İlginizi Çekebilir
plato nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Noel Nedir?

Noel Nedir?

Noel

Noel Nedir: Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen ve her sene 25 Aralık’ta kutlanan Hristiyan bayramına Noel denir. Hristiyanlık dinine mensup toplumlarda büyük bir coşkuyla kutlanan Noel ayrıca yeni bir yılı karşılamak amacıyla kutlanır. Bunun yanında Noel, ‘Kutsal Doğuş’ ve ‘Milat Yortusu’ olarak da adlandırılmaktadır.

Noel Kelime Anlamı

Hristiyanların her sene 25 Aralık’ta Hz. İsa’nın doğum gününü kutladıkları yortu.

Örnek Cümle: “Bizim çocukluğumuzda Noel ve yılbaşı gâvur bayramları idi.” – H. Taner (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Noel’in Tarihçesi

Tarihsel süreçte Hristiyanların Hz. İsa’nın doğum gününü kutlamak için herhangi bir özel günü bulunmamaktaydı. Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanan Noel’in tarihçesi incelendiğinde, Roma halkının Hristiyanlığa geçiş süreci bunda oldukça etkili olmuştur. Bu dine geçmeden önce putperest bir toplum olan Roma İmparatorluğu daha sonra putperestlikten kalan Güneş tanrısı düşüncesini Hristiyanlık dinine geçirmiştir. Aynı dönemde 25 Aralık tarihi Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilmiştir.

25 Aralık tarihinin seçilmesinde bazı faktörler ön plana çıkmıştır. İlk putperestler 25 Aralık’ta günlerin tekrar uzamaya başlamasını fark ettiğinde bu durumu, Güneş tarafından kendilerine razı olunduğuna yormuşlardır. Bu tarih itibariyle yapılan kutlamalarda içki içilir, domuz başı ve kaz kızartması gibi yemek gelenekleri ön plana çıkardı.

25 Aralık bu kutlamaların başladığı tarih olmakla beraber Hz. İsa’nın doğum günü olarak seçilmiştir. III. Yüzyılın başlarında Hz. İsa’nın ölüm tarihi 25 Mart olarak tahmin edilmektedir. Bu yüzden tarih benzerliği yaşanmış ve günümüze kadar bu şekilde kabul edilerek kutlanmaya başlanmıştır. Hristiyanlardan bazıları ise bu tarihi kabul etmeyerek her yılın 6 Ocak tarihinde kutlama yapmaktadır.

Noel Baba Efsanesi

Hristiyanlık inancının ortaya çıkmasından çok daha önceki tarihlere dayanan Noel Baba efsanesi ilk olarak İskandinav mitolojisinde geçmektedir. Ayrıca Paganizm inancındaki en büyük tanrı kabul edilen Odin’e dayandırılmaktadır.

İskandinav efsaneye göre Odin’in uçan bir atı bulunuyordu ve bu at için çocuklar, renkli çorapların için şeker ve buna benzer şeyler koyarak duvarlara asıyordu. Odin ise bu duruma karşılık olarak onlara şekerleme ve hediyeler veriyordu. Çok daha sonra Hristiyan inancına mensup toplumlar bu mitolojide adı geçen Odin’i şekillendirdi ve Noel Baba efsanesi doğmaya başladı.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Fenomen Nedir?

Noel Baba efsanesinin tam olarak ortaya çıkışı ise Aziz Nikola ile beraber olmuştur. Milattan sonra 4. yüzyılda Likya’da yaşayan ve iyiliksever bir din adamı olan Aziz Nikola, Hristiyanlar tarafından Odin’in yerine konulan bir sembol haline gelmiştir. Aziz Nikola ile tanrı Odin’in birleşmesiyle beraber Noel Baba karakteri ortaya çıkmış ve günümüze kadar gelmiştir.

Noel Ağacı

Noel ağacı yani yeni yıl ağacının kökeni antik çağlara dayandırılmaktadır. Mısır uygarlıklarından Roma’ya, Orta Asya’dan Kuzey Avrupa’ya kadar büyük bir alana yayılan bu ağaç, yeni yılın bereket getirmesi için süslenmektedir. Tarihsel süreçte daha çok Kuzey Avrupa bölgesinde yaşayan toplumlar yeşil ağaç dallarını evlerine getirerek süsler ve bereketi temsil ettiğini düşünürlerdi. Noel ağacı, ilk Hristiyan din adamları tarafından reddedilmiştir. Ancak toplumlar tüm baskılara rağmen her yeni yıl gecesi ağaç süslemeye devam etmiştir.

Noel ağacının günümüzdeki hemen hemen her toplum için yaygın hale gelmesi 19. yüzyıldaki bir gelişmeyle başlamıştır. İngiltere Kraliçesi ile Alman eşinin, Noel ağacı ile resim çektirerek gazetelerde yayınlanmasıyla beraber ön yargılar ortadan kalkmış ve Avrupa’da yeni yıl ağacı geleneği yaygınlaşarak devam etmiştir.

Noel Gelenekleri Nelerdir?

Noel daha çok Hristiyan ülkelerde kutlansa da dünyanın pek çok bölgesinde bir etkinlik olarak tercih edilmektedir. Noel hazırlıklarına günler önceden başlayan toplumlar ilk olarak takvim hazırlamaktadır. Bu takvimler Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen 25 Aralık ve daha önceki tarihler içindir ve her takvimde hediyeler bulunmaktadır.

Dünyanın birçok ülkesinde Noel kutlamaları mum yakmayla başlar. Hz. İsa’nın yaşamının anlatıldığı bazı oyunlar sahnelenirken Noel ilahileri de söylenmektedir. Ayrıca Noel’den önce çok sayıda parti düzenlenmektedir. Tüm cadde ve sokaklarda Noel ağaçları hazırlanarak insanların birbirlerine hediyeler sunması amaçlanır. Ayrıca Noel’den bir gün önce Noel Baba’nın gelişi de canlandırılmaktadır. Bu canlandırma ile çocuklar Noel Baba’nın gelerek kendilerine hediyeler verdiğini görürler.

Noel gelenekleri arasında bulunan yeni yıl sofraları da dikkat çekmektedir. En fazla sosis ve hindi kızartması tüketilirken börek, pilav, puding, kuruyemiş ve çok sayıda içecek tüketmek de Noel gelenekleri arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Çakra Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. ülkemizde pek kutlandığını sanmıyorum. Malesef yılbaşı kutlaması ile noel kutlaması birbirine karıştırılıyor. Bizim ülkemizde kutlanan yılbaşı, yani yeni yılın başlangıcı kutlanıyor. Ancak malesef bazı kesimler noel kutladığımızı, Hristiyanlaştığımızı savunuyorlar oysa ki durum hiç de öyle değil.