi yapılmamakla birlikte dışarı çıkıldığı zaman güneş kremi kullanılmalıdır.

Microblading Kalıcı mıdır?

Bu işleme başvuran kişiler aylık olarak kaşlarına rötuş yaptırabilmektedir ancak bir Microblading uygulaması sonucunda cildin yapısına göre 8 ile 18 ay arasında kalıcılık sağlanmaktadır. Bu nedende işlemi yapacak olan uzmanla ön görüşme sağlamalı ve Microblading hakkında tüm bilgilere sahip olduktan sonra gerekli uygulama süreçlerine geçilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Eyeliner Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. kaşları biçimsiz şekilsiz olan insanların sıkça başvurduğu bir yöntemdir. ben buna kalıcı makyajdan ziyade kaş dövmesi gözüyle de bakıyorum zira kaşlarınız olduğundan daha kalın ve biçimli gösteriliyor.