İlginizi Çekebilir
jurnal
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Narsisizm Tedavisi Var Mı, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Narsisizm Tedavisi Var Mı, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Narsisizm tedavisi var mı

Her psikolojik sorunda olduğu gibi narsisizmde de tedavi süreçleri bulunmaktadır. İlk tedavi yöntemi bireysel psikoterapilerdir. Ancak bu rahatsızlıkta tedavi süresi uzun olabilir. Hastalığa sahip olan kişilerin çok az bir kısmı tedavi olmak istediği için ailenin de bu konuda gerekli desteği vermesi gerekmektedir.

Tedavinin uzun olmasının en önemli nedeni, narsistik tanısı konular kişilerin bu durumu kabul etmemesinden kaynaklıdır. Bununla beraber kaygı ve depresyon hallerinin giderilmesi adına kısa süreli tedavilere de başvurulabilmektedir. Asıl önemli olan durum, narsistik kişiliğin altında yatan sebepleri belirlemek ve olumsuz davranışların değiştirilmesini sağlayabilmektir.

Narsistik kişilik bozukluğu tedavisinin amacı, çarpık ve bozuk olan düşüncelerin değiştirilmesini sağlamak olduğu için kişilerde öz imaj yaratılması önemlidir. Bu kapsamda hastalara reçete edilen psikotropik ilaçların kaygıyı azaltmaya yönelik olduğu bilinmelidir. İlaçlar çoğu zaman düşüncelerin uzun vadeli değiştirilmesinde etkisiz kalmaktadır. Bu sebepten ötürü düzenli psikoterapilerin alınması gerekmektedir.

Tamamen benlik saygısının korunmasına yönelik olarak devam eden psikoterapiler sırasında gerçek benliğe erişilmeden, yapay benlik üzerinde çalışmalar yapılmamaktadır. Bu konuda uzman olan terapistler hem gerçek hem de yapay benlik ile beraber çalışarak olumlu sonuçlar elde etmeyi amaçlar.

İlgili Yazı

Narsist Nedir?

İlgili Yazı

Narsisizm ve Tarihçesi

İlgili Yazı

Narsisizm Çeşitleri Nelerdir

İlgili Yazı

Narsist Kişilik Bozukluğunun Temel Özellikleri Nelerdir

İlgili Yazı

Narsisistik Kişiliğin Klinik Yansımaları Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsisizm Belirtileri Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsistlere Karşı Nasıl Davranılmalı?

İlgili Yazı

Narsistik Kişilik Bozukluğu Tanı Kriterleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsist Kişilik Bozukluğu Testi

İlgili Yazı

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Narsistlere Karşı Nasıl Davranılmalı? başlıklı makalemizde narsist hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Narsist Kişilik Bozukluğunun Temel Özellikleri Nelerdir

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap