İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Nöroloji Nedir?

Nöroloji Nedir?

nöroloji nedir

Nöroloji Nedir: Sinir sistemiyle ilgili tüm hastalıklarla ilgilenen Nöroloji, bu hastalıkların fizyolojisini inceleyen bir bilim dalıdır. Omurilik ve çevresiyle beraber beyin yapısını da inceleyen Nöroloji, tedavi ve teşhis dışındaki genel uygulamaları içermektedir.

Nöroloji Kelime Anlamı

Sinir bilimi. Hastanelerde sinir hastalıklarıyla ilgili bölüm. (Kaynak: Türkçe TDK Sözlük)

Nörolojik Hastalıklar

Nörolojik hastalıklar genlerle taşınmaktadır. Çevresel sinir sistemiyle beraber omurilik, beyin sapı ve beyin kaslarının özel olarak incelendiği bu bilim dalında daha çok medikal tedavi süreçleri planlanmaktadır. Nörolojinin tarihsel gelişimine bakıldığında ise pek çok hastalığın alt birimi olduğu ve günümüze kadar genel bir yapıya dönüştüğü görülmektedir.

Sinir sisteminin farklı bölgelerini etkileyebilen Nörolojik hastalıklar, beyin bölgesine ulaştığında unutkanlık gibi ciddi problemlere neden olabilir. Ayrıca hareket sisteminde sorunlara neden olmakla beraber kasılma ve çabuk yorulma gibi problemleri de beraberinde getirebilmektedir. Genetik olarak incelenen bu tür hastalıkların aynı aileden bireyleri etkileyebileceği saptanmıştır.

Teşhisi kısa sürede yapılabilen Nörolojik hastalıkların başlangıç süreci fark edilmeyebilir. Oldukça sinsi bir şekilde vücuda yayılan bu hastalıkların gen haritası son derece geniştir. Bu anlamda genel tedavi süreçlerinde saptanabilir.

Beyin damar hastalıkları, kas hastalıkları, epilepsi, baş ağrısı, uyku problemleri, multipl skleroz, baş dönmesi, Parkinson hastalığı, markinson, Alzheimer ve beyin ve omurilik iltihaplanmaları, Nörolojinin ilgilendiği hastalıklar arasındadır.

Nörolojik hastalıkların teşhis ve tedavisinde birçok uygulama kullanılmaktadır. Anjiyografi, MR ve CT gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılarak pek çok rahatsızlığın teşhisi kısa sürede konulabilir. Ayrıca uyku bozuklukları için EEG tetkiklerinin yapıldığı laboratuvarlarda da net teşhisler konulabilmektedir.

Nörolojik Hastalıklara Genel Bakış

Bu konuda ilk olarak beyin damar hastalıkları incelenmektedir. Beyindeki damarların kanaması veya tıkanması durumunda meydana gelen sinir sistemi bozukluklarına, beyin damar hastalığı denilir. Her toplumda görülme sıklığı farklıdır. Ayrıca kalıcı hasarlara neden olan bu hastalık, Batı ülkelerinde sıkça görülmektedir. Genetik faktörler, beyin damar hastalıklarının ortaya çıkmasında önemli bir etken olmakla beraber yaşı ilerlemiş olan erkeklerde daha fazla görülmektedir.

Epilepsi

Sara hastalığı da Nörolojik hastalıklar arasında en yaygın olanlardandır. Hastalığın nedenlerine baktığımızda;

 • Toksit maddeler
 • Genetik anormallikler
 • Tekrarlayan ya da uzun süre devam eden ateşli havaleler
 • Doğum anında bebeğin oksijensiz kalması
 • Doğumun ardından menenjit hastalığının geçirilmesi
 • Kafa travması
 • Beyin kanamaları
 • İnme
 • Aşırı alkol tüketimi sonrasında ortaya çıkan metabolik bozukluklar olarak sıralayabiliriz.

Kas Hastalıkları

Nörolojik hastalıklar arasında bulunan kas problemleri de bazen ciddi sorunlara neden olabilir. Kas erimesi, kramp ve kaslardaki güçsüzlük gibi farklı problemleri içinde barındıran bu süreçte hastalık genel olarak kas liflerinde görülen rahatsızlıklara bağlı olarak gelişir. Doğuştan olabilecek kas hastalıkları bazen kendini belli etmez ve yapılan teşhislerin ardından ortaya çıkar.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Üroloji Nedir?

Multipl Skleroz

MS hastalığı, direkt olarak merkezi sinir sistemini etkilemektedir. Hastalığın sebepleri tam olarak bilinmese de vücuttaki bağışıklık sisteminin, sinir sisteminin herhangi bir bölümünü yabancı olarak tanımlaması ve bu bölüme savaş açması olarak tanımlanabilmektedir. MS belirtileri arasında aşırı yorgunluk, depresyon, görme sorunları, kronik ve akut ağrılar, yutkunmada güçlük, hareket sorunları ve konuşma bozuklukları gibi etkenler sıralanabilir.

MS hastalığına yakalanmamak için uzmanların bazı önerileri bulunmaktadır. Bu önerileri;

 • Sağlıklı beslenmek
 • Aşırı sıcaklardan kaçınabilmek
 • Günlük egzersiz ve yürüyüşler yapmak
 • Aşırı yorucu işlerden kaçınmak
 • Kış aylarında ortaya çıkan enfeksiyonlara karşı tedbirli olmak şeklinde sıralayabiliriz.

Migren

Son derece ciddi bir baş ağrısına neden olan migren, ses, ışık ve korkudan rahatsız olma gibi belirtileri de beraberinde getirebilmektedir. Günümüzdeki pek çok kişi bu hastalıktan şikâyetçidir. Migrenin en çok görüldüğü yerler, başın arka kısmı, kulak arkası ve alın bölgesidir. Nörolojik hastalıklar arasında yaygın olan migreni tetikleyen bazı durumlar vardır. Alkol ve sigara tüketimi, küflü peynirler, yorucu iş hayatı, keskin kokular ve çikolata tüketimi gibi durumlar, migreni tetikleyen ürünler arasındadır.

Alzheimer

Sinsi bir hastalık olan Alzheimer, yavaş ilerler ve insanın gündelik yaşamını son derece olumsuz olarak etkiler. Nörolojik hastalıklar arasında olan Alzheimer’ın nedeni tam olarak saptanamamıştır. Bununla beraber beyinde aşırı protein birikmesi, sinirsel iletimin bozulması, yaşın ilerlemesi ve beyin hücrelerinin ölümü gibi durumlar, bu hastalığı tetiklemektedir.

Yaşam kalitesini olumsuz anlamda etkileyen bu hastalığın belirtilerine baktığımızda;

 • Karar vermede güçlük
 • Yazma ve konuşma sırasında kelime bulmada güçlük
 • Problem çözme veya günlük plan yapma sürecinde zorluk
 • Zaman kavramında yaşanan karışıklıklar
 • Gündelik yaşamı etkilemeye başlayan unutkanlıklar
 • Eşyaları yanlış yerleştirme
 • Sosyal faaliyetlerden kaçınma
 • Kişilikte yaşanan değişiklikler gibi durumları sıralayabiliriz. Bu tür belirtiler yaşandığında zaman kaybetmeden bir Nöroloji uzmanına başvurulmalıdır.

Parkinson

Titremeli felç hastalığı olarak bilinen Parkinson, vücut hareketlerinin ciddi anlamda yavaşlamasıyla kendini gösterir. Ayrıca vücutta titreme ve katılık gibi sorunları da beraberinde getirir. İlk olarak ellerde başlayan titreme daha sonra aynı kısımda yer alan bacağa geçebilir.

Narkolepsi

Gündüz saatlerinde aniden gelen aşırı uyku eğilimine sebep olan narkolepsi de Nöroloji bölümünün ilgilendiği hastalıklar arasındadır.

Markinson Hastalığı

Beyin hücrelerinin hasara uğramasıyla gelişen bu hastalık yavaş ilerlemektedir. Nörolojik bir hastalık olarak bilinen Markinson hastalığında, Parkinson hastalığının belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerin yanı sıra el yazısında küçülme durumları ve düşük seviyeli konuşma gibi durumlar da Markinson belirtileri arasındadır. Hastalığın başlama yaşının 40 ile 70 aralığında olduğu belirtilse de daha çok 60 yaş ve üzerinde görüldüğü saptanmıştır. Yapılacak röntgen tetkikleri bu hastalığı ortaya çıkarmayabilir. Bu anlamda uzman Nörologlar tarafından gerekli teşhisin konulabilmesi adına muayene olunmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap