1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Omega-9 Balık Yağı ve Vücuda Olan Etkileri Nelerdir

Omega-9 Balık Yağı ve Vücuda Olan Etkileri Nelerdir

Omega 9 balık yağı nedir faydaları nelerdir

Zeytinyağındaki asit olarak bilinen omega-9 balık yağı, tekli doymamış yağ özelliğindedir. Omega-9 bakımından zengin olan besin kaynakları;

  • Kaju yağı
  • Avokado
  • Zeytinyağı
  • Badem
  • Ceviz şeklinde sıralanabilir.

Omega-9 balık yağı, inme ve buna benzer hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Daha çok kalp sağlığına faydası olan bu yağ doymamış yağ özelliğine sahip olduğu için koroner kalp hastalığı riskini azaltabilir. Balık yağı omega-9’un vücuda etkileri aşağıdaki maddelerle tanımlanmaktadır.

Alzheimer Hastalığına Olan Etkisi

Yapılan pek çok araştırma, uzun zincirli yağ asitlerinin birikmesinin normalleşmesi durumunda hafızada zayıflık durumunun ortaya çıktığını göstermektedir. Omega-9 balık yağı daha çok hafıza artırma üzerinde etkili olduğu için Alzheimer hastalığına da iyi geldiği düşünülmektedir.

Vücut Direncine Olan Etkisi

Oleik asit içerikli olan bu balık yağı, vücut enerjisinin artmasını sağlamaktadır. Ayrıca öfkeyi azaltabilen balık yağı, ruh halini düzeltmeye yardımcı olabilir. Yapılan pek çok çalışma, oleik asit alımının fiziksel aktivite gücünü artırdığını göstermiştir.

Esansiyel yağ asidi özelliği göstermeyen omega-9, vücut tarafından üretilebilir. Bu yağ asidi üzerinden yapılan pek çok klinik araştırma, günümüzdeki modern diyetlerde omega-9’un yeteri kadar olmadığını belirtmektedir. Doğmuş yağ oranı çok düşük ve trans yağ içermeyen bazı yağların GDO katkılı olduğu da bilinmektedir. Bu yüzden evde organik olarak hazırlanması gerektiği hatırlatılmaktadır. Günlük olarak bu balık yağını almak isteyenlerin uzman bir doktora danışması önemlidir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Steroid Çeşitleri Nelerdir, Kaç Çeşit Steroid Var?

Vücut tarafından üretilebilen omega-9 yağ asidi, inme riskini azaltırken kardiyovasküler hastalıklara karşı direnç oluşturabilir. Bununla beraber potansiyel olarak öfkeyi azaltabilen bu yağın fındık, aspir, kanola yağı ve bademde bol miktarda olduğu bilinmektedir. Kalbe olan yararının yanı sıra damar sertliğini de engellemeye yardımcı olan bu yağlar, mutluluk hormonu salgılayabilmektedir. Çocuklar tarafından tüketilmesi ise beyin gelişimine katkı sağlar. Göz sağlığı bakımından yararlı olan omega-9, retina tabakasını artırarak göz gelişimini destekleyebilmektedir. Ayrıca iltihap giderici olmasından dolayı astım ve buna benzer hastalıklarda tercih edilebilir. Günümüzdeki pek çok kişi bu yağı takviye olarak alabilmektedir.

İlgili Yazı

Balık Yağı Nedir?

İlgili Yazı

Balık Yağı Çeşitleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Omega 3 Nedir?

İlgili Yazı

Omega-3 Balık Yağı ve Vücuda Etkileri

İlgili Yazı

Omega-3 Balık Yağının Faydaları Nelerdir

İlgili Yazı

Omega-3 Balık Yağı İçeren Besinler Nelerdir

İlgili Yazı

Omega-6 Balık Yağı ve Vücuda Etkileri

İlgili Yazı

Balık Yağı Ne Kadar Tüketilmeli?

İlgili Yazı

Balık Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

İlgili Yazı

Balık Yağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Bir önceki yazımız olan Omega-6 Balık Yağı ve Vücuda Etkileri başlıklı makalemizde balık yağı ve omega 6 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap