1. Ana Sayfa
 2. Sosyal
 3. Narsist Kişilik Bozukluğunun Temel Özellikleri Nelerdir

Narsist Kişilik Bozukluğunun Temel Özellikleri Nelerdir

Narsist kişilik bozukluğunun temel özellikleri

Bireylerde bulunan narsist özelliklere bakıldığı zaman daha çok dramatik, atletik ve artistik başarılar üzerinde durulmaktadır. Narsistler daha çok kendileriyle meşgul olarak görünürler. Fakat kendilerini aşağılık bir kişi ve değersiz olarak hissetme eğilimi içerisindedirler. Farklı kişilerin eleştirilerini kabul etmeyen narsistler sadece kendi amaçları doğrultusunda insanları kullanmaktadır.

Kendisini eşsiz bir kişi olarak gören narsist birey, beklentilerinin karşılanmaması halinde benlik saygılarını sarsar ve büyük bir çöküntü yaşamaya başlar. Tüm bu durumlarla beraber narsist kişilik bozukluğunun ayırıcı tanısının konulması için farklı nedenler de incelenmektedir. Bu nedenlerden önce narsist kişiliğe sahip olanların genel özelliklerinin bilinmesi gerekiyor. Narsist kişilerin ortak özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • Beğenilme arzusu üst düzeydedir.
 • Kendi yetenek ve başarılarını sürekli abartır.
 • Sınırsız güzellik, zeka ve güç gibi özellikleriyle uğraşırlar.
 • Eşi ve benzeri bulunmaz biri olduğuna inanırlar.
 • Her zaman hak ettiği duygusu içerisindedirler.
 • Empati yapma yetenekleri yoktur. Bu nedenle başka insanların duygularını hiçbir şekilde önemsemezler.
 • Kendi çıkarları için sürekli başkalarını kullanırlar.
 • Başka insanlara son derece saygısızca davranırlar. Bu yüzden kendini beğenmiş davranışlar sergilerler.
 • Sürekli olarak başkalarını kıskanırlar. Aynı zamanda başka insanların kendi başarılarını kıskandıklarını düşünürler.

Narsist kişilere tanı konulmasında, psikolojik kuramlardan yararlanılır. Kendilik psikolojisi ve nesne ilişkileri gibi kuramlar, narsisizm sorununun anlaşılması ve tedavi edilmesi sürecinde önemlidir. Bu kuramlarda ortak vurgulanan durum, hayatın erken evrelerindeki ebeveyn çocuk ilişkilerindeki bozukluklardır.

Çocukların gelişim sürecinde ebeveyn ilişkisi oldukça önemlidir. Ayrıca ebeveynlerin bu süreçte kendine özgü gereksinimlerini karşılamak için çocuğunu kötüye kullanması durumu da narsist bir kişilik oluşumuna etki etmektedir. Bu durum sonucunda çocuklar ilkel olan savunma düzenlerini kullanmaya çalışır. Güncel yaşamlarını etkilediği gibi okul hayatında da narsist bir kişiliğin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Thomas Kuhn ve Bilimin Gelişimi

Bu kişilik bozukluğu için ebeveyn ve çocuk ilişkisinin daha kapsamlı olarak ele alınması gerekmektedir. Günümüzdeki bazı anneler duygusal anlamda istismar edici bir özellikte olabilir. Çocuklarının duygusal ihtiyaçlarını farklı bir şekle sokmak için bazı ihtiyaçlarını da göz artı edebilirler. Bu yüzden çocuğun gerçek anlamda bireyleşmesi, annelerin onlara gösterdikleri şevkat, sevgi ve ilgi ile mümkündür.

Sağlıklı bir anne ile kurulacak olan ilişkiler, bebeğin iç dünyasında güzel duygular biriktirmektedir. Bebeğin inancının yanı sıra bakılmayı ve sevilmeyi hak eden bir varlık olduğuna dair duygular da gelişmektedir. Bu süreçte çocuğun kendilik saygısı da gelişmeye başlar. Ancak reddedilme veya ihmal edilme gibi durumlar, bebeğin ilerleyen zamanlarda düş kırıklığına uğramasına neden olacaktır. Bu durum dış dünyaya olan güvensizliği de beraberinde geliştirir.

Yeteri kadar ilgi göstermeyen anne, çocuğun dış dünyada tehlikeli bir dünya olduğu düşüncesine kapılmasına sebep olmaktadır. Sonuç olarak güvensizlik duygusu aşırı bir şekilde gelişmiş olur. Bu tür durumlardan çıkış yolu sadece anneye bağlı kalmak olsa da annenin olumsuz tutumları narsist bir kişiliğin oluşumunu doğrudan etkilemiş olacaktır. Çünkü narsist bireylerin geçmişine bakıldığında ilgisizlikten dolayı saldırgan bir kişiliğe büründüğü anlaşılmaktadır. Aile yapıları incelendiğinde ise yine ilgisiz bir ebeveyn figürünün olduğu görülür. Bu nedenle çocuklarda güvensizlik, gücenme, sevgi yoksunluğu ve aşırı nefret gibi duyguların ortaya çıkması kaçınılmazdır.

İlgili Yazı

Narsist Nedir?

İlgili Yazı

Narsisizm ve Tarihçesi

İlgili Yazı

Narsisizm Çeşitleri Nelerdir

İlgili Yazı

Narsisistik Kişiliğin Klinik Yansımaları Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsisizm Belirtileri Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsistlere Karşı Nasıl Davranılmalı?

İlgili Yazı

Narsistik Kişilik Bozukluğu Tanı Kriterleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsist Kişilik Bozukluğu Testi

İlgili Yazı

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsisizm Tedavisi Var Mı, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Narsisizm ve Tarihçesi başlıklı makalemizde narsist hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap