İlginizi Çekebilir
ultra 4 k
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Miracast Nedir?

Miracast Nedir?

miracast-iphone

Miracast HDMI, televizyon, set üstü cihazlar gibi teknolojik ürünlerin birçoğunda bulunmaktadır. Herkesin kullanmakta bulunduğu tabletler, akıllı telefonlar, bilgisayarlar içinde bulunan görüntüleri yansıtabilmek için büyük monitörlü ya da ekran inci büyük olan televizyonlar günümüzde çokça kullanılmaktadır. Her cihaz için ayrı bir kablonun bulunması bir kablo karmaşası ve priz arayışı oluşturmaktadır. Prizlerden kurtulmak için öncelikle kablolardan ve bu kablo bağlantıları hayatımızdan çıkarılması gerekmektedir.

Miracast sayesinde küçük ekranların içindeki içerikleri daha büyük ekranlarda görebilme şansı yakalamaktayız. Bu teknoloji sayesinde daha büyük ekranların kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Herhangi bir kabloya veya bağlantıya ihtiyaç duyulmaması ise daha cazip gelmesine neden olmaktadır.

Miracast dünyada bulunan yüzlerce şirket wi-fi standartlarının belirlenebilmesini sağlayan 16 yıllık geçmişi olan bir wi-fi birliği miracastı, hiçbir bağlantı olmadan mültimedya içeriklerine görüntülenmesine olanak tanıyan ya da bir standart olarak belirlemesine kabul etmiştir.

Mikrocastın çalışma prensibi, herkesin paylaşım da bulunduğu wi-fi Direct teknolojisine hedef alarak işlem görmektedir. wi-fi Direct teknolojisi android işletim sistemine sahip olan telefonlarda çokça görülmektedir. Bu sayede herhangi bir kablo bağlantısı kurmadan wi-fi üzerinden paylaşım yapılabilmektedir. Miracast sadece evde bulunan modeme bağlı kalmadan kendisine göre bir ağ kurup bu ağ üzerinden paylaşım yapma seçeneklerine sunabilmektedir. Üretilen bütün teknolojik cihazlar artık Miracast desteği verecek şekilde üretilmektedir.

Miracast Nasıl Çalışmaktadır?

Miracast ile 1080p çözünürlükte video yayınlayabilme özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği gösterebilmesi için H264 kodlayıcısından yararlanıp 5,1 çevresel ses teknolojisini kullanmaktadır. Daha yüksek kalitede çözünürlük desteğine sahip olan televizyonlar ya da büyük çaplı ekranlara sahip olan cihazlar aynı şekilde yüksek kalitede sesleri de kendisine bağlı bir cihazdan yansıtılmasına Miracast ile izin vermektedir. En büyük yararlarından bir tanesi evdeki wi-fi bağlanmadan kendisinin kurmuş olduğu bir ağ sayesinde cihazların çalışıyor olabilmesidir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Şanzıman Nedir?

Miracast Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yansıtılan ekranda görüntülerin sürekli olarak açık kalabilmesi için bağlı olunan cihazında açık olması gerekmektedir. Cihazın ekranı kapandığında yansıtılan ekranda da görüntü kapanacaktır. Android cihazların pil ömrünü kısaltma gibi olumsuz bir etkisi de bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ultra HD Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap