İlginizi Çekebilir
resmi gazete
 1. Ana Sayfa
 2. Devlet
 3. Ordino Nedir?

Ordino Nedir?

Ordino

Ordino Nedir: Poliçelerin arka kısmına yazılan ve ciro edildiği kişiye ödenmesi için hazırlanan havale emrine ordino denir. Denizcilikte ise malların teslimine ait direktif belgesine denilmektedir.

Ordino Kelime Anlamı

 1. Bir poliçenin arkasına ciro edildiği kişiye ödenmesi için yazılan havale emri.
 2. Tüccarların malını gümrükten çekebilmesi amacıyla vapur kumpanyasından yük konşimentosuna karşılık olarak verilen havale.
 3. Denizcilik işletmelerinde gemi adamlarını gemilere atama belgesi. (Kaynak: Türkçe TDK Sözlük)

Ordino Belgesi Nedir?

Gemilerde yükleme ve boşaltma şekli ile beraber malların kime teslim edileceği hakkında nakliyecilere veya gemi kaptanına verilen direktif belgesine, ordino belgesi adı verilir. Malların gümrüğe teslim edilmesi sürecinde konşimentoyla değiştirilerek malın sahibine aktarılan sahiplik belgesi niteliği taşımaktadır.

Ordino belgesinin teslim aşamasında malların sorumluluğu ayrıca ambar yönetimine aittir. Mallar gümrükten alınırken bu belge ambar yönetimine tekrar sunulmaktadır. Eğer malın tümü gümrükten alınmaz ise kalan kısım için bölünmüş ordino belgesi hazırlanır ve mal sahibine yeniden ulaştırılır.

Acenteden alınan belge niteliğinde olan ordino, denizyoluyla mal taşımacılığı yapılırken kullanılır. Ordino ayrıca yükün gemiye taşınması sırasında malı teslim alan gemi personeline verilmektedir. Bu belgenin bir örneği gemide kalırken diğer örneği ise malı yükletene imza karşılığında aktarılır. Yük ordinosuna gemi ilmühaberi veya yükleme ruhsatnamesi adı da verilmektedir.

Ordino Belgesinin Özellikleri

Ordino belgesinin özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Sadece ithalatta geçerli olan ordino, damga vergisine tabi olan yasal bir belge özelliğini taşır.
 • Yükün doğrudan alıcıya teslim edilmesini sağlayan ordino, uluslararası ve ulusal mevzuat ve uygulamalar kapsamında tüm dünyada düzenlenmekte olan ıslak imzalı ya da e-imzalı bir belge niteliğindedir.
 • Yükün alıcılara fiziki olarak teslim sürecinde bu belgenin kesinlikle ibraz edilmesi ve aranması gerekmektedir. Bu karar Yargıtay’ın onayladığı pek çok mahkeme kararında bulunmaktadır.
 • Türk Ticaret Kanunu’nun 870. maddesinde, mal taşıyanın taşıma ücreti dışında, taşınan eşyalar için sunulan hizmetlerle ilgili gerekli giderleri talep edebileceği belirtilmektedir.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  İkta Sistemi Nedir?

Devletin ve gümrük idarelerinin 4458 sayılı Gümrük Kanunu’yla beraber geçici depolama yeri işletmeciliğinden çekilmesi ve bu tür hizmetleri özel işletmelere bırakması, ordino belgesinin isim değişikliğine uğramasına neden olmuştur. Günümüzde yükün doğrudan alıcısına teslim edilebileceğini aktaran ve değişik formatlarda kullanılmaya devam edilen bu belgeye yük teslim belgesi ya da yük teslim talimat formu gibi isimler verişmiştir.

Bir önceki yazımız olan Resen Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. bir denizci olarak sizlerden görmek istediğim paylaşımlar bunlar 🙂 denizlere ve gemilere ilgisi olan arkadaşlarımın mutlaka okuması gereken bir yazı olmuş mutlaka okumanızı öneririm.