İlginizi Çekebilir
teblignedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Mitler Nedir?

Mitler Nedir?

Mitler, pek çok kişinin hakkında bilgi sahibi olmak istediği bir konudur. Toplum içinde bilinmeyen zamanlarda ortaya çıkmış, tarihin akışı içinde geniş kitlelere ulaşarak yayılan ve dünyanın, insanların, diğer canlıların yaratılışları hakkında toplumun ortak inancını oluşturan anlatılara mit adı verilmektedir. Mitler, insanın kendisini, tabiatı, doğa olaylarını, dünyayı ve hatta gezegenler gibi kozmogonik unsur ve olayları anlamak, anlamlandırmak amacıyla yarattığı hikayelerdir.

Mitler, insanın kendisi ve içinde yaşadığı dünya hakkında akla gelebilecek her şeyi bir anlama bağlamak amacıyla gündeme getirdiği neden ve nasıl sorularına bir yanıttır. Aynı zamanda mitlerin, insanın köken arayışının sonucunda ortaya çıktığı bilinmektedir. Mitlerin etkili olduğu en eski dönemlerde bu tür anlatılar kutsal ve gerçek kabul edilirdi. Bu kutsallığın yerini insanoğlunda bir süre sonra din üstlenirken, gerçekliğin yerini ise bilim almıştır.

Konuları Bakımından Mitler

Mit konuları açısından birbirinden farklı türlere ayrılmaktadır. Araştırmacılara göre mitler beş ana gruba ayrılmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Kozmogoni mitleri: Evrenin ve gezegenlerin varoluşuna dair motifleri taşıyan ve bunların yaratılışını konu edinen mitlerdir. Dünya nasıl oldu, doğa olayları nasıl gelişti sorularına yanıt verir.
  2. Etiyoloji mitleri: Bir unsurun, eşyanın, maddenin ya da herhangi bir organik canlının kökenini ve ilk olarak nasıl ortaya çıktığını anlatan mitlerdir. Tahta, demir ve benzeri elementlerin nasıl olduğunu kendince açıklar.
  3. Eskatoloji mitleri: Genel olarak insanın ve evrenin geleceğini konu edinen ve onlar hakkında bilgiler veren mit çeşitleridir. İnsanların ölümünden sonra ne olacağını ve hayatın anlamına dair açıklamalar yapar.
  4. Teogoni mitleri: Dini inanışlar ve tanrıları konu edinen ve onların hikayelerini anlatan mitlerdir.
  5. Antropogoni mitleri: İnsanın yaratılış serüvenini ele alan ve insanın nasıl yaratıldığını, nasıl var olduğunu ve türediğini anlatır. İnsanın nereden geldiği sorusuna kendince yanıt verir.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Helyum Nedir?

Mitoloji Nedir?

Mitoloji tanımı bakımından, tüm yönleri ile mitleri araştıran ve inceleyen, başka kültürlerin mitleri ile birtakım kıyaslamalar yaparak kendine has yöntemleri uygulayan bir bilim dalıdır. Mitler, bu bilim dalı ile yorumlanarak çıkarımların üretilmesiyle daha kapsamlı bir şekilde incelenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Röportaj Nedir? Röportaj Örnekleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap