İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Ötenazi Nedir?

Ötenazi Nedir?

Ötenazi

Ötenazi Nedir: Yaşama fonksiyonunu kaybetmiş ve iyileşme ihtimali bulunmayan hastaların yaşamını acısız olarak sonlandırma işlemine ötenazi denilmektedir. Dünyadaki pek çok ülkenin hukuk sisteminde ötenazi suç sayılmıştır. Ötenazi işlemi kişisel olarak yapıldığında intihar, farklı bir kişi tarafından yapıldığında ise adam öldürme suçunu doğurmaktadır.

Ötenazi (Ötanazi) Kelime Anlamı

Ölme hakkı. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Ötenazi Çeşitleri

Daha çok hayvanlar için kullanılan ötenazi, bazı ülkelerde insanlar için de kullanılmaktadır. Acısız bir ölüm hakkı tanıyan bu uygulamada herhangi bir canlının acı çekmesi ya da can çekişmesi durumunda, iyileşme ihtimali bulunmuyorsa, işlem gerçekleştirilmektedir. Çoğu ülkede yasadışı bir yöntem olmasına rağmen, yasal olarak uygulanmaya devam edilen ülkelerin olduğu bilinmektedir. Yüksek dozlu bir ilaçla gerçekleştirilen ötenazi, aktif ve pasif olarak ikiye ayrılır.

1.Pasif Ötenazi Uygulaması

Bu uygulama, doktor kontrolü ile gerçekleştirilir. Bireyin hayatına son verip direkt öldürmek yerine, yaşama şansı bulunmayan hastalar için tedavi amaçlı herhangi bir işlem söz konusu değildir. İlk olarak ağrıların sona ermesini sağlayan bir ilaç verilir ve daha sonra hastanın ölmesi beklenir.

2.Aktif Ötenazi Uygulaması

Aktif ötenazide hastalara yüksek dozlu bir karışım enjekte edilir. İşlemin ardından hasta direk ölür. Birçok devletin yasakladığı bu işlem bazı ülkelerde yasal bir şekilde tercih edilmektedir.

Ötenazinin yasal olduğu ülkelerde özel klinikler bulunmaktadır. Bu kliniklerde çeşitli terapi uygulamalarının yanı sıra özel olarak hazırlanan ötenazi karışımları tercih edilmektedir. Yasal ötenazi ülkelerinde bu merkezlerin tıp merkezi olarak hizmet verdiği bilinmektedir.

Ötenazi kliniklerinde hasta olan kişileri kabul etmek veya onaylamak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. İlk şart, hastanın herhangi bir tedaviye cevap verememesi durumudur. Yani kötü halde bulunan hastanın ölümünün kesin olması gerekmektedir. Ayrıca hastaların daha çok acı çekmemesi ve yakınlarına üzüntü vermemesi için de ötenazi uygulamalarından yararlanılmaktadır.

Ötenazi Nasıl Yapılır?

Bu uygulamadan önce detaylı bir terapi ve araştırma süreci bulunmaktadır. Hastanın ölüm konusundaki düşünceleri direkt olarak kendi ağzından beyan etmesi gerekir. Ayrıca bu uygulamayı talep eden hastalar sadece kendi isteği ile ölmeyi kabul etmelidir. Yani hasta yakınlarının ötenazi talep etmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Ötenazi kliniklerinde kullanılan iğne içine ‘sodyum pentobarbital’ adı verilen bir madde ile beraber ağrı dindirici ve yüksek dozlu bir karışım bırakılır. Tamamen ölümcül olan bu karışım uygulandıktan sonra herhangi bir geri dönüşü olmamaktadır. Hazırlanan karışımın ardından hastadan onay alınır ve ötenazi belgesine imza atması talep edilir. Resmi işlemlerin tamamlanmasının ardından hastaya uygulama sırasında neler hissedeceği hakkında bilgiler verilir.

İğnenin hastaya enjekte edilmesiyle beraber ilk olarak bilinç kaybı gerçekleşir. Başlangıçta uyuşturucu etkisi yaratan ilaç tüm ağrı ve sızıları ortadan kaldırır ve derin bir uyku sürecini beraberinde getirir. Bu işlemin ardından asıl enjeksiyon yapılarak hastanın vücut fonksiyonlarının felç geçirmesi sağlanır. İğnenin çok kısa bir sürede etki göstermesiyle beraber uyku halindeyken nefes kesilir ve tüm hisler kaybolur. Ardından da ölüm olayı gerçekleşir.

Ötenazinin Yasal Olduğu Ülkeler

Dünya tıp dilinde ‘acı çekmeden gerçekleşen ölüm, ağrısız ölüm’ anlamına gelen ötenazi, bazı ülkelerde yasal olarak kullanılmaktadır. Ötenazinin yasal olduğu ülkelerden olan Hollanda, Belçika ve Lüksemburg, özel ötenazi klinikleri oluşturmuştur. Ayrıca Amerika’nın Vermond, Montana, Washington ve Oregon eyaletlerinde de ötenazi işlemi yasaldır. Bu ülkelerde 12 yaşından itibaren ötenazi uygulaması gerçekleştirilebilir. Uygulamayı en son çare olarak kullanan farklı ülkeler de bulunmaktadır. İsveç ve İsviçre’de ötenazi yasak olsa da hastaların talebine göre uygulamaya başvurulabilmektedir.

Uygulamayı pasif olarak yasallaştıran ülkeler de günümüzde mevcuttur. Almanya, Fransa, İngiltere ve İspanya gibi ülkeler pasif ötenazi uygulamasına başvurarak hastaların ölümüne yardımcı olmaktadır.

Ötenazinin Yasak Olduğu Ülkeler

İşlemin yasal olmadığı ülkelere baktığımızda, başta İslam ülkeleri olmak üzere İtalya, Romanya, Yunanistan, Polonya ve Türkiye’de ötenazi yasaklanmıştır. Ülkemizde 1998 tarihinde çıkarılan ‘Hasta Hakları’ yasasında ötenazinin yasak olduğu belirtilmiş ve işleme başvurmak isteyenlere ağır cezaların uygulanacağı aktarılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Ihlamur Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. bu resmen intihar ve cinayet… gerçekten okurken tüylerim diken diken oldu.. İnanılmaz bir paylaşım olmuş bu tarz paylaşımları sık sık bekliyorum takipteyim sizi..