1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Organik Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Organik Nedir?

Organik Ürünlerin Sağlığa Faydaları
1

Organik Nedir: Üretiminde herhangi bir kimyasal girdi kullanılmayan ve tüketime kadar olan her aşaması kontrollü bir şekilde sağlanan tarımsal üretim biçimine organik denir. Günümüzde organik tüketime olan rağbet artmakla beraber bu şekilde üretilen gıdaların ekonomik olarak biraz daha yüksek meblağlarla satışa sunulduğu bilinmektedir.

Organik Kelime Anlamı

 1. Doğal yolla yapılan.
 2. Organlarla ilgili, uzvi.
 3. Canlı, güçlü.
 4. Bir görevi yerine getirmekle yükümlü kuruluşla ilgili olan.

Örnek Cümle-1: “Yaşadığı dünyada gerçekliklerle olan organik bağlantısını tümüyle yitirmiştir.” – S. İleri

Örnek Cümle-2: “Ne ki organik bütünlüğü ve büyüklüğü kalmamıştı.” – S. Ayverdi (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Organik Ürün Nedir?

Hayvansal ve bitkisel üretimin ilk aşamasından tüketiciye varıncaya kadar olan süreçte; çevreye, ekosisteme ve insanlara zararlı olan farklı bir katkı ya da kimyasal madde ve GDO gibi girdiler kullanılmadan işlenen sertifikalı ürünlere organik ürün adı verilmektedir. Bu ürünler hem kanun hem de yönetmeliklerce hazırlanan şartlar ile üretilmektedir. Ambalajlı olan organik ürünlerde organik ürün olduğuna dair logo kullanılmaktadır. Ayrıca bu logonun kullanılması bir zorunluluktur. Ürünü sertifikalandıran firmanın bilgileri de ürün üzerinde yer almaktadır.

Bir Ürünün Organik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir ürünün organik olduğunu anlamak için öncelikle ambalajına bakılmalıdır. Çünkü organik tarım hizmeti veren firmalar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sunulan sertifikaya sahiptir. Organik gıda almak isteyen tüketiciler ayrıca organik gıda pazarları, büyük marketler ya da çiftliklerden hizmet almalıdır.

Organik ürün tespiti yapmak için ürün logosunun yanında organik tarım etiketinin yer alması gerekmektedir. Söz konusu etikette ürün adı, hasat yılı, firma bilgisi ve kod numarası gibi bilgiler yer almaktadır.

Organik Ürünler ve Özellikleri

Organik ürünler; işlenmiş ve paketlenmiş gıdalar, hayvansal ürünler, kuru ve taze meyve sebzeler, temizlik malzemeleri, mobilya, kişisel bakım, oyuncak ve tekstil gibi pek çok alanda bulunmaktadır. Ülkemizdeki organik gıda ürünleri ise resmi mevzuata göre belgelendirilir ve piyasaya sunulur. Gıda dışında yer alan kategorilerdeki ürünlerde de organik ürün sertifikası bulunmaktadır. Organik ürünlerin özellikleri ise aşağıda alt başlıklarla tanımlanmıştır.

1.Katkı Maddesi Bulunmaz: Organik ürünlerde katkı maddesi olmadığı için migren, kemik erimesi ya da kalp hastalıkları gibi problemleri meydana getirecek etkiler görülmemektedir. Ayrıca bu ürünlerde renklendirici, tatlandırıcı ve hidrojenize yağlar bulunmamaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Mide Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl İyileşir?

2.Zararlılarla Mücadelede Kimyasal Madde Kullanılmaz: Organik üretim yapıldığı zaman gübreleme sürecinde tercih edilen tüm yöntemler doğaldır. Bununla birlikte zararlıların kontrolü de doğal yöntemlerle yapılmakta ve yok edilmesi amacıyla kimyasal madde kullanılmamaktadır.

3.Sağlıklıdır: Organik ürünler her zaman sağlıklıdır. Kısa sürede toplanarak tüketicilerle buluşturulduğu için bu ürünlerdeki temel mineraller rahatlıkla vücuda alınır.

4.GDO Yoktur: Organik ürünlerde GDO yani genetiği değiştirilmiş organizma bulunmamaktadır. Bu nedenle ürünlerin lezzeti oldukça güzeldir.

Organik üretim sürecinde tercih edilen metotlar, yer altı sularının kirlenmesini önlemektedir. Bu durum daha çok ülke ekonomisi açısından önemlidir. Ek olarak organik çiftliklerin tamamı yetkili kurumlar tarafından denetlenmektedir.

Organik Ürünlerin Sağlığa Faydaları

Organik ürünler, özellikleri bakımından vücuda çok sayıda fayda sağlamaktadır. Organik ürünlerin sağlığa faydaları şu şekildedir;

 • Katkı maddesi içermedikleri için farklı hastalıkların oluşumu organik ürünler sayesinde önlenmektedir.
 • Organik ürünler daha taze oldukları için lezzeti bakımından diğer ürünlere göre çok daha lezizdir.
 • Farklı besin türlerine alerjisi olanlar rahatlıkla organik ürün tüketebilir.
 • Organik besinlerin içeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde vücut kanserden korunabilir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Organik Ürünler Neden Pahalı?

Organik ürünlerin diğer ürünlere göre fiyat farkıyla satışa sunulmasının bazı nedenleri vardır. Bunlar;

 • Her üretim döneminde yukarıda sıralanan sertifikaların ücretinin ödenmesi gerekmektedir.
 • Doğal tohum kullanıldığı için verim düşük olmaktadır.
 • Suni gübre kullanılmadığı için bu durumda da verim azalmaktadır.
 • Organik ilaç ve gübreler, kimyasal ilaç ve gübrelere göre daha masraflıdır.
 • Organik üretimde işçilik maliyeti yüksektir. Bunun nedeni tarlaya traktör ve tarım araçlarının girememesidir.
 • Organik ürün tüketimi az olduğundan dolayı üretim yapan işletmeler de küçük olmaktadır. Bu nedenle birim maliyetleri yüksektir.

Organik Ürün Sertifikası

Organik sertifikaya sahip olmak için öncelikle Avrupa Birliği standart ve kurallarına göre Türkiye Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı’nın yetkilendirmiş olduğu kuruluşlar tarafından şu işlemlerin yapılması gerekmektedir;

 • Organik ürün yetiştirecek olan çiftçinin eğitildikten sonra denetlenmesi,
 • Tarlanın denetlenmesi,
 • Tohumun denetlenmesi,
 • Doğal gübrenin denetlenmesi,
 • Doğal böcek ilacının denetlenmesi,
 • Yetişen ürünün denetlenmesi,
 • Ürünü işleyenin denetlenmesi,
 • Ürünü paketleyerek pazarlayanın denetlenmesi, süreçlerinin ardından tüm bu işlemler için sertifikaların alınması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Işkın Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap