İlginizi Çekebilir
İntifada Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Narsisistik Kişiliğin Klinik Yansımaları Nelerdir?

Narsisistik Kişiliğin Klinik Yansımaları Nelerdir?

Narsisistik Kişiliğin Klinik Yansımaları Nelerdir?
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Narsisizmin anlaşılması sürecinde bazı önemli kişiler çeşitli tanımlama ve araştırmalar yapmıştır. Bununla beraber ilk olarak Abraham 1919 yılında narsisistik dirençleri tanımlanmıştır. Joan Riviere 1936 yılında negatif terapötik tepki üzerindeki çalışmalarıyla ön plana çıkarken Klein ise 1957’de ‘Haset ve Şükran’ adlı kitabında narsisizmi tüm detaylarıyla açıklamıştır. Son olarak Rosenfeld ise 1964 ile 1978 yılları arasında narsisistik kişilerin yapısal özellikleriyle beraber psikanalizde ortaya çıkan aktarımları değerlendirmiştir.

Narsisistik kişilikler, iyiyi tümden içe almaktadır. İlkel süreçte nesne olarak kendilerini bir nesneye yansıtmış ve nesneler ile kendi arasında bir fark görmemiştir. Yani dış nesnelere olan bağımlılığı kesin olarak reddetmişlerdir. Kendilik tasarımının ortaya çıkmasına neden olan bu durumla beraber her şeyi reddetme durumu da yaşanmaktadır. Diğer insanların fikirlerini çok kısa sürede özümleyerek sanki kendi fikirleriymiş gibi sunan narsistler, çevreden aldıkları fikirleri farkında olmadan değersiz bir hale getirirler. Eğer bu durum yaşanmaz ise ciddi anlamda bir öfkeye sahip olurlar. Çevreden aldıkları herhangi bir fikir ya da bilgi ile tatmin olamadıkları zaman bağımlı olmaya tahammül edememe gibi durumlarla karşılaşırlar. Tüm bu süreçler cinsel ihtiyaçlarını da azaltmaktadır.

İçselleştirilmiş Nesne İlişkileri

Narsistlerin ego ve nesne sınırları genelde bulanıktır. Çünkü farklılaşmış olan nesne tasarımları ve kendilik özellikleri eksiktir. Bununla beraber nesne tasarımlarıyla beraber kendilik özellikleri de farklılaşmıştır. Elbette gerçek olanı rahatlıkla değerlendirebilirler ancak nesne tasarımlarının bütünleşememesi nedeniyle üst benlik kimlikleri gelişmemiştir. Narsisizmde saldırgan dürtülerle libidinal kavramı bütünleşmiştir.

Bu süreçleri değerlendirirken patolojik narsisizm kavramının da ele alınması gerekiyor. Kendilik yapılanması olarak adlandırılan patolojik narsisizm, ideal nesne tasarımlarıyla beraber ideal kendiliği içermektedir. Saldırgan bir şekilde tanımlanmış olan kendilik tasarımları, narsist kişilerde ya bastırılmış ya da bölünmüştür. Bu sebepten ötürü narsist kişilerde sürekli bir öfke ve saldırganlık hali söz konusudur.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Narsisizm Çeşitleri Nelerdir

Normal narsisizmde kendilik yapısı, nesne tasarımları, soyutlanmış üst benlik, bireyselleşmiş üst benlik ve nesne ilişkilerinin tahmin edilmesi kolaydır. Yapılacak birtakım testlerle beraber kişide narsisistik bir sürecin başlayıp başlamayacağı kısa sürede anlaşılarak tedavi sürecine geçilebilir.

İlgili Yazı

Narsisizm ve Tarihçesi

İlgili Yazı

Narsisizm Çeşitleri Nelerdir

İlgili Yazı

Narsist Kişilik Bozukluğunun Temel Özellikleri Nelerdir

İlgili Yazı

Narsisizm Belirtileri Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsistlere Karşı Nasıl Davranılmalı?

İlgili Yazı

Narsistik Kişilik Bozukluğu Tanı Kriterleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsist Kişilik Bozukluğu Testi

İlgili Yazı

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsisizm Tedavisi Var Mı, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Narsist Kişilik Bozukluğunun Temel Özellikleri Nelerdir başlıklı makalemizde narsist hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap