İlginizi Çekebilir
Naftalin
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Mors Alfabesi’ni Bulan Samuel Morse Kimdir?

Mors Alfabesi’ni Bulan Samuel Morse Kimdir?

samuel mors nedir

27 Nisan 1731’de ABD’de doğan Samuel Morse, 19 yaşında Yale Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Mezuniyetinden sonra Londra’ya giden ve tekrar ABD’ye dönen Morse, portre çizimine yoğunlaşmış ve çok sayıda ünlü tablolar oluşturmuştur. 1826’da Milli Güzel Sanatlar Akademisi’nin kurulmasına öncülük eden Morse, bu akademinin ilk başkanı sıfatını kazanmıştır. 1831 yılına gelindiğinde ise New York Üniversitesi Resim ve Heykel Bölümü’nde profesörlük yapmıştır. Ancak telgraf çalışmalarına başladığı için portre çizimine ara vermiş ve mekanik araştırmalara yoğunlaşmıştır.

1832 yılında gerçekleştirdiği bir okyanus gezisinde Thomas Jackson’un elektrik hakkındaki araştırmalarından haberdar olmuştur. Üniversitedeki elektromanyetik alanında öğrendiği konular daha sonra elektrikli telgraf fikrinin oluşmasını sağlamıştır. Samuel Morse’un elektrikli telgraf düşüncesi, elektrik devresinde yer alan bobinin bir kolu çekmesi sayesinde kâğıtlar üzerinde izler bırakması sistemine dayanmıştır.

Uzun ve kısa kol çekmeleriyle beraber aynı şekilde uzun ve kısa izler bırakma prensibine dayanarak 1835 yılında çalışmalara başlamıştır. Ancak ilk çalışmasına destek bulmak amacıyla Avrupa ülkelerine başvursa da gerekli desteği alamamıştır. Morse, yaşanan bu gelişmeden sonra arkadaşı Chamberlain’i İstanbul’a göndermiştir. Osmanlı Devleti’nden büyük bir ilgi ve destek gören Chamberlain, Tuna nehri üzerinden Viyana’ya doğru hareket ederken geminin batması sonucunda ölmüş ve Morse’un bu teşebbüsü de sonuçsuz kalmıştır.

Samuel Morse, çalışan ilk telgraf örneğini 1836’da bitirmiş ve ilk elektrikli telgraf denemesini 1844 yılında Baltimore ile Washington arasında yapmıştır. İlk çalışmasında telgraf, bir adet pil ve basit bir manyetizma sayesinde çalışmış ve 14 metre gibi kısa mesafelerde kullanılmıştır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Mors Alfabesinde Sayı ve Rakamlar Nasıl Yazılır?

1837 yılında elektrikli telgrafı icat eden Morse, aynı yıl içinde cihazın patentini almıştır. Daha sonra Dr. Charles Jackson ile gerçekleştirdiği telgraf görüşmelerinde kullandığı Morse kodlarını sinyal alfabesi olarak geliştirmiştir.

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Nedir?

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Tarihçesi

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Nasıl Kullanılır?

İlgili Yazı

Mors Alfabesini Kim Buldu?

İlgili Yazı

Mors Alfabesinde Harfler Nasıl Yazılır?

İlgili Yazı

Mors Alfabesinde Sayı ve Rakamlar Nasıl Yazılır?

İlgili Yazı

Telgrafın İcadı ve Mors Alfabesi

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Nasıl Öğrenilir?

İlgili Yazı

Amerikan Mors Kodu ve Kullanımı

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Kullanım Alanları Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Mors Alfabesini Kim Buldu? başlıklı makalemizde mors alfabesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap