İlginizi Çekebilir
Artezyen Nedir
 1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
 3. Nazi Nedir?

Nazi Nedir?

Nazi

Nazi Nedir: Almanya’da Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin ideolojisini benimseyen kişilere Nazi denir. Nazi Partisi Almancada kısaltılmışı NSDAP olan Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei’dir. Bu parti Avusturya vatandaşı olan Adolf Hitler tarafından kurulmuştur.

Nazi Kelime Anlamı

Nazizm yanlısı olan kimse. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Nazilerin Ortaya Çıkışı

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Almanya’nın kargaşa döneminde kalması, farklı ve aşırı ideolojilerin ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Adolf Hitler bu dönemde Almanya’nın komünist işgal tehdidi altında olduğunu savunmuş ve bazı politikalar geliştirmiştir. Almanya’nın Birinci Dünya Savaşı’ndan yenilgiyle ayrılması, ‘Uluslararası Yahudilik’ sorununun gündeme gelmesine neden olmuştur.

30 Ocak 1933 tarihinde Hitler’in Almanya başbakanı olmasıyla beraber faşist bir rejim ön plana çıkmıştır. Naziler, bireysel olan tüm özgürlükleri ortadan kaldıran yasaları feshederek yeni bir halk toplumu kurduklarını ilan etmiştir. Temel vatandaşlık haklarının askıya alınmasıyla beraber Nazi devleti yöneticilerinin yetkisi de artmaya başlamıştır.

Nazizm Nedir?

Cermen ırkının dünyadaki tüm milletlere göre mükemmel ve üstün olduğunu savunan görüşe Nazizm denir. Temel felsefe olarak aşırı sağcı düşünüşü ve ırkçılığı savunmaktadır. Nazizm Almanya’sında toplam 6 milyon  Yahudi’nin katledildiği bilinmektedir. İkinci Dünya Savaşı ile birlikte ortaya çıkan bu ideoloji, günümüzdeki herhangi bir toplum tarafından kabul görmemektedir. Ancak Almanya’daki bazı küçük grupların hala aynı düşüncede olduğu bilinmektedir. İngiltere’de NPD yani dazlaklar holiganları ve Amerika’da Ku-Klux-Klan üyelerinin varlığı mevcuttur.

Almanya’da Nazi Dönemi

1933 ile 1935 yılları arasında Adolf Hitler, eşgüdüm politikası uygulamaya başlamıştır. Bu politikayla beraber devlet yöneticilerini, siyasi partileri ve kültürel kuruluşları Nazi hedeflerine uygun bir hale getirmiştir. Bu nedenle eğitim, ekonomi, kültür ve hukuk ile ilgili tüm kurumlar Nazilerin kontrolü altına girmiştir. 1933 yılında çıkarılan Sosyal Hizmet Kanunu ile beraber Yahudiler tüm hükümet kuruluşlarından çıkarılmaya başlanmıştır.

1933 yılının Mart ayında Yetki Yasası’nın yürürlüğe alınmasıyla beraber Alman Meclisi, yasama hakkını Hitler hükümetine vermiştir. Temmuz ayından itibaren ise Nazi partisi Almanya’nın tek partisi olarak tüm görev ve yetkileri eline almıştır.

Nazilerin Yahudi Politikası

Almanya’yı kontrol altına alan Naziler, Yahudilere karşı çeşitli operasyonlara başlamıştır. Anti-Semitizm olarak adlandırılan bu uygulama ile beraber 1933 Nisan ayında Yahudilerin dükkanları boykot edilmeye başlanmıştır. Bu çerçevede 1945 yılına kadar 2000’den fazla Anti-Semit yasa ve karar çıkarılmıştır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Yörük Nedir?

Naziler, Yahudileri dini bir topluluk olarak görmekten çok kendi ırklarını ezmeyi ve iktidarı ele geçirmeyi planlayan bir toplum olarak nitelendirmiştir. Bu yüzden ekonomik ve politik ortamlarda Yahudilere herhangi bir söz hakkı veya görev verilmemiştir. Bununla beraber Yahudi toplumunun liberalizm, kapitalizm ve sosyalizm gibi ideolojilerle iş birliği yaptıklarını savunmuşlardır. 1938 yılında ilk anti-semitizm hareketi gerçekleştiren Naziler, on binlerce Yahudi’yi toplama kamplarına kapatmıştır. Yahudilerin Sinagogları ve iş yerleri de yok edilmiştir. Okullarda da başlayan bu hareketle beraber Alman çocuklarına Yahudilerin Almanlar için ciddi bir tehdit olduğu aşılanmıştır. 1937 yılında ise öğretim kuruluşları resmi kılavuzlarına, öğrencilerin yaşamı boyunca Yahudilere düşman olması gerektiği belirtilmiştir.

Tarihlerle Nazilerin Anti-Semit Irkçılık Politikaları

1920’li yıllarda Yahudilere karşı başlatılan sözlü ve yazılı saldırılar, 1945 yılına kadar aşağıdaki durumlarla beraber devam etmiştir;

 • 1933’te Yahudilerin dükkanlarının boykot edilmesi,
 • 1934’te Yahudilerin tüm resmikurumlardan çıkarılması ve sanatçı ya da gazeteci olarak çalışamamaya başlaması,
 • 1935’te Yahudilerin mülklerine fiziksel saldırıların başlaması ve cezasız kalan cinayetler,
 • Yine 1935 yılında NurembergYasaları ile tüm Yahudilerin idari ve yasal yollarla tecrit ederek fakirleştirilmeye çalışılması,
 • 1935 ile 1939 arasında Yahudilerin mülklerine el konulması,
 • 1939’da 14 ile 60 yaş arasında olan her Yahudi erkeğe zorunlu işçiliğin getirilmesi,
 • 1940’da Polonya’da inşa edilen kent dışı yerleşim alanında Polonyalı Yahudilerin infaz edilmesi,
 • 1941’de Alman Yahudilerin göç etmesinin yasaklanması,
 • Yine 1941’de toplu cinayetler ve gazlama kamyonlarının kullanılarak Yahudilerin infaz edilmesi,
 • 1942’de Yahudilerin yok edilmesi için fırın ve gaz odalarının inşa edilmesi,
 • Yine 1942 yılında ölüm kamplarının kurulması ve tüm Yahudilerin bu kamplara gönderilmesi.

Bu tarihler aralığında Yahudilere sayısız işkenceler uygulanmış ve sürekli olarak toplu katliamlar yapılmıştır. 1944 – 1945 yılları arasında ise Naziler toplama kamplarında bulunan Yahudileri daha güvenli bölgelere göndermek amacıyla yürümeye zorlamıştır. Bu yürüyüş sırasında da çok sayıda Yahudi can vermiştir.

Bir önceki yazımız olan F Klavye Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Nazi görüşü her ne kadar günümüzde kabul görmese, hatta bazı ülkelerde suç sayılsa da Nazi Lideri Adolf Hitlerin bazı sözleri, özellikle yahudiler hakkında söyledikleri gerçekten de çok manidar..