İlginizi Çekebilir
Hıdrellez
 1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
 3. Molibden Nedir?

Molibden Nedir?

Molibden

Molibden bugüne kadar çok fazla duymadığımız metaller arasında yer almaktadır. Endüstrinin aranan metalleri arasında bir numaradadır. Molibden nedir? Sorusuna cevap olarak insan sağlığı için kritik önem taşıyan bir element olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Molibden Hakkında Detaylı Bilgi

Molibden insan sağlığı için hem de endüstriyel anlamda kritik önem taşımaktadır. Metal olarak sanayide çok büyük görevler üstlenmektedir. Çok fazla organizmayla kimyasal tepkimeye girebildiği için bitki ve hayvanların hayatta kalabilmesi için oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Molibden aslında bir elementten beklenen birçok özelliği kendi içerisinde barındırmaktadır. Kimyada sembol olarak MO ifadesi ile yer almaktadır. Atom numarası ise 42’dir. Molibdenin erime noktası 2623, kayna noktası 4639 derecedir. Aslında bir geçiş metalidir ve periyodik cetvelin 5-B grubunda yer almaktadır. Kırılgan, sert ve gümüş beyazı görünümünde bir metaldir. Saf metaller arasında en düşük ısı genleşmesinin olduğu metaldir diyebiliriz. Yüksek sıcaklıklarda su buharını bünyesinden ayırır ve soğuk havadan hiç bir şekilde etkilenmez. Doğada serbest halde bulunmayan molibden on farklı mineralde bulunmaktadır. Molibden nedir? Sorusu ile ilgili çok fazla araştırma yapılmış ve çeşitli kaynaklara ulaşılmıştır. Molibdenin en çok bulunduğu mineral molibdenittir. Molibdenit aslında ekonomik değeri olan tek mineraldir. Povelik, vulfenit, ferrimolibdit molibden içeren diğer minerallerdir. Molibden genellikle oksitler halinde oluşur. Molibden hidrojen ile birlikte ısıtıldığında katı bir çözelti oluşturmak amacı ile hidrojenin bir kısmını emer. Klor içinde yanar.

Hangi Alanlarda Kullanılır?

Molibden erime ve kaynama noktası çok yüksek olduğu için en düşük ve en yüksek sıcaklıklara dayanıklı malzemelerde kullanılır. Bu yüzden demir ve çelik endüstrisinde çok fazla kullanılmaktadır. Çeliklere sertlik kazandırmaktadır. Dökme demirlerin dirençlerini arttırabilmek için çoğu zaman molibden kullanılmaktadır. Kuvvetli bir şekilde kalbür oluşturma özelliğine sahiptir. Saf bir metal olan molibden tel, çubuk, şerit ve levha olarak bu malzemelerin yapımında kullanılmaktadır. Aynı zamanda ateşe dayanıklı olan fırınların yapılmasında da kullanılmaktadır. Molibden kullanılan ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Metal ve mıknatıs bileşenleri
 • Cam üretme fabrikaları ve fırınları
 • Uçak parçaları
 • Tüp ve boru şeklindeki aletler
 • Petrol ürünleri
 • Isıtıcılar
 • Kumaş boyaları
 • İğneler
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Dönence Nedir?

Molibden kullanım alanlarını bu şekilde sıralamak mümkündür. Görüldüğü üzere gündelik hayatta bizim evimizde kullandığımız çok fazla bir şey bulunmuyor. Bu yüzden daha çok endüstri ve sanayi sektörüne hitap etmektedir.

Molibden insan vücudu için de oldukça önemlidir. Direkt sağlığımız için kullanım alanı olmasa da molibden olmasa insan sağlığı için büyük risk taşıyan ve ölümcül olan toksinler vücutta çok fazla oluşabilirdi. Molibden tamamen zararlı sülfitleri parçalamaya, toksinlerin insan vücudunda oluşmasını önlemeye faydalı olacak enzimleri harekete geçirmektedir. Bu enzimler sayesinde insan sağlığı olumsuz koşullarda zarar görmeden yaşantısına devam edebilmektedir. Molibden insan vücuduna bitkiler ve hayvanlardan giriş sağlar. Mide ve bağırsaklarda emilerek buradan kana karışır. Bir kısmı ise karaciğer ve böbrekte depolanır. Birçok gıdada bulunduğu için vücudun molibden ihtiyacı çok az olduğu için insan vücudunda eksikliği pek hissedilmez. Ancak molibden eksikliğinin yaşandığı durumlarda ağız ve diş sağlığı bundan olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Erkeklerde iktidarsızlık, kanser gibi sorunları da oluşturabilmektedir. Molibden tozu direkt solunduğunda zehirleme etkisi gösterebilir. Bu yüzden fabrika gibi yerlerde bu tarz malzemeler ile çalışan kişilere özel maskeler dağıtılmaktadır. Molibden nedir?sorusunun cevabını bu şekilde açıklamaya çalıştık. Görüldüğü üzere doğada açık olarak bulunmadığını ama dolaylı yoldan insan sağlığını etkilediğini belirtebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Kanıksama Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap