1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Narsisizm ve Tarihçesi

Narsisizm ve Tarihçesi

Narsisizm ve Tarihçesi
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Bireylerin kendini beğenmesindeki en zirve nokta olan Narsisizm, kişilere zarar verebilmektedir. Sürekli olarak övgü ve ilgi görmek isteyen bu kişiler daima en iyiyi istemektedir. Her zaman mükemmel olana ulaşmayı isteyen narsistler bu süreçte toplum nezdinde de zirvede olmak ister. Egoist bir yaklaşımla sadece kendileri için çalışan narsistler diğer insanlara saygı göstermemektedir. Merkeziyetçi bir yapıda olduklarından dolayı istedikleri durumun gerçekleşmemesi halinde ciddi bir bunalım sürecine girebilmektedirler.

Narsisizm kökenine bakıldığı zaman mitiolojik bir karakter olan Narkissos akla gelmektedir. Bu efsaneye göre su üzerindeki yansımasını fark eden Narkissos, kendine aşık olur. Uzun bir süre boyunca su başında kalan bu karakter zaman geçtikçe kendi yansımasına hayran olur. Yansımasına sarılmak için harekete geçen ve suya düşen Narkissos, boğularak can vermiştir. Bu efsane tamamen narsistlerin durumunu açıklamaktadır.

Bir kişilik bozukluğu olan narsisizm, bireylerin kişisel anlamda aşırı egolu olmasına neden olmaktadır. Sürekli kazanma isteğinin olması, eleştiriye her zaman kapalı olma ve empatiden yoksun olma gibi özelliklere de sahiptirler. Bununla beraber bencil olan narsistler sadece kendilerini destekleyen kişilerle muhatap olurlar. Kendi amaçları için yapılması gereken her şeyi yapar ve hatta diğer insanları da kullanırlar.

Narsist kişilik bozukluğu olan kişiler etrafında hayran kitlesi oluşturmaya çalışır. Bu aşamada sadece kendilerini üstün görmeyi hedeflerler. Ayrıca övgü ve ilgiyle beslendiklerinden dolayı amaçları uğruna insanları küçük görürler. Kısaca narsistler kendini dev aynasında gören bir cüce olarak da tanımlanmaktadır.

Narsisizm, psikoloji literatürüne ilk defa 1898 yılında girmiştir. Psikanalitik bir kuramcı olan Havelock Ellis bu kavramı, Narcissuslike ile açıklamıştır. Açıklamaya göre, bireylerin cinsel duygularının tamamını kendine hayranlık düzeyinde özümseyerek kaybettiğini savunmuştur. Yapılan bu çalışma Sigmund Freud’un da ilgisini çekmiş ve 1914 yılında meta psikoloji kuramının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Meta psikolojisinin odak noktası Narsisizm kabul edilmekle beraber Freud’un araştırmalarının da merkezi sayılmaktadır.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Eğitim Nedir?

Oldukça eski zamanlardan beri var olan narsisizm, günümüzde ciddi bir artış göstermektedir. Teknolojinin gelişmesi ve insanların hayatında büyük bir yer edinmesi nedeniyle narsist kişilik bozukluğu olanların sayısında artış yaşanmaktadır. Özellikle de sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlara bakıldığında birçok kişide narsist bir yaşam tarzının benimsendiği anlaşılmaktadır. Gündelik yaşamın yanı sıra iş hayatındaki rekabet ortamları, kapitalizm ve sürekli tüketim halinde olunması ayrıca narsist yaşam tarzının benimsenmesine sebep olmaktadır.

İlgili Yazı

Narsisizm Çeşitleri Nelerdir

İlgili Yazı

Narsist Kişilik Bozukluğunun Temel Özellikleri Nelerdir

İlgili Yazı

Narsisistik Kişiliğin Klinik Yansımaları Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsisizm Belirtileri Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsistlere Karşı Nasıl Davranılmalı?

İlgili Yazı

Narsistik Kişilik Bozukluğu Tanı Kriterleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsist Kişilik Bozukluğu Testi

İlgili Yazı

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsisizm Tedavisi Var Mı, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Narsist Nedir? başlıklı makalemizde narsist hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap