İlginizi Çekebilir
Lösemi
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Omega-3 Balık Yağı ve Vücuda Etkileri

Omega-3 Balık Yağı ve Vücuda Etkileri

Omega 3 balık yağının vücuda etkileri nelerdir

Balık yağı hapları vücuda pek çok yarar sağlar. Cildin güzelleşmesiyle beraber vücuttaki enfeksiyonları azaltabilen bu yağlar aynı zamanda kemik yoğunluğunu da güçlendirmektedir. Ek olarak beyin gücünü de artırdığı bilinir. Özellikle omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık yağı hapları aşağıdaki yararları beraberinde getirmektedir.

Kireçlenmeye Karşı Etkisi

Omega-3 balık yağı üzerinde Bristol Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kireçlenme belirtilerini azalttığı ortaya çıkarılmıştır. Bireylerde genetik olarak ortaya çıkan kireçlenme belirtileri omega-3 ile beslenenlerde %50 oranında azalabilmektedir. Bununla beraber eklem ağrısı şikâyetlerinde de tavsiye edilebilir.

Kalp Sağlığına Etkisi

Kalp sağlığı üzerinde ciddi bir etkisi olan balık yağı, hava kirliliğine karşı kalbi korumaktadır. Amerika’da 2012’de yapılan bir araştırmada, 29 yaşındaki yetişkinlere 1 ay boyunca günde 3 gramlık balık yağı tavsiyesinde bulunulmuştur. Ayrıca bu kişiler günlük 2 saat kadar da kirli havada kalmıştır. Ancak balık yağı kullanan kişiler, kirli havanın yağ ve kalp dokusu üzerindeki olumlu etkileriyle karşılaşmıştır. Daha çok kalabalık şehirlerde yaşayan bireylerin bu tür kullanımlara dikkat etmesi gerekmektedir. Son olarak balık yağı takviyeleri sayesinde kalp yetmezliğine karşı koruma sağlanabilir.

Yağ Yakımına Etkisi

Egzersiz uygulamalarıyla beraber kullanılan balık yağı takviyelerinin daha çok yağ yakımı gerçekleştirdiği bilinmektedir. Ayrıca kalp hastalıklarına yakalanma olasılığı daha yüksek olan kişilerin omega-3 kullanımı sonrasında egzersizlerle beraber ciddi anlamda yağ yakımına neden olduğu bilinmektedir. Kilo vermeye olan etkisiyle tanınan omega-3 balık yağı mutlaka uzman doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

Yaşlanma Belirtilerine Karşı Etkisi

Balık yağı takviyesi alan kişilerde yaşlanma belirtileri daha geç ortaya çıkmaktadır. Kandaki omega-3 seviyesinin artması aynı zamanda erken yaşlanma problemlerini de ortadan kaldırabilir.

Kemikler Üzerindeki Etkisi

Kemik gelişimi ya da kemik yoğunluğunu korumak için D vitamini, magnezyum ve kalsiyumun yanı sıra omega-3 yağ asitleri takviye olarak alınmalıdır. Kemikleri güçlendirici etkisiyle bilinen balık yağı aynı zamanda kemik erimesine karşı da kullanılabilmektedir.

Zekâ ve Hafıza Üzerindeki Etkisi

Bilişsel zeka ve balık yağı arasında pozitif bir ilişki olduğu bilinmektedir. Bu yüzden balık yağı kullananlar, kullanmayanlara göre beyinlerinin bazı bölümlerini daha çok geliştirebilmektedir. Bu tür durumlar ise düşünme ve hafıza anlamında daha fazla başarılı olunmasının önünü açmaktadır. Omega-3 bakımından eksik ya da hatalı bir beslenme, beyin yapısını yavaşlatabilmektedir. Ayrıca balık yağı kullanmayan bireylerin beyin yapısı daha kısa sürede küçülebilmektedir. Depresyon tedavisinde de önerilen balık yağı bu nedenle reçeteli ilaç kullananlara takviye olarak önerilebilir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Propolis Nedir?

Yağsız Kas Kütlelerine Olan Etkisi

Balık yağı, kemoterapi gören kanser hastalarındaki kas kaybını önleyebilmektedir. Fazla kalori yakımının önüne geçebilen omega-3 balık yağı, aktif kasları korumaktadır. Günlük 2.2 gram kadar omega-3 alan kanser hastaları arasında yapılan araştırmalarda, yeni kas artışının yaşandığı gözlemlenmiştir.

Vücut Yağları Üzerindeki Etkisi

Omega-3 yağ asitlerinden meydana gelen balık yağı, vücuda esansiyel yağ desteği sağlamaktadır. Bu yağlar vücut tarafından tek başına üretilmediği için takviyeyle alınması gerekir. Balık yağı yağa dönüşmediği gibi yağ olarak da depolanamamaktadır. Ancak hücreleri koruyucu bir yağ tabakası olarak kullanıldığı için yağlar hücrelerin daha uygun bir şekilde çalışmasını sağlar. İnsülin aktivitesini artıran balık yağı, kas kütlelerini de artırmaktadır.

Egzersiz Performansı Üzerindeki Etkisi

Omega-3 balık yağı asitlerinden olan DHA ve EPA asitleri, kas sentezlemeyi hızlandırmaktadır. Bu sayede kas bozulması engellenir. Ayrıca kas geliştirme sürecinde kullanılan balık yağı, insülin fonksiyonlarını düzenlemektedir. Bununla beraber yağ ve glikoz asitleri hücrelere daha rahat bir şekilde girer. Bu durum egzersiz yaparken enerjinin daha rahat bir şekilde kaslara ulaşmasını sağlamaktadır. Sonuç olarak genel kalp sağlığını da iyileştiren balık yağı, egzersiz performansını artırabilmektedir.

Metabolizma Üzerindeki Etkisi

Hücrelerdeki yağ dokusu, insülin ile daha kolay bağ kurmaktadır. Bu durum aynı zamanda insülin duyarlılığıyla beraber metabolizmayı iyileştirmektedir. Gündelik yaşamda tüketilen karbonhidratlardaki glikozu kaslara ulaştırabilen insülin, glikozun enerji olarak kullanılmasını kolaylaştırmaktadır. Bu sayede hızlı kilo alınmasını da beraberinde getirebilir.

Vücut Enflamasyonu Üzerindeki Etkisi

Omega-3 yağ asitleri vücuttaki enflamasyon etkisini azaltmaktadır. Enflamasyon, canlı dokuların her türlü etkene karşı damarsal olarak verdiği bir tepkidir. Aslında doğal bir tepki olmakla beraber sağlık açısından vücuda zararlıdır. Genç yaşlarda obeziteye sebep olabilen bu durum aynı zamanda kasların gelişmesini engellemektedir. Yağ kaybına da neden olduğu için tavsiye edilen miktarda balık yağı alınması, enflamasyonu azaltmaktadır. Kortizol seviyesini düşürebilen balık yağı vücuttaki yangı seviyesini düşürebildiği için kas kaybına engel olabilmektedir.

İlgili Yazı

Balık Yağı Nedir?

İlgili Yazı

Balık Yağı Çeşitleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Omega 3 Nedir?

İlgili Yazı

Omega-3 Balık Yağının Faydaları Nelerdir

İlgili Yazı

Omega-3 Balık Yağı İçeren Besinler Nelerdir

İlgili Yazı

Omega-6 Balık Yağı ve Vücuda Etkileri

İlgili Yazı

Omega-9 Balık Yağı ve Vücuda Olan Etkileri Nelerdir

İlgili Yazı

Balık Yağı Ne Kadar Tüketilmeli?

İlgili Yazı

Balık Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

İlgili Yazı

Balık Yağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Bir önceki yazımız olan Balık Yağı Çeşitleri Nelerdir? başlıklı makalemizde balık yağı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap