İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Mors Alfabesini Kim Buldu?

Mors Alfabesini Kim Buldu?

Mors alfabesini bulan kişi

Sayı, harf ve noktalama işaretlerinin gönderilmesi ve alınmasında kullanılan, nokta ve çizgilerden oluşan alfabeye mors alfabesi denir. Herhangi bir özel ekipman gerekmeksizin gözlemci tarafından anlaşılabilen ışıklar, tıklamalar ya da açma ve kapama şeklinde metin bilgileri, mors alfabesi kullanılarak karşı tarafa iletilebilir. Mors kodlarının her biri, tek bir rakam ya da harfi ifade etmektedir. Bazen de bir işareti temsil ederek farklı anlamları beraberinde getirebilir. Çizgilerin süresi, noktaların süresinin üç katı olmakla beraber çizgi ya da noktalar, süresiyle aynı olan boşlukları da oluşturmaktadır. Mors alfabesindeki her karakterin uzunluğu, İngilizce alfabesine göre ters orantılı tasarlanmıştır.

Mors alfabesini icat eden isim, Samuel F. B. Morse’dur. Morse, Alfred Vail ve Joseph Henry tarafından bulunan telgraf sistemi haberleşmesinde kullanmak için bu alfabeyi geliştirmiştir. 1920’ye kadar başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Bu tarihten sonra farklı alfabeler ortaya çıksa da Mors alfabesi kadar başarılı ve kullanışlı olamamıştır.

Telgrafta, radyolarda ve daha çok deniz ulaşımında kullanılan mors alfabesi genelde ışıklı haberleşmede tercih edilmektedir. Mors kodlarını bir süre sonra elektrik sinyali olarak illetme düşüncesi Samuel Morse’a aittir. Ancak pratik anlamda bu işlemi uygulayan isim Alfred Vail’dir. 1837 yılında icat edilen maniple, telgraf haberleşmesinde, devrede olan akımı el yardımıyla açıp kapatmaya yarayan ve sinyal üreten bir alet olarak bilinir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Bor Minerali Nedir?

Bu cihaz, basit bir kontak anahtarıyla beraber manyetik bir bobin ve iğne yardımıyla çalışmıştır. El yardımıyla maniplenin kol kısmına bastıkça bobin iğnesi harekete geçmiş ve mors kodlarına uygun delikler açılmıştır. Bu sayede maniple kullanılarak iletişim sağlanmaya başlanmıştır. Ayrıca maniple devresine hoparlör eklenmesi durumunda mors kodları sesli bir iletişim aracına dönüşebilmektedir.

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Nedir?

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Tarihçesi

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Nasıl Kullanılır?

İlgili Yazı

Mors Alfabesi’ni Bulan Samuel Morse Kimdir?

İlgili Yazı

Mors Alfabesinde Harfler Nasıl Yazılır?

İlgili Yazı

Mors Alfabesinde Sayı ve Rakamlar Nasıl Yazılır?

İlgili Yazı

Telgrafın İcadı ve Mors Alfabesi

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Nasıl Öğrenilir?

İlgili Yazı

Amerikan Mors Kodu ve Kullanımı

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Kullanım Alanları Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Mors Alfabesi Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde mors alfabesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap