İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sosyal
 3. Narsistlere Karşı Nasıl Davranılmalı?

Narsistlere Karşı Nasıl Davranılmalı?

Narsistlere karşı davranış biçimi

Narsisist bir kişilikle karşılaşıldığında bazı tedbirler alınmalıdır. Öncelikle bu kişilerin çok çekici oldukları bilinmelidir. Bu yüzden karşısındaki bireyleri kendilerine çekebilecek fantezi dünyalarıyla ilgili yalan söylemeyi çok severler. Tamda bu noktada narsisistlere karşı alabileceğiniz en önemli tedbir, fantezilerine aldanmamaktadır. Bunun dışında yazımızın devamındaki kriterlere de ayak uydurmanız son derece önemlidir.

1.Narsisist Davranışlar Gözlemlenmeli

Narsisist kişilikler sürekli olarak yalan söylemektedir. Bu nedenle size karşı yalan söylemesi ya da saygısızca davranması halinde bunu diğer insanlara ne şekilde uyguladığını gözlemleyebilirsiniz.

2.Bakış Açısı Değiştirilmeli

Bu kişilerin hayatında gerçek anlamda değeri olan bir şahsiyet bulunmamaktadır. Bu neden narsisistlere karşı saf bakış açısı terk edilmelidir. Ayrıca kendinize zarar verebileceğini düşündüğünüz narsistlerden uzak durmanız da çok önemlidir. Değişime karşı oldukça dirençli olan narsistler, karşısındaki insanı kısa sürede etkileyebilmektedir.

3.Narsisistlere Karşı Sınır Koyulmalı

Günümüz dünyasındaki sağlıklı ilişkiler elbette saygı ve sevgi kriterine göre devam etmektedir. Fakat narsisistlerin ilişkilerine bakıldığı zaman tamamen diğer insanları kullanmaya odaklı olduğu görülmektedir. Narsistler karşısındaki insanı, ihtiyaçları dışında var olmaya devam eden biri olarak tanımamaktadır. Ayrıca mutlaka kazanma hissine sahip oldukları için sizi veya diğer insanları sürekli takip edebilirler. Bu takip daha çok yaptığınız işlerle ilgilidir. Başarılı insanların fikirlerini çalarak kendi fikirleriymiş gibi gösteren bu kişiliklere mutlaka sınır konulmalıdır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Narsist Kişilik Bozukluğu Testi

4.Kibar Yaklaşılmalı

Eğer bir narsisist ile devam eden ilişkiler korunmak isteniyorsa o halde kibarca yaklaşılmalıdır. Bu kişilerin zarar görmesini engellemek adına size karşı yaptıkları davranış ne olursa olsun olumlu yanıtlar verilmelidir. İletmek istediklerinizi saygılı ve sakince aktarmanız ilerleyen süreçlerde bu kişiler için olumlu sonuçlar doğurabilir.

5.Narsisitlerle Tartışılmamalı

Sözlü saldırıya uğrayan narsisistler doğal içgüdüyle hareket ederek kendini savunacaktır. Fakat ne kadar akılcı davranılsa da narsistler karşısındaki insana hiçbir şekilde önem vermediği için farklı tepkiler ortaya koyabilir. Bu yüzden narsistlerle herhangi bir konuda tartışmaya girmemek önemlidir.

Narsisizm belirtileri özet olarak sıralandığında aşağıdaki maddelerle tanımlama yapılabilir;

 • Yetenek ve başarıların abartılması
 • Başka insanlardan kendini üstün görme çabası
 • Dış görünümünün çekici olduğuna inanılması
 • Yapılan meslekte en iyi olduğunun düşünülmesi
 • Farklı insanların eşyalarının izinsiz kullanılması
 • Samimiyetsiz ve güvensiz ilişkilere başvurulması
 • Sürekli övgü beklenmesi
 • Farklı insanları dinlemekten rahatsız olunması
 • Eleştiriye kapalı olunması
 • Tüm insanların kendini kıskandığına inanılması
 • Gerçekçi olmayan hedeflerin belirlenmesi
 • Başka insanların başarısız olduğuna inanılması
 • Sürekli lüks tüketim gerçekleştirilmesi

Narsisizm ve Özgüven Arasındaki Farklar Nelerdir?

Narsisizm belirtileri çoğu zaman özgüven belirtileriyle aynı olabilir. Ancak her iki kavramın çok farklı durumlar olduğu bilinmelidir. Aynı zamanda yukarıda sıralanan belirtiler genel olarak özgüveni yüksek olan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Fakat bu kişiler kendilerini hiçbir şekilde diğer insanlardan farklı görmemektedir. Bununla beraber kendinizde narsist bir kişilik olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyor olabilirsiniz. Çünkü narsistler kendi kusurlarını görememekle tanımlanan bir rahatsızlıktır. Ayrıca çevrenizde bu belirtileri gösteren kişilerle iletişimi devam ettirebilirsiniz fakat yaptıkları işleri yorumlamaktan uzak kalmanız daha doğru olacaktır.

İlgili Yazı

Narsist Nedir?

İlgili Yazı

Narsisizm ve Tarihçesi

İlgili Yazı

Narsisizm Çeşitleri Nelerdir

İlgili Yazı

Narsist Kişilik Bozukluğunun Temel Özellikleri Nelerdir

İlgili Yazı

Narsisistik Kişiliğin Klinik Yansımaları Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsisizm Belirtileri Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsistik Kişilik Bozukluğu Tanı Kriterleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsist Kişilik Bozukluğu Testi

İlgili Yazı

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Narsisizm Tedavisi Var Mı, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Narsisizm Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde narsist hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Bence tam bir sabır işi narsistlere böyle davranılacağı doğru evet paylaşım için teşekkürler ama aşırı egoları yüzünden hep kaybediyorlar.