İlginizi Çekebilir
Jeoloji
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Mors Alfabesi Nasıl Kullanılır?

Mors Alfabesi Nasıl Kullanılır?

mors alfabesi kullanımı

Mors alfabesi ilk kez kullanıldığı zaman sadece iki sesle beraber haberleşme sağlanabilmiştir. Maniple cihazına her vuruşta bir klik ve manipleden parmak çekildiği sırada sadece klak sesi duyulmaktaydı. Aslında kullanımı oldukça zor olan ilk sistemlerde örnek olarak ‘A’ harfinin yazılabilmesi için hem klik hem de klak seslerinin çıkması gerekirdi. Sistemin pratik hale gelmesi amacıyla mors haritası adı verilen yeni bir yöntem kullanılmıştır. Söz konusu haritada cümle ve kelimeler gönderilirken karşı tarafta sinyalleri dinleyen kişi, kalem yardımıyla en üst noktadan sinyalin uzunluğuna bakarak alt noktaya kadar iletilmekteydi. Uzun gelen sinyaller sağa ve aşağı doğru, kısa gönderilen sinyaller ise sola ve aşağıya doğru kaydedilmiştir.

Alfabede yer alan karakterler rakam, noktalama işaretleri, harfler veya sinyal olarak ifade edilmektedir. Yalnız çizgi ve nokta kombinasyonlarından oluşan bu sistemde noktalama işaretleriyle beraber 6 basamaklı ifadeler ortaya çıkarılmıştır. Bu konuda bir örnek verdiğimizde, tek bir sinyal sadece nokta ile beraber ‘E’ harfini ifade eder. Uzun bir sinyal ve nokta ise çizgi (-) işaretiyle beraber ‘A’ harfini ifade eder. Sözcüklerin arasındaki sessizlikler ise boşlukları ifade etmektedir. Başlangıçta elektro mıknatıslı telgraf cihazları ve teller ile gönderilen sinyaller daha sonra yarı ve tam otomatik cihazlarla aktarılmaya başlanmıştır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Dünya Kauçuk Ürünleri Üretimi

İcat edildiği tarihten sonra yaklaşık 150 yıl boyunca uzun mesafeler arasında iletişimi sağlamak amacıyla kullanılan mors kodları, telgraf firmalarının uzun mesaj gönderiminden dolayı 5 koddan oluşan kısaltmaların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Aynı şekilde ışık kaynaklarının açılıp kapatılmasıyla gönderilen sinyaller de karakterlerin mors kodunda bulunan karşılığını gösterecek şekilde verilmektedir. 19. yüzyılda denizcilik alanında faydalanılan mors alfabesi özellikle denizde yaşanan kazaların önüne geçilmesinde büyük rol oynamıştır.

Radyo sinyalleri kullanılarak da tercih edilen mors kodları aynı şekilde kullanıcılarına ciddi faydalar sağlamıştır. Bu noktada radyo gibi cihazlardan daha basit olan düzenek sayesinde yüksek cızırtı yaratan ortamlarda, düşük bant genişliğinde ve düşük frekanslı alanlarda mors alfabesiyle sağlıklı iletişim kurulabilmiştir. Tarihsel süreçte savaşlarda da kullanılan mors kodları, 2003 yılı itibariyle zorunlu hale getirilmiştir. Bu karar ‘Dünya Radyo İletişimcileri Konferansı’nda alınan bir karardır. Profesyonel radyocuların yanı sıra amatör radyocular da bu sistemi kullanmış ve tercih ettikleri mesajları kısaltabilmiştir.

İlk zamanlarda tecrübeli bir mors operatörü, dakikada 40 mors kodu okuyabilmektedir. Aynı dönemde yazılı mesajlaşmadan çok daha hızlı olduğu anlaşılan bu alfabe daha sonra cep telefonu firmalarının dikkatini çekmeye başlamıştır. 1800’lü yılların iletişim devrimi olarak adlandırılan mors alfabesi birbirinden farklı grupları etkilemiş ve geliştirilmeye çalışılmıştır. Ancak 19. yüzyılda çok etkili olmasa da oldukça önemli bir icat olduğu gerçeği kabul edilmiştir.

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Nedir?

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Tarihçesi

İlgili Yazı

Mors Alfabesini Kim Buldu?

İlgili Yazı

Mors Alfabesi’ni Bulan Samuel Morse Kimdir?

İlgili Yazı

Mors Alfabesinde Harfler Nasıl Yazılır?

İlgili Yazı

Mors Alfabesinde Sayı ve Rakamlar Nasıl Yazılır?

İlgili Yazı

Telgrafın İcadı ve Mors Alfabesi

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Nasıl Öğrenilir?

İlgili Yazı

Amerikan Mors Kodu ve Kullanımı

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Kullanım Alanları Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Mors Alfabesi Tarihçesi başlıklı makalemizde mors alfabesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap