İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Mitolojide Deniz Kızı

Mitolojide Deniz Kızı

Mitolojide Deniz Kızı
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Farklı kültürlerde farklı özelliklere sahip olan deniz kızları en çok fiziksel özellikleriyle dikkat çekmiştir. Yunan mitolojisinde denizkızı, ‘Seirene’ ya da iki kuyruğa sahip ‘Siren’ olarak geçmektedir. Bazı dillerde ise deniz kızlarıyla Sirenler aynı sözcük içerisinde kullanılmıştır. Mitolojik olarak deniz kızlarının denizcilere şarkı söylediği belirtilmektedir. Şarkı söyleyerek büyüledikleri denizcilerin gemilerinin de batmasına neden olduklarına inanılır.

Yine mitolojide ‘Siren Şarkıları’ olarak geçen tabir, sirenlerin çok güzel olan sesleriyle denizcileri büyüleyerek onları yedikleri şarkılar anlamına gelir. Bazı efsanelere göre de deniz kızları, boğulmak üzere olan erkekleri kurtaran deniz canlıları olarak adlandırılmıştır. Genel olarak denizkızı hikâyelerinde, su altındaki krallıklardan bahsedilmektedir. Çünkü deniz kızları, karşılaştıkları denizcileri bu krallıklarda yaşamaya davet etmiştir.

Mitolojide deniz kızlarına benzeyen bir diğer yaratık türü su perileridir. Yunan mitolojisine göre ‘Nereid’ adı verilen bu yaratıklar, denizlerin altında yer alan gümüş mağaralarda yaşar. Denizde yardıma ihtiyacı olan herkese ulaştıkları için iyi kalpli yaratıklar olarak bilinmektedir. Yine Yunan mitolojisine göre deniz tanrısı olarak bilinen Poseidon’un eşi de bir deniz perisidir.

İlgili Yazı

Deniz Kızı Nedir?

İlgili Yazı

Deniz Kızı Hikâyeleri

İlgili Yazı

Deniz Kızı Teorisi

Bir önceki yazımız olan Deniz Kızı Nedir? başlıklı makalemizde deniz kızı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Mecelle Kitapları Nelerdir

Yorum Yap