1. Ana Sayfa
 2. Sosyal
 3. Okullarda Oryantasyon Eğitimi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Okullarda Oryantasyon Eğitimi Nedir, Nasıl Uygulanır?

okullarda oryantasyon eğitimi

Öğrencilere yeni katıldığı okulu tanıtmak amacıyla düzenlenen eğitimlere oryantasyon denir. Bu hizmet eğitsel rehberlik hizmetleri arasında yer almaktadır. Asıl amaç, öğrencilere okulun genel yapısını aktarmak ve ihtiyaçlarını nasıl gidereceğini paylaşmaktır. Bununla beraber öğrencilerin arkadaşlarına ve öğretmenlerine uyum sağlaması için okullarda oryantasyon eğitimi sunulmaktadır. Bireyler alacakları eğitimlerle beraber zamanı verimli kullanarak derslerinde başarılı olabilir.

Okullardaki oryantasyonlarda eğitim süreci kısa tutulmalıdır. Genelde rehber öğretmenler tarafından hazırlanan planlarla beraber okul müdürü ve öğretmenler de eğitime katılmaktadır. Eğitime uyum süreciyle birlikte önleyici ve koruyu işlevi de olan oryantasyon eğitiminin öğrencilerin yeni okuluna uyum sağlamasını teşvik edici olduğu bilinmektedir. Genel olarak okullarda oryantasyon eğitiminin ilkeleri ve özellikleri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

 • Okulun sürekli bir faaliyeti haline gelmelidir.
 • Veliler de bu eğitime katılmalıdır.
 • Yeni öğrencilerin tamamını kapsamalıdır.
 • Gerçekleştirilecek uygulama ve etkinlikler, program kapsamında hazırlanmalıdır.
 • Rehberlik eğitiminin ilkelerine uygun olarak sunulmalıdır.

Kapsam olarak her okulda aynı olan oryantasyon eğitimi, öğrencilerin gelişim dönemleri ve çevresel durumlarına göre farklılık gösterebilir. Eğitimin kapsamında aşağıdaki süreçler ele alınmaktadır;

 • Okuldaki ders programlarının tanıtılması
 • Okulun bölümlerinin tanıtılması
 • Sonraki eğitim kademelerinin anlatılması
 • Okulun fiziki şartlarının aktarılması
 • Okul ve sınıf kurallarının açıklanması
 • Okul disiplin yönetmeliğinin açıklanması
 • Öğrencilerin üst sınıf öğrencileriyle tanıştırılması
 • Okul personellerinin velilerle tanıştırılması
 • Okul çevresinde bulunan belediye, kütüphane ya da buna benzer kurumların tanıtılması
 • Okulda düzenlenen mesleki, sosyal ve kültürel etkinliklerin anlatılması

Okullarda oryantasyon eğitimi verilirken tüm görevlilerin işbirliği içerisinde olması gerekir. Çünkü hazırlanan eğitimin verimli bir şekilde sunulması amacıyla iyi organize edilmesi şarttır. Oryantasyonun yapılmasında uyulması gereken tüm kurallara dikkat edilmeli ve aşağıdaki aşamalarla beraber eğitim tamamlanmalıdır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Oryantasyonun Yararları Nelerdir?

Oryantasyon Hazırlık Aşaması: Eğitimin yapılmasıyla beraber amacına ulaşması için görev dağılımının yapılması, oryantasyonun hazırlık aşamasıdır. Ayrıca eğitim süresince kullanılacak olan materyallerin temin edilmesi de bu aşamada yer almaktadır.

Oryantasyon Uygulama Aşaması: Hazırlık aşamasında eğitmenlerin belirlediği çalışmaları ve etkinlikleri, eğitim boyunca planlayarak sürdürmesidir.

Oryantasyon Değerlendirme Aşaması: Gerekli etkinlik ve çalışmaların sunulmasından sonra öğrencilerin eğitim hakkındaki görüşlerinin alındığı süreçtir. Bu süreçte test ve buna benzer uygulamalarla oryantasyon değerlendirilir.

Oryantasyon Sonuçlandırma Aşaması: Eğitim sonuçlarının rapor halinde incelenmesi aşamasıdır. Elde edilen raporlar uzmanlar tarafından kontrol edilir ve eksikliklerin tamamlanması amacıyla ilerleyen dönemlere ait oryantasyon eğitimleri planlanır.

İlgili Yazı

Oryantasyon Nedir?

İlgili Yazı

Oryantasyon Eğitiminin İçeriği Nedir?

İlgili Yazı

Oryantasyon Eğitimi Nasıl Planlanır?

İlgili Yazı

Oryantasyon Programını Geliştirme Süreci

İlgili Yazı

Oryantasyon Eğitiminde Yer Alması Gereken Bilgiler

İlgili Yazı

Yöneticiler Oryantasyon Sürecine Nasıl Hazırlanmalı?

İlgili Yazı

Oryantasyon Programının Uygulanması Süreci

İlgili Yazı

Oryantasyon Programının Denetlenmesi Aşaması

İlgili Yazı

Oryantasyonun Yararları Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Oryantasyon Programının Denetlenmesi Aşaması başlıklı makalemizde oryantasyon hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap