İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Ofansif Nedir?

Ofansif Nedir?

ofansif (1)

Ofansif kavramı ile defansif kelimeleri bir biri ile zıt olarak kullanılmaktadır. Ofansif herhangi bir spor oyununda bu futbol yada basket bol olabilir bu tarz oyunlarda hücum yapabilecek potansiyeli olan ve bu konumda oynayan oyunculara denir. İngilizceden Türkçede çevrildiğinde manası atağa ve hücuma geçebilen anlamına gelmektedir. Bu kelimenin hayatımızda nen çok duyulma sebebi futboldur. Futbolda ofansif oyuncular oldukça popüler bir havaya sahiptirler. Takımın gol atarak öne geçmesini sağlayan ve her pozisyonu değerlendirerek takımını başarıya götüren futbolcular günümüzde en sevilen ve en bilinen oyunculardır.

Spor oyunlarında oyucuların özelliklerine bakılarak oynayacakları yerler belirlenir. Kanat defans ofans ve buna benzer bölgeler ile oyun farklı bölgeler bulunmaktadır. Defans kısmında rakip takımın puan kazanmaması için topun engellenmesi gerekirken ofansifteki oyucular daha çok topu doğru yere gönderebilme özellikleri ile öne çıkarlar.

Ofansif oyuncuların olabildiğince hızlı olmaları gerekir. Rakip takımdaki oyunculara takılmadan karşı kaleye kadar ilerleyebilmesi gol atabilmesi için oldukça önemlidir. Fiziksel olarak kuvvetlidirler ama çok fazla iri olmaları gerekmez. İri olmanın vermiş olduğu faydaları genelde defans oyucuları kullanır.

Ofansiflerin diğer takımın defans oyuncularına topu kaptırmadan çok seri bir şekilde topu sayı yapması gerekir. Çalım özellikleri gelişen ofansifler bu konuda oldukça yeteneklidirler.

Bir Ofansif Oyuncunun Sahip Olması Gereken Özellikler

  • Oyunun hücum alanında oynayabilmek
  • Defansta kalarak karşı tarafı engelleme konusunda yeterli değillerdir.
  • Karşı tarafın oyuncularından topu alma konusunda zayıftırlar
  • En belirgin özellikleri elindeki topu gole çevirebilme konusunda yetenekli olmalarıdır.
  • Defasnf ta oynayan oyunculara göre takıma puan kazandırma açısından daha çok başarılıdırlar.

Bir takımın başarı elde etmesinde defans oyuncularının büyük bir önemi vardır. Top eğer defanstan geçemez ise rakip takım sayı alamayacaktır. Ofansif oyuncuları ise takımının ligde yükselerek başarı kupasını alması için mutlaka sayı alması gerekir. Eline geçen pozisyonları değerlendirebilme şansını yakalaması takımı içinde ve takımı destekleyen fanlar için önemlidir. Gereklilik halinde ofansif oyuncuları farklı pozisyonlarda oynatıldığı zaman takımın başarısızlıklar yaşadığı çokça görülmüştür. Spor tarihinde bu örneklerin olması herkesin sahip olduğu özelliklere bağlı olarak sporda oynayacakları yerlerin belirlenmesinin ne kadar önemli olduğu bilinmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  İkona Nedir? Hıristiyanlıkta İkona Çeşitleri Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Zemberek Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap