İlginizi Çekebilir
Narsist
 1. Ana Sayfa
 2. Sosyal
 3. Nirvana Nedir?

Nirvana Nedir?

Nirvana

Nirvana Nedir: Bireylerin başına gelen her türlü olayı kabullenerek her koşulda mutlu olması gerektiğini savunan felsefeye Nirvana denir. Bir ruhsal aşama olarak tabir edilen Nirvana aynı zamanda ölümden sonraki hayatta değil, an itibariyle yaşanacak tüm yaşamsal faaliyetlerin, ızdırap ve acı kavramı olmadan sevinç içinde karşılanmasıdır.

Nirvana Felsefesi Tarihi

Budizm inancı milattan önce 6. yüzyılda Hindistan’da Buda tarafından kurulan bir düşünce sistemidir. Nirvana felsefesinin tarihi de bu sistemin kurulmasıyla başlamıştır.

Batılı ülkelerde 19. yüzyılda Budizm konusunda araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar başladığında, Buda’nın öğretileri daha çok Hristiyanlık dininin öğretileriyle karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu dinle benzetme yoluna gidilmiş ve daha sonra Budist metinler Batı dillerine çevrilmeye başlanmıştır.

Nirvana felsefesi tarihinde Buda’ya mâl edilen sözlerin önemi büyüktür. Bu sözlere göre Buda, bilgelik ağacının hemen altında, aşılamaz bir aydınlanmaya ulaştığı zaman aynı anda Nirvana’ya ulaşmıştı. Buda ayrıca Nirvana yaşamını şu şekilde anlatmıştır; “Nirvana’ya ulaşınca onun bir şekilde oluşmamış, doğmamış, bozulmamış ve tamamen eşsiz olduğunu anladım. Bu ulaşabildiğim durum gerçek anlamda sezilmesi çok güç, derin, yetkin, mantık sınırlarını aşan ve sadece bilgeler tarafından yaşanacak bir durum.”

Nirvana’ya Ulaşmak

Tüm arzu ve isteklerden vazgeçilmeden veya var olanla yetinmeden Nirvana’ya ulaşılamaz. Bir birey, Nirvana’ya erişse bile günlük hayatını standart bir şekilde devam ettirebilmektedir. Nirvana felsefesi ayrıca birtakım kavramları beraberinde getirmiştir. Anımsama, çaba, doğru düşünmek, eylem, görüş ve doğru bir şekilde yaşama gibi kavramlara ayak uydurulması gerektiğini savunur. Tamamen özgür yaşama düşüncesini savunan Nirvana felsefesi, farklı kişilerin düşüncelerinden sıyrılmak gerektiğini de anlatmaktadır. Ayrıca yaşamın doğal akışına bırakılması gerektiğini belirten Nirvana felsefesi, olmamış olaylar üzerine gitmeyi yasaklamıştır.

Nirvana’ya ulaşmak için sekiz aşamalı yol faktörü çok önemlidir. Bu yollar, insanların arzularını yok etmek için hazırlanmış ve insanların mutluluğa ulaşmasını sağlayan temel davranışlardan oluşmuştur. Nirvana’nın sekiz aşamalı yol faktörleri şu şekildedir;

 • Doğru amaç
 • Doğru yaşam biçimi
 • Doğru davranış
 • Doğru yoğunlaşma
 • Doğru çaba
 • Doğru anlayış
 • Doğru sözlülük
 • Doğru farkındalık

Buda’ya göre evrendeki yaşamın asıl amacı, sürekli var olan acı döngüsünü ortadan kaldırmaktır. İnsanlar bu sekiz aşamalı yolu izleyerek egosunu sonlandırabilir, acılarının üstesinden gelebilir ve acılarla dolu olan farklı bir dünyada yeniden doğmayı engelleyebilmektedir. Buda’nın yaşadığı dönemlerde Hindu dini, Nirvana’yı tanrı ile bir tutmaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Rönesans Nedir?

Nirvana’ya ulaşmış olan kişiler, bu düşünceye ulaşmak isteyenlere birtakım tavsiyelerde bulunmaktadır. İlk olarak kişilerin çevresel etkilerden kurtulması gerekir. Ayrıca yaşam boyunca mücadele edilmesi gereken durumlardan da kurtulmanın önemine vurgu yapmaktadır. Bireyleri sıkıntıya sokacak her türlü davranışta bulunan kişilerin, hayattan çıkarılması gerektiğini ve daima pozitif düşünülmesi gerektiğini savunmaktadır. Bunun nedeni, Nirvana felsefesinde karamsarlığa yer olmamasından dolayıdır.

Yine Nirvana’ya ulaşmış kişilerin gerçek mutluluğu yakaladığına inanılır. Bu felsefede, karşılaşılan acı ve sıkıntılar aslında hayatın bir parçasıdır ve bu durumlar sonsuz kabul edilmemelidir. İnsanlar kendini tatmin etmek için acıların geçici olduğunu düşünmeli ve her zaman mutlu olmalıdır.

Son olarak, Nirvana’ya ulaşmak isteyen bireyler, duygularını kontrol altında tutmak zorundadır. Hayatı şekillendiren en önemli unsur duygular olduğu için mutluluğu kolayca yakalamak adına duyguların kontrol edilmesi gerekmektedir.

Nirvana Felsefesinin Özellikleri

Nirvana bir yaşam biçimi olarak hayatı olduğu gibi kabul etmeyi savunur. Ayrıca insanın yaşamı boyunca karşılaştıkları durumlar ne olursa olsun, bu durumlardan memnun kalınması gerektiğini aktarır. Bu felsefede ayrıca olumsuz olan her durum görmezden gelinmelidir ve hayata sadece pozitif bakılmalıdır.

Mantık üzerine kurulan Nirvana felsefesi, yaşanılan tüm acıların insan hayatında etki bıraktığını söyler ve bu durumun insanın mantıklı düşünmesini engellediğini belirtir. Bu yüzden olumsuz olan her durumu bir kenara bırakarak yaşamın sadece güzellikleri ele alınmalıdır.

Genel olarak Nirvana felsefesi, tamamen yaşamın tadını çıkarmak amacıyla ortaya atılmış bir düşüncedir. Her türlü acıdan soyutlanarak sadece mutlu düşünmeyi hedef alır. Bununla beraber yaşanan tüm olayları olduğu gibi kabullenmeyi savunur. İstek ve arzular bu felsefede bir kenara bırakılır ve tamamen yaşamın insanlara sunduklarıyla mutlu olunması gerektiğini bildirir. Bununla beraber ruhun acıdan uzak olduğunu da savunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. aslında gündelik hayatta bir çok kez kullandığımız bir kelimebu nirvana kelimesi, bir çok defa nirvanaya ulaşmak olarak kullanıyoruz ama içeriğini tam olarak bugun öğrendim. Teşekkürler.