İlginizi Çekebilir
Satürasyon
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Nevroz Nedir?

Nevroz Nedir?

Nevroz Nedir

Nevroz Nedir: Bir bireyin sebebini bilmediği ya da çok az bildiği iç çatışmalarla beraber toplumsal yaşama uyum sağlayabilmek amacıyla gösterdiği çabalar sonucu ortaya çıkan sürekli davranış bozukluğuna nevroz denir. Nevroz hastalığı fiziksel veya anatomik bir nedenden ötürü ortaya çıkmamakla beraber ciddi bir hastalık olduğu bilinmektedir.

Nevroz Kelime Anlamı

Genellikle bunalım ve beden görevleri üzerinde yakınmalarla beliren, kişiliğin ve uyumun bütününü etkilemeyen, ruhsal kaynaklı bir sinir hastalığı, sinirce. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Nevroz Terimi Tarihçesi

Tarihte ilk defa W. Cullen tarafından ortaya atılan Nevroz terimi, belirli lezyonlara bağlanmayan bir işlevsel sinir hastalığı olarak tanımlanmıştır. Ayrıca akıl hastalığı adı verilen ruhsal belirtilere dayandırılan nevrozların özel bir sınıfı meydana getiren psikozlardan ayırt edilme sürecinin zor olduğu da savunulmuştur.

19. yüzyıl itibariyle psikoloji bilimiyle ilgili düşüncelerin artması, nevrozla ilgili gelişmeleri de beraberinde getirmiştir. Nevroz hastalığına organik bir dayanak bulma süreci Freud ile devam etmiştir. Organikçilik alanındaki tartışmalar daha çok Fransa’da yapılmakla birlikte nevrozları ruhsal ve sinirsel işlevlerin çözülüp ayrılması olarak yorumlayan birçok bilim adamı da ortaya çıkmıştır. Bu nedenle nevrozların daha çok ruhsal kökenli olduğu düşünülmüş ve bu hastalığın bir kişilik hastalığı olduğu da söylenmiştir.

Freud ise nevrozu farklı şekillerde tanımlamıştır. Freud bu konuda nedenselliğin bilinçaltına özgü bir durum olduğunu savunmaktadır. Ayrıca ruhsal anlamdaki çatışmaların hastalığa dönüşmesi için bazı özel durumlardan yoksun kalması gerektiğini aktarmıştır. İçe atma durumunun nevroza sebep olan faktörlerden biri olduğunu söyleyen Freud ayrıca nevrozların yapısal anlamda belirlenmesi için öznenin bölünmesi, nesne, istek, eksiklik ve atılma gibi kavramların incelenmesi gerektiğini savunmuştur.

Nevroz Özellikleri Nelerdir?

Nevrotik kişilik bozukluğu olarak da adlandırılan nevroz hastalığının dikkat çeken bazı özellikleri vardır. Bu anlamda nevrotik özellikler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

 • Bireyler nevrotik bir özelliğe sahipken aşağılık duygusuna sahiptir.
 • Güvensiz ve huzursuz bir yapıyla kendini belli eder.
 • Nevrotik kişi sosyal faaliyetlerden rahatsız olur.
 • Sürekli çekingen davranışlar söz konusudur.
 • İleriye dönük planlamalarda sürekli başarısız olurlar.
 • Nevrotik kişide dikkat ve güven ihtiyacı oldukça fazladır.
 • Gündelik yaşamda saldırgan bir tutum sergilerler.
 • Nevrotikler kendini sürekli güçlü ve önemli hissetmek ister.
 • Bu kişilerde doyumsuz seks davranışları söz konusudur. Bu nedenle bilinçaltında korkular vardır. Ayrıca bu yüzden başka insanlarla sağlıklı ilişkiler kurulamaz.

Nevroz Belirtileri Nelerdir?

Nevroz belirtileri farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Daha çok yaşanan duyguların aşırı boyutta olmasına neden olan bu hastalıkta abartılı suçluluk duygusu da ön plandadır. Ayrıca öfkeye bağlı saldırganlık hali de söz konusudur. Son olarak uykusuzluk ve çaresizlik gibi durumlar da nevrozun bir diğer sonuçlarıdır. Bedenle ilgili ortaya çıkan belirtilerin yanı sıra diğer nevroz belirtileri şu şekildedir;

 • Aşırı cesaret
 • Halsizlik
 • Saldırganlık
 • Öfke hali
 • Kendini yaşça küçük hissetme
 • Sorumluluk duygusu
 • Cinsel bozukluklar
 • Abartılı suçluluk hali
 • Çaresizlik
 • İnsan ilişkilerinde sürekli yaşanan sorunlar

Nevroz Çeşitleri

Toplumsal davranışları ve tavırları tutuklayan ve bireylerde ruhen hasta olma bilinci ortaya çıkaran nevrozun farklı çeşitleri vardır. Ayrıca ruhsal bir hastalık olan nevruzda kişilik durumu derinden sarsılmaktadır. Bu sarsılmanın en çok gündelik yaşamı etkilediği bilinmektedir.
Oldukça eski bir kavram olan nevrozun sınıflandırılması sürecinde daha çok belirtiler ön plandadır. Buna bağlı olarak nevrozlar anksiteye bozuklukları da tetiklemektedir. Nevroz çeşitleri ise fobik, bunaltı, histerik, depresif, obsesif-kompulsif nevroz olarak türlere ayrılmıştır.

1.Fobik Nevroz

Gerçeğe uymayan, saçma ve abartılmış korkulara fobi denir. Korku hali, benliğin sağlıklı bir tepkisi olarak ortaya çıkar. Ayrıca bireyleri tehlikelere karşı uyarmaktadır. Bu sayede önlem alma ve korunma yolları arama gibi durumların ortaya çıkmasını sağlar. Fobik kişiler sürekli korku ve panik haldedir. Fobik nevroz, tamda bu noktada sosyal yaşamda da pek çok korkuyu tetikleyen bir nevroz türüdür.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Jet Lag Nedir?

2.Bunaltı Nevroz

Sürekli olabilen bunaltılar yoğun olarak da ortaya çıkabilir. Bunaltı nöbeti geçirmekte olan bir kişi belirsiz korkular yaşar. Sürekli bir iç daralmasının yanı sıra göğüs sıkışması veya sık sık soluma gibi durumlar yaşamaktadır. Ayrıca çocukluk çağlarında yaşanan bunaltıların en önemli sebeplerinden biri de aile içinde yaşanan kötü olaylardır.

3. Histerik Nevroz

Histerik nevrozda hastalar el ve kollarını oynatamadığını ve bacaklarının tutmadığını hisseder. Yani kısmi felç durumu yaşadıklarını sanırlar. Fakat kas ve sinirlerde herhangi bir bozukluk durumu söz konusu değildir.

4.Obsesif-Kompulsif Nevroz

Nevrozun bu türünde hasta sürekli bunaltı çekmektedir. Ayrıca yaşadığı düşüncelerin saçma olduğunu da bilmektedir.

5.Depresif Nevroz

Genel bir çöküntü durumu olan depresyon, bireylerdeki yaşama sevincini ortadan kaldıran durumlar arasındadır. Depresif nevrozu olan bir hasta kendini yorgun, üzgün ve kederli hisseder.

Nevroz çeşitlerinde ayrıca belirti nevrozları da önemli bir yere sahiptir. Dış zorlamalara tepki ya da bireyler için psikolojik anlamda önemli olan deneyimlere tepki olarak ortaya çıkan belirti nevrozları birinci ve ikinci tip olarak ortaya çıkar. Birini tip travmatik nevroz daha çok deprem, yangın ve savaş gibi durumlar nedeniyle duygu bozukluğu olarak ortaya çıkar. Sürekli bir ruhsal gerilim söz konusudur. Ayrıca kişinin gergin ortamlardan çıkması halinde bu durum son bulabilmektedir. İkinci tip psikonevrotik nevroz ise sadece psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Daha çok suçluluk ve kıskançlık duygusu ön plandadır.

Nevroz Tedavisi

Nevrozların tedavi sürecinde psikanaliz tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Beynin daha iyi çalışmasını sağlayabilen bu süreç, tamamen ruhsal yapıya hitap etmektedir. Ayrıca bedene yönelik olarak uygulanan tedaviler de nevrozlara iyi gelmektedir. Klasik bir psikanaliz uygulamasında bastırılan olaylar veya düşünceler, ortaya çıkarılmaya çalışılır. Bu sayede nevrozlu bireyin bastırdığı arzuları görmesi sağlanmaktadır.

Nevroz tedavisinde ayrıca grup psikoterapisi önemlidir. Genel olarak aynı amaca hizmet eden bu tedavilerde hastaların ruhsal anlamda rahatlaması amaçlanır. Uzman kişilerce sunulan grup psikoterapisinin belirli bir süre sonra olumlu sonuçlar elde ettiği bilinmektedir.

Nevrozun bağımsız tedavisi için de bazı yöntemler söz konusudur. Örneğin sıcak bir banyo yapmak, bireydeki duygusal ve fiziksel gerilimi ortadan kaldırabilmektedir. Ya da lavanta veya papatya suyuyla yapılan banyoların da oldukça güzel bir etki yarattığı bilinmelidir. Tedavinin şekli ne olursa olsun, nevroz tedavilerinde asıl amaç stresi ortadan kaldırmak ve uyku problemlerini gidermektir. Bu nedenle duygusal uyuşma ve çatışmalardan kaçınmalı, fiziksel egzersizlere yönelmeli ve solunum jimnastikleri sık sık yapılmalıdır. Tedavi sürecinde yapılabilecek fiziksel egzersizler daha çok koşu, yoga, dans veya yüzme olabilir. Vücudun kendini daha güçlü hissetmesi adına yapılacak olan bu egzersizlere ek olarak nefes egzersizleri de yapılmalıdır. Kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olan nefes egzersizleri aynı zamanda zihinsel stresi de ortadan kaldırmaktadır.

Nevroz tedavilerinde sağlıklı bir diyet uygulamasının da yeri olmalıdır. Genelde B ve C vitamini ağırlıklı beslenmeli ve yemek saatleri düzenli olarak ayarlanmalıdır. Beslenmeyle beraber normal dinlenme saatleri de ayarlanarak uyku düzeni sağlanmalıdır. Bireylerin uygun dinlenme yapabilmesi için günlük 7 ile 9 saat uyuması gerekmektedir. Nevrozlar, uyku saatlerinin düzene girmesiyle beraber etkisini azaltacağı için bu süreçlerin tamamına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Obezite Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap