İlginizi Çekebilir
müzakarenedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Narsistlik Nedir?

Narsistlik Nedir?

Narsistlik Nedir

Narsistlik bir diğer adı özseverlik. Narsist ruh haline sahip kişiler kendilerine neredeyse taparcasına değer vermektedirler. Narsiste kendilerine aşıktırlar şeklinde bir deyim tam olarak yerinde olacaktır. Psikanaliz konusunda ün yapmış psikologlardan olan Sigmund Freud narsizmi ele alarak narsist kişilerin dış dünyadan soyutlanan libidonun ego’yu yönlendirilmesi şeklinde bir ifade kullandığı bilinmektedir. Libido cinsel enerji manasına gelmektedir. Libido ilk olarak egoda toplanır ve ardından nesnelere yönlendirilir. Bu yapılan yönlendirilme tekrardan kişinin kendi egosuna yönlendirme durumu olarak da açıklanabilmektedir.

Bebekler narsist kişiliğin açıklanmasında önemli bir yere sahiptir. Çünkü bebekler dış dünya ile olan ilişkilerini tam olarak kurmakta zorluk çektikleri için bebeklik dönemlerinde narsist bir ruh haline sahiptirler. Bir bebek görmüş olduğu cisimleri ben olmayan cisimler olarak nitelendirilmesi çok uzun süreler almaktadır. narsistler ben veya ben olmayan şeklindeki terimler arasındaki farklılığı algılayamazlar. Buna örnek olan bebekler dış dünyaya ilgi duymaz ve dış dünyada olduğunu bile kabullenmezler. Bebek için salt gerçeklik kendisidir. Bir bebek sadece acıkmayı, susamayı ve üşüme gibi eylemleri salt gerçeklik olarak kabul etmektedir. Birincil narsisizm terimi bu şekilde açıklanabilmektedir.

Bebekler büyüdükçe içinde buldukları yaşam ile ilişkileri artmakta ve dünyanın kurallarını da öğrenip kabul etmek durumunda kalmaktadırlar. Yani libidosu zamanla cisimlere doğru yönelmektedir. Sadece kendisini değil nesneleri değer verip nesneleri benimsemektedir. Libidonun nesnelere yönelmesi zamanla yüzde yüz bir şekilde yok olmaz. narsistlik ruh hali küçük bir ölçüde insanın içinde kalmaktadır. Bu olaya ise ikincil narsizm şeklinde bir tabir verilmektedir.

Narsistlik de diğer gereklilikler kadar insanı az da olsa ihtiyaç sahibi olduğu bir duygu halidir. Lakin narsistik ölçüsü belirle seviyelerini dışında kalır ise kişi gerçeklikleri kabullenmeyebilir. Başka şeylere zarar verebilir, farklı çıkarımlarda bulunabilir. Bu tür olayların ilerlemesi kişinin zamanla akıl hastanesine yatırılacak dereceye kadar gelmesine sebep olabilmektedir. Narsist bir yapıya sahip olan kişiler genellikle bu durumun farkında değillerdir. narsist halleri kendilerine iletildiği zaman sahip olduklarım narsist kişilik bunu reddetmektedir. Bu sebepten dolayı bu kişilerin narsistlik yönlerinin kendisine zarar vermesinden önce profesyonel bir yardım almaları şarttır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Yaşam Nedir?

Bir önceki yazımız olan Neuromarketing Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap