İlginizi Çekebilir
biyografi
  1. Ana Sayfa
  2. Biyografi
  3. Mimar Sinan Kimdir?

Mimar Sinan Kimdir?

mimar

Mimar Sinan Osmanlı döneminde büyük bir öneme sahip olan dünya tarihine adını yazdırabilmiş baş mimarlardan bir tanesidir. 29 Mayıs 1489 yılında Kayseri’de doğan Mimar Sinan 22 yaşında asker yetiştiren acemi oğlanlar ocağına gidip dülgerlik yapı öğrenme fırsatı yakalamıştır. Burada yapı işlerini yaparak büyük bir deneyim kazanmıştır. Çaldıran Savaşı’na katıldıktan sonra Mısır’dan geri gelip İstanbul’a Yeniçeri ocağına tekrar geri dönmüştür. Askeriyede uzun yıllarca çalışıp cephelere katılıp ardından gitmiş olduğu sefer yani Bağdat seferinden dönüp Van Gölü’nde geçmesi planlanan 3 tane gemi yapımından sorumlu olmuştur. Başarı ile tamamlamış olduğu 3 gemi ile Haseki unvanına nail görülmüştür.
Mimar Sinan’ın yapmış olduğu yapılar herkesin dikkatini çekmiş ve 1538 yılında karaboğdan seferinde ordunun prud Nehri’ni geçmesi gerekmiştir. Bataklık alandan geçmek mümkün olmadığı için herhangi bir çözüm üretilmemiş ve geçmek için gerekli olan yapının çalışmaları Mimar Sinan’a verilmiştir.
1539 da Mimar Acem Ali’nin vefat etmesi ile yerine Mimar Sinan gelmiştir. Tekrardan sefere katılmak isteyen Mimar Sinan katılmış olduğu seferlerden görmüş olduğu mimari yapıları iyi bir şekilde gözlemleyip kendisini geliştirmiştir. Kanuni Sultan Süleyman 2. Selim Üçüncü 3. Murat gibi büyük padişahların görev yaptığı süreçlerde baş Mimarlık unvanı ile hizmet vermiştir.
17 Temmuz 1588 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini yuman baş Mimar Sinan ardından yüzlerce eser ile halen günümüzde anılmaktadır. Yapmış olduğu eserlerin matematiksel hesaplamaları çizimleri halen günümüzde bile büyük bir değere sahip olup birçok kişi için örnek alınabilecek değerler taşımaktadır.

Mimar Sinan’ın Eserleri İse

51 mescit, 55 tane medrese, 26 adet darulkurra, 17 tane türbe, 17 imarethane, 3 hastane, 5 suyolu, 20 Kervansaray, 81 Cami, 8 Mahzen, 36 Saray, 48 hamamla toplamda 375 Eser ile adından hem ülkemiz hem de dünyada söz ettirmektedir. Özellikle Edirne’de yapmış olduğu Selimiye Camisi dünya kültür mirası listesinde yer almaktadır. Kendisi tarafından geliştirilmiş olan yöntemler ile kendisinden sonra gelen mimarların önünü açarak yapıların önem kazanıp geliştirilmesinde büyük bir rol oynamıştır. Çizmiş olduğu projelerin ağırlık merkezlerinin hesaplanmasındaki titizlik ve ses yalıtım ya da ses aktarım işlemleri ile günümüzde hala dikkatleri yapıları üzerine çekmeyi başarmıştır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Biyografi Nedir?

Bir önceki yazımız olan Biyografi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap