İlginizi Çekebilir
çini sanati nedir ?
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Müzakere Nedir?

Müzakere Nedir?

müzakarenedir

Müzakere süreci, birtakım şeyler elde etmek isteyen kişiler, kurumların ya da devletlerin görüşme yaparak diğer tarafı ikna etmek ve karşı tarafın kendi istedikleri gibi düşünmelerini sağlamak için gerçekleştirdikleri bir beceri ve karar verme etkinliğidir. Bir müzakere meydana gelebilmesi için tarafların arasında herhangi bir konudan kaynaklanan bir uyuşmazlık sorununun olması gerekmektedir.

Kişilerin, kurumların ya da devletlerin üzerinde anlaşamadığı konularda bir araya gelerek karşılarındakinden talep ettikleri istekleri almak için iletişim becerileri ve hünerlerini kullanmaları süreci, müzakerenin temelini oluşturmaktadır. Ayrıca müzakerelere katılan hakem, arabulucu ya da tarafsız bir şekilde değerlendirmeci kimliğine sahip kişiler de müzakerelerin temel katılımcıları arasında yer almaktadır. Müzakere edenler tüzel kişiler, devletler ya da gruplar olabilir.

Müzakerede Etki Yönetimi Stratejileri

Müzakerede karşı tarafı etkileme stratejileri, müzakerenin esas unsurunun ikna etmek olduğu düşünüldüğünde çok önemli bir yere sahiptir. Müzakerede başarılı olmak, karşı tarafı etkilemek ve ikna etmek için pek çok iletişim yöntemi kullanılmaktadır. Müzakere tarafların gönüllü olarak katıldığı bir iletişim süreci olduğundan, müzakere sonucunda istenen başarıya ulaşılabilmesi için bu tür yöntemlerin ve iletişim taktiklerinin iyi bilinmesi gerekmektedir.

Müzakerede başarılı olma yöntemlerinin başında ne istediğini bilmek ve müzakere sürecinde her şeyi açık bir dille ifade etmektir. İstediğiniz şeylerin arkasında durmadığınızda ve bunları açık bir şekilde ifade etmediğinizde müzakerede etki yönetimi kurmanız mümkün olmayacaktır.

Bunun yanı sıra iyi bir dinleyici olmak da müzakerede avantajlı olmanın ipuçlarından biridir. Çok konuşmak ve istekleri sürekli yinelemek müzakerede başarılı olunmasını sağlamak bir yana daha da zararla karşılaşılmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden karşı tarafın müzakere masasından ayrılmasına neden olmadan önce karşıdakinin iyi bir şekilde dinlenmesi gerekmektedir. Ayrıca aktif dinleme yaparken bir yandan da karşıdakine sunulacak argümanların netleştirilmesi de kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu sayede kafanızdaki düşünceleri de rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Müzakerede iyi bir iletişim kurmak istiyorsanız daha çok dinleyin ve daha az ancak etkili konuşun. Bununla birlikte müzakere sürecinde sabırlı olun ve söze girmek için acele etmeyin.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Zombi Nedir?

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap