İlginizi Çekebilir
Ütopya Nedir?
 1. Ana Sayfa
 2. Sosyal
 3. Narsisizm Belirtileri Nelerdir?

Narsisizm Belirtileri Nelerdir?

Narsisizm Belirtileri Nelerdir?
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Bir kişinin narsist olup olmadığını anlamak için bazı kriterlere bakılabilir. Aşağıda sıralanan kriterlerden bazılarının ortaya çıkması halinde bireye narsist tanısı konulabilmektedir. Bunlar;

 • Kendini beğenmiş bir kişilik olması
 • Farklı insanları kendi çıkarları için kullanması
 • Sürekli başkalarını kıskanan veya başkalarının sürekli onu kıskandığını düşünmesi
 • Farklı insanların duygularını anlamaması
 • Empati yapamaması
 • Kendisini aşırı önemli bir kişilik olarak görmesi
 • Sürekli olarak kusursuz bir kişi olduğunu düşünmesi
 • Eşi benzeri olmayan bir kişiliğe sahip olduğunu düşünmesi
 • Sınırsız zeka ve güzelliğe sahip olduğunu düşünmesi şeklinde sıralanabilir.

Narsisistik kişi bozukluğunun belirtileri de çok sayıdadır. Tek bir belirtinin belirleyici bir özelliğe sahip olmadığı unutulmamalıdır. Aşağıda alt başlıklar halinde narsisizm belirtileri tüm detaylarıyla paylaşılmıştır.

1.Fantezi Dünyasında Yaşamak

Narsisistler kendini aldatan bir fantezi dünyasında yaşamaktadır. Ayrıca sınırsız çekicilik, parlaklık, güç ve başarı gibi özelliklerinin olduğunu düşünmektedir. Söz konusu fanteziler bu kişileri utanç duygularından korumaktadır. Bu tür durumların sonucu olarak da fantezi dünyalarını tehdit edecek ya da bozacak her duruma karşı aşırı öfke gösterirler. Özet olarak narsisistler çevresindeki insanların gerçekleri ifade etmesine karşı çıkar ve fantezi dünyasında yaşamaya devam ederler.

2.Kendini Büyük Görme

Narsistlerde ortaya çıkan en önemli belirtilerden biri de kendini büyük görme duygusudur. Aslında narsisizmin belirleyici bir özelliği olan bu durum, narsisistlerin özel olduklarını düşünmelerine sebep olmaktadır. Ayrıca sadece özel insanlar tarafından anlaşılabildiklerini düşünmektedirler. Kendini büyük görme duygusu, yüksek statüdeki insan ve mekanlarla ilişkili olduklarına dair düşünceleri de ortaya çıkarır.

Narsist kişilikler herkesten daha iyi bir seviyede olduğunu düşünür. Sürekli tanınmış bir kişilik olduklarını ve herhangi bir şey yapmadan da çevresindeki insanların dikkatini çektiklerini sanırlar. Devamlı olarak yetenek ve başarılarını abartır ve kanıtlamak için de yalan söyleme yoluna giderler. Özetle ne kadar harika bir birey olduklarını ve çevresindeki kişilerin daima onu taklit ettiklerini düşünerek hareket ederler.

3.Sürekli Hayranlara İhtiyaç Duymak

Narsist kişilikler her zaman hayranlara ihtiyaç duyar. Bununla beraber daima övgü duymak isterler. Egoları için her yolu deneyen bu bireylerin hayranı olduğunu düşündükleri insanlardan gelen herhangi bir eleştiriye karşı öfkeyle yanıt verirler.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Libido Nedir?

4.Başkalarını Sömürme

Utanç veya suçluluk olmadan başkalarını sömürebilen narsistler, empati kuramazlar. Ayrıca hayatlarında yer edinen insan ve nesneleri sadece ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmaya başlarlar. Yani kendi emelleri için diğer insanların avantajlarından yararlanmaktadırlar. Kötü amaçlı bir sömürü yöntemine başvuran narsistler, insanların ihtiyaçlarını anlamadığı için sadece kendi ihtiyaçlarına yönelik olarak hareket ederler.

5.Sürekli Hakimiyet Hissi

Narsistler kendilerini özel bir insan olarak görür. Bu yüzden çevresinde bulunan her insandan olumlu yaklaşım bekler. Bununla beraber diğer insanlar üzerinde hakimiyet kurduğunu zanneden narsisistler, ihtiyaçlarının karşılanmadığı zamanlarda öfke patlaması yaşar. Tamamen bencilce bir durum olan hakimiyet hissi, narsisistlerin tek taraflı iyilik yapmasını da engellemektedir.

6.Başka İnsanları Korkutma ve Aşağılama

Kendi istek ve arzuları için ya da eksik oldukları bir durumla karşılaştıkları zamanda insanları aşağılama yoluna giderler. Karşısındaki insan kim olursa olsun, güven duygusu aşılayamadıkları için tehdit altında olmadığını anlamak adına savunma mekanizması geliştirirler. Bu nedenle insanları sık sık aşağılayan ve az ilgi gördüğü için sürekli korkutmaya devam eden insanlarda narsisizm belirtileri başlamış demektir. Öte yandan narsisistler lakap takma, zorbalık ve hakaret gibi saldırılarla da kendilerini savunma yoluna gidebilmektedir.

İlgili Yazı

Narsisizm ve Tarihçesi

İlgili Yazı

Narsisizm Çeşitleri Nelerdir

İlgili Yazı

Narsist Kişilik Bozukluğunun Temel Özellikleri Nelerdir

İlgili Yazı

Narsisistik Kişiliğin Klinik Yansımaları Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsistlere Karşı Nasıl Davranılmalı?

İlgili Yazı

Narsistik Kişilik Bozukluğu Tanı Kriterleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsist Kişilik Bozukluğu Testi

İlgili Yazı

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsisizm Tedavisi Var Mı, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Narsisistik Kişiliğin Klinik Yansımaları Nelerdir? başlıklı makalemizde narsist hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap