İlginizi Çekebilir
Katolik Nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Neuromarketing Nedir?

Neuromarketing Nedir?

Neuromarketing

Neuromarketing tüketicilerin farkında olmayarak yapmış oldu harcamaları bir veritabanına transfer edecek bir strateji dalıdır. İnsanlar bir ürünü aldıklarında bu ürünün onlar için bilinçli ya da bilinçaltı sebeplerden kaynaklı olarak bir anlamı bulunmaktadır. Bu geçmiş anıları, gördükleri renkler tarzında birçok sebebe bağlı olarak gösterilebilir. İnsanlar genelde aldıkları ürünleri duyguları ile bağdaştırarak seçimlerini yapmaktadırlar. Bu bilginin bilinmesi neuromarketing sisteminin oluşmasına neden olmuştur. Kişilerin algısının ölçülmesine yarayan bu sistem insanların uyarılar karşısında nasıl tepkiler verdiğini analiz edebilmektedir. Beyinde oluşan elektrik aktivasyonunda ki farklılıklar nöropazarlama ölçümleri için alınabilmektedir. Normal pazarlamada insanları neyi neden aldığı sorulurken nöropazarlama da bunun altında yatan sebepler daha belirgin bir şekilde anlaşılabilmektedir.

Nöropazarlama da ortaya çıkan sonuçlar insanların neleri sevdiğini ve bunları sevme nedenlerini tam olarak anlaşılmasına olanak sağladığından dolayı üretilen ürünlerin üzerindeki ambalajlar ya da ne şekilde servis edileceği daha dikkatli bir şekilde yapılmaktadır.Konuyu daha iyi anlayabilmeniz için size bir örnekle açıklayacak olursak; Bir afişin üzerinde bulunan bir insan sureti hemen yanındaki bir yazıya bakıyor ise siz de o yazıya batma eğilimi göstermektesiniz. Bu şekilde kullanılan teknikler ile insanların reklama olan ilgilerinin doğru şekilde kullanılabilmesi sağlanmaktadır.

Hem görsel, hem duygusal bakımdan insanların doğru şekilde uyarılabilmesi mümkündür.

Neromarketing Uygulamalarına Örnekler

Örneğin bir erkek spor araba hakkında bir şey duyduğu zaman beyninin ödüllendirme bölgesine aktif bir şekilde çalıştığı bilinmektedir. Bu doğrultuda araba reklamları hazırlanıp servis edilmektedir. Müşterilerin ilgisini çeken ortalama değerler öğrenildiğinde bu doğrultular da üretim yapılarak daha çok satışının yapılması sağlanabilmektedir.

Örneğin bir ev satılmak istenildiği zaman kişi evi gezip aldığı kokular ile o evde kendisini huzurlu hissedip evde yaşayabileceğini karar verebilmektedir. Bu şekilde ilerleyen stratejiler beynin gördüğü şeyleri kendisine uygun olarak seçmesine neden olmaktadır. neuromarketing bu tarz uygulamaları en ideal seviyelerde sonuç vermesini neden olan uygulamalardan bir tanesidir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Giyotin Nedir?

Yeni üretilecek ürünler insanların ne kadar etkileyeceğini hakkında bilgi sahibi olmak için önceden bir test için neuromarketing yapılabilmektedir. Özellikle büyük firmalar üretimden önce bu uygulamayı yaparak seri üretime geçmektedirler. Bu alınacak riskini en aza indirilmesine yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Vintage Tarz Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap