İlginizi Çekebilir
Çözelti
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Mors Alfabesi Tarihçesi

Mors Alfabesi Tarihçesi

MOrs alfabesinin tarihçesi nasıldır

1832 Yılında Samuel Morse tarafından tasarlanan ve geliştirilen mors alfabesi 1837 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Alfabenin patent başvurusu ise 1840 yılında yapılmıştır. İlk iletişim hattı olan Baltimore, ABD’nin Washington ile Maryland şehirleri arasında kurulmuştur. Verilen ilk mesaj ise İncil’den bir cümle olmakla beraber gönderim tarihi 24 Mayıs 1844 olarak kayıtlara geçmiştir. Samuel Morse başlangıçta icadı için fon bulmak amacıyla pek çok ülkeye başvuru yapmıştır. Son aşamada Amerikan kongresinden destek alarak ilk telgraf hattını kurmuş ve iletişim kurmayı başarmıştır.

Kullanılan ilk mors kodu, uzun ve kısa sinyallerin karışımından oluşmuştur. Bu kombinasyonlar birer sayıya denk gelmiş ve her sayı da bir harfe denk gelerek iletişim sağlanmıştır. Morse’un icat ettiği sistemin kullanımı zor olmakla beraber asistanı Alfred Veil’den yardım alarak bu sistemi çok daha pratik bir hale getirmiştir. Alfred Veil daha çok uzun ve kısa sinyalleri, duraklamalarda kullanmış ve bu sayede Amerikan Mors Kodu ortaya çıkmıştır.

Farklı metotlarla iletilebilen mors kodu, alfabenin sesli iletilmesinin yanında telgraf tellerinden geçmekte olan elektrik akımıyla, radyo sinyallerinin açılıp kapatılmasıyla, mekanik yollarla ve ışıkların yanıp sönmesi gibi alternatiflerle iletilebilmektedir. Mors kodu olarak isimlendirilen bu sistemde İngiliz harflerinin yoğun olarak kullanıldığı bilinmektedir. Ancak günümüze kadar iki farklı mors kodu ortaya çıkmıştır. Amerikan mors kodu ve Uluslararası mors kodu bu anlamda birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Amerikan mors kodu daha çok telgraf sistemlerinde kullanılmıştır. Uluslararası mors kodu ise uzun ve kısa sinyallere göre çalışmaktadır.

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Nedir?

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Nasıl Kullanılır?

İlgili Yazı

Mors Alfabesini Kim Buldu?

İlgili Yazı

Mors Alfabesi’ni Bulan Samuel Morse Kimdir?

İlgili Yazı

Mors Alfabesinde Harfler Nasıl Yazılır?

İlgili Yazı

Mors Alfabesinde Sayı ve Rakamlar Nasıl Yazılır?

İlgili Yazı

Telgrafın İcadı ve Mors Alfabesi

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Nasıl Öğrenilir?

İlgili Yazı

Amerikan Mors Kodu ve Kullanımı

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Kullanım Alanları Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Mors Alfabesi Nedir? başlıklı makalemizde mors alfabesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Mors Alfabesinde Sayı ve Rakamlar Nasıl Yazılır?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap