İlginizi Çekebilir
Pandeizm nedir ne demektir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Oryantasyon Eğitiminin İçeriği Nedir?

Oryantasyon Eğitiminin İçeriği Nedir?

oryantasyon eğitiminin içeriği

İşe alıştırma ya da bir diğer adıyla uyumlama eğitimi, yönetici ve yönetici olmayan konumundaki personele uygulanmaktadır. Her iki personelin eğitim faaliyetlerinin yanı sıra gereksinimler ve içerik bakımından farklı özelliklere sahip olduğu bilinmelidir. Oryantasyon çalışmasında yönetici konumunda olmayan personele sunulan işe alıştırma eğitimleri, elemanların işe alınmasının ardından kısa sürede üretici bir eleman vasfına ulaşması amacındadır. Bununla beraber eğitimle beraber sadece yeni iş görenler değil; departmanlar, bölümler, iş yerinden uzaklaşmak zorunda kalanlar ve çapraz eğitim görenler de düşünülmelidir.

Oryantasyon eğitiminin içeriği başlangıçta kurumun tanıtılması, yöneticilerin tanıtılması ve departmanın anlatılması gibi süreçlerden oluşmaktadır. Bu kavramlarla ilgili tüm tanımlar aşağıda paylaşılmıştır.

Kurumun Tanıtılması Süreci: İşe alınan personele bu süreçte kurumun geçmişi, anlık durumu ve ilerleyen zamanlardaki hedefleri aktarılır. Bu sayede personelin kurumu benimsemesi amaçlanmaktadır.

Yöneticilerin Tanıtılması Süreci: İşe alınan personellere, şirkette görev yapan tüm yöneticilerin tanıtılması amaçlanır. Bu sayede alt ve üst ilişkisinin daha uygun bir şekilde öğretilmesi söz konusudur.

Departmanın Tanıtılması Süreci: Departmanın tanıtılması aslında oryantasyonun en önemli aşamalarındandır. İlgili adımda departmanın tüm özellikleri paylaşılır ve görev tanımı da personele hem yazılı hem de sözlü olarak beyan edilmektedir. Buna ek olarak yazılı görev tanımları da personele imzalatılır.

Ofis Kurallarının Tanıtılması Süreci: Personele ofisle beraber çalışma ortamındaki kurallar sözlü olarak bu süreçte anlatılır. Ayrıca personelden bu konuyla ilgili yazılı onay alınabilir.

İnsan Kaynakları Uygulamalarının Tanıtılması Süreci: Personele bu aşamada insan kaynaklarının sürdürdüğü uygulamalar anlatılmaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Kaynaştırma Eğitiminde İşbirliği Modelinin Yararları

Şirket Araçlarının Tanıtılması Süreci: Şirkette yapılan işlerin kalite bakımından artırılması ve iş kazalarının azaltılması amacıyla var olan araçların nasıl kullanılması gerektiği, bu aşamada anlatılır. Gerektiği durumlarda personelden yazılı onay alınabilmektedir.

Oryantasyon eğitimi, işletmelerin uygulamaları ve faaliyetlerini, mevcut işin özelliklerini, kural ve politikaları ile beraber çalışma gün ve saatlerini personele benimsetme amacı taşımaktadır. Söz konusu faaliyetler, işe başlanıldığı gün devreye alınmalıdır. Oryantasyon uygulamasının ayrıca olumlu tutum geliştirmek ve iletişim bilgisi sağlamak gibi iki farklı hedefi bulunmaktadır. Verimli çalışma süreci için işe alıştırma eğitimi önemli olmakla beraber beklentilerin anlatılması sayesinde çalışanlardan talep edilen verim sağlanabilmektedir. Bu anlamda iş tatmininin sağlanması, performansın artmasını da beraberinde getirecektir.

Hizmet içi eğitim türleri arasında yer alan oryantasyon, literatürde farklı alt başlıklarla ele alınır. Eğitim programlarını hazırlamak, eğitimin ihtiyaç ve amaçlarını belirlemek, katılım oranları, eğitim programlarını değerlendirmek ve yöntem ve materyalleri saptama süreçlerinin uygulaması, oryantasyonun başarılı olmasını sağlar.

İlgili Yazı

Oryantasyon Nedir?

İlgili Yazı

Oryantasyon Eğitimi Nasıl Planlanır?

İlgili Yazı

Oryantasyon Programını Geliştirme Süreci

İlgili Yazı

Oryantasyon Eğitiminde Yer Alması Gereken Bilgiler

İlgili Yazı

Yöneticiler Oryantasyon Sürecine Nasıl Hazırlanmalı?

İlgili Yazı

Oryantasyon Programının Uygulanması Süreci

İlgili Yazı

Oryantasyon Programının Denetlenmesi Aşaması

İlgili Yazı

Okullarda Oryantasyon Eğitimi Nedir, Nasıl Uygulanır?

İlgili Yazı

Oryantasyonun Yararları Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Oryantasyon Nedir? başlıklı makalemizde oryantasyon hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap