İlginizi Çekebilir
3d güvenli ödeme
 1. Ana Sayfa
 2. Ekonomi
 3. Offshore Nedir?

Offshore Nedir?

Offshore

Offshore Nedir: Ülke sınırları dışında sağlanan fonların, ülke dışında kullandırılması amacıyla gerçekleştirilen serbest bankacılık faaliyetlerine offshore denir. Offshore aynı zamanda kıyı bankacılığı olarak da bilinir.

Offshore Tarihçesi

1960’lı yıllardan sonra gelişen offshore merkezleri, uluslararası fonlar için ara geçiş özelliği taşımakla beraber dünya finansal merkezleri için çok büyük bir fon kaynağı olmuştur. Önemli finans merkezleri arasında Ortadoğu’da Bahreyn, Uzak Doğu’da Singapur ve Hong Kong, Pasifik Adaları içinde ise Bahama ve Cayman Adalarını sıralayabiliriz. Ayrıca Panama ve Virjin adalarında da bu finans merkezleri hizmet vermektedir.

Offshore Şirket Nedir?

Ekonomide ‘vergiden uzak’ anlamına gelen offshore, vergi oranları yüksek olan Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye’de yaşayan vatandaşların, vergi ödememek amacıyla faaliyetlerini ülke dışında sürdürmesidir. Bu hizmeti sağlayan şirketlere de offshore şirket adı verilmektedir.

Verginin olmadığı ülkelerde vergisiz bir bölge meydana getirdikten sonra binlerce şirketin bu firmalara ödediği ücretlerden offshore şirketler gelir elde eder. Günümüzde bu şirketler vergi cenneti olarak da bilinir. Yukarıda sıraladığımız bölgelerde kurulan firmalar tüm vergilerden muaf tutulmaktadır. Bununla beraber gerçekleştirilen işlemlerle ilgili herhangi bir hesap verme zorunluluğu yoktur. ABD’nin üçte birlik serveti, güven ortamı oluşturulduğu için kıyı bankalarına yatırılmıştır. Ülkelerle beraber yatırımcılar da kendi ülkesi dışında bu tür faaliyetler yürütebilmektedir.

Offshore Şirketler Yasal mıdır?

Bu şirketler uluslararası anlamda kabul görürler ve %100 yasal kabul edilirler. Ancak kıyı bankacılığından elde edilen gelirlerin ödenmemesi ve bu durumun tespit edilmesi sürecinde bazı vergi cezalarına maruz kalınabilmektedir.

Offshore Şirket Nasıl Kurulur?

Bu konuda hizmet sunan firmalara ulaşarak ödeyeceğiniz ücretin ardından offshore şirket kurulabilmektedir. Ayrıca şirketin kuruluş aşamalarını tamamlamak için firmanın yer aldığı ülkeye gitmeniz gerekmemektedir. Kuruluş ücretiyle ilgili bilgiler de başvuru yapılan firma tarafından belirtilmektedir.

Offshore şirket kurmak isteyenlerden talep edilecek bazı belgeler de vardır. İlk olarak birey veya şirketler hangi ülkede bu tür banka hesabı açacağına karar vermelidir. Ardından bankalarla e-mail üzerinden iletişim kurularak belgelerin gönderim süreci başlatılır. Bu süreçte daha çok şirket sahibinin veya kişinin taratılmış kimliği talep edilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Türk Ticaret Kanunu’nda Distribütörlük

Offshore Şirketin Avantajları

Offshore şirket açmanın pek çok avantajı vardır;

 • Mal sahipliği beyanı vermek zorunlu değildir.
 • Uyruk kısıtlaması bulunmamaktadır.
 • Hisselerin mal sahipleri için herhangi bir kısıtlama yoktur.
 • Memur ya da yönetici pozisyonunda olanların ikametgâh bildirme zorunluluğu bulunmaz.
 • Ek sermaye yatırılması talep edilmez.
 • Döviz kontrolü bulunmamaktadır.
 • Ortak sermaye, kazançlar ya da birleşimler üzerine kısıtlama bulunmaz.
 • Finansal raporları dosyalama gerekliliği bulunmamaktadır.
 • Hüviyetin ve diğer bilgilerin gizli tutulması esas alınmaktadır.
 • Firma ya da şahısların muhasebe defterleri talep edilen her dilde saklanabilmektedir.
 • Firma veya şahısların ihtiyaçları doğrultusunda kuruluş belgelerinde değişiklikler yapılabilmektedir.

Bu avantajlara ek olarak tam iş gizliliği ve tam vergi muafiyeti gibi durumlar söz konusudur. Ayrıca uluslararası ticaret yapan firmaların düşük vergi uygulanan bir ülkede offshore şirket kurması, günümüzdeki en popüler uygulamalardan biridir.

Offshore Şirket Hesabını Kimler Tercih Edebilir?

Offshore şirket hesabı açmak isteyenler genelde iş adamları, E-ticaret işiyle uğraşanlar, uluslararası işletmeler, müşavir ve danışmanlar ve borsa simsarları olabilmektedir. Ayrıca her türden ticari marka ya da patent hakkı, offshore şirket adına tescil edilebilmektedir. Son olarak bu şirketler menkul ve gayrimenkullerin himayesi için de tercih edilmektedir. Örneğin bir uçak veya evin himayesi için kullanılabilir.

Türk Şirketlerinin Offshore Şube Açmasının Amaçları

Herhangi bir Türk şirketi, yurt dışında bulunan offshore şubesini şu amaçlar için açabilir;

 • Finansal ve mali anlamdaki kaynak aktarımını herhangi bir sınırlamayla karşılaşmadan yapabilmek
 • Türkiye’deki yasal yükümlülüklerden kurtulmak
 • Yurt içinde bulunan rakiplerine karşı ciddi bir rekabet gücü oluşturmak
 • Sermaye hareketlerinde özgürce işlem yapmak
 • Şirket müşterilerinin, offshore firmasının Türkiye’deki servet ve gelirleri hakkında herhangi bir yasal ve vergisel yükümlülük bilgilerine ulaşmamasını sağlamak
 • Üretim maliyeti dışında kalan tüm maliyetleri azaltmak

Offshore Firma Hesaplarındaki Finansal İşlemler Nasıl Yapılır?

Bu tür firma hesaplarındaki paranın kullanılabilmesi için ek olarak yapılacak farklı bir uygulama bulunmamaktadır. Offshore şirketler, dünyanın herhangi bir yerindeki bankalar gibi kredi kartı veya banka kartı hizmeti sunmaktadır. Firma sahipleri bu kartlarla beraber gündelik harcamalarını gerçekleştirebilir. Ayrıca internet bankacılığını kullanarak kendi ülkesinde bulunan hesaplara para transfer işlemi de yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Liste Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. şahsen ben bir e ticaret sektöründe çalışan biri olarak offshore çok kullanışlı olduğunu düşünüyorum gerçekten de şirketlerin büyümesine olanak sağlayan bir sistem iyi okunup anlaşıldığı taktirde kazancınıza kazanç katacaktır.

 2. offshore yi offroad ile karıştıran arkadaşlar da oluyo bazen arkadaşlar bu yazıyı iyi okumanızı tavsıye ederım gerçekten çok faydalı bilgiler ile çok iyi bir şekilde anlatılmış.